Koty są dobre dla ciebie.

Są członkami rodziny, towarzyszami zabaw, będą Cię pocieszać i towarzyszyć w życiu. Mieszkając z tobą, obdarzą cię nie tylko swoim zaufaniem, ale także znacznie więcej, nigdy nie będziesz w stanie im się odpłacić. Koty są doskonałymi trenerami życia! Pokazują, jak akceptować i cieszyć się życiem tu i teraz oraz pomagają skupić się na istocie rzeczy. Ponadto poprawiają twoje fizyczne i emocjonalne samopoczucie.

Jednakże, nie wszystkie koty są takie same.

Wizualnie różnią się rozmiarem, kolorem oczu i sierści, budową czy długością włosów – wiele czynników różnicujących, nawet nie zaczynając od cech wewnętrznych, które oczywiście mogą się również bardzo różnić.

Na wolności koty osiągają wiek do ośmiu lat, podczas gdy koty domowe znacznie dłużej żyją nawet do 20 lat. Należy pamiętać, że życie ze zwierzęciem wiąże się z wieloma obowiązkami. Mają swoje potrzeby i całkowicie od ciebie zależą. Wzięcie odpowiedzialności za zwierzę oznacza, że musisz zapewnić mu odpowiednie dla gatunku warunki życia.

Ile mam miejsca?

Zanim zdecydujesz, który kot jest dla ciebie odpowiedni, powinieneś zastanowić się czego kot potrzebuje aby prowadzić życie odpowiednie dla jego gatunku i czy jesteś w stanie mu je zapewnić.

W jakim stopniu trzymanie kota zmieni twoje życie?
Czy tego chcesz?
Czy to naprawdę pasuje do Twojego stylu życia?

Czy masz wystarczająco dużo czasu dla swojego zwierzaka i czy będziesz w stanie opiekować się nim finansowo, biorąc pod uwagę koszty utrzymania, wizyty u weterynarza itp.?

Co się stanie, jeśli zachorujesz lub będziesz musiał podróżować?

A co z życiem codziennym – np. godzinami pracy? Czy będziesz poza domem przez cały dzień, może dlatego, że dojeżdżasz do pracy? Czy jest drugi kot, który dotrzyma towarzystwa nowemu przybyszowi tak, aby nie stał się samotny?

Jak widzisz, jest wiele pytań, które należy rozważyć i ważne jest, abyś był uczciwy w swoich odpowiedziach.
Oprócz ciebie, wszyscy inni mieszkający z tobą powinni również zaakceptować twoją decyzją. Czy przyjmą nowego mieszkańca, który zostanie na lata?

Kot do domu czy na zewnątrz?

Zwierzę domowe/ udomowione czy dziki kot/ kot żyjący na wolności/ kot wychodzący? – To oczywiście zależy również od twojej sytuacji życiowej.

Swobodne wędrowanie po dużym terytorium ma swój urok dla kota, jednak ten rodzaj wolności wiąże się z wieloma zagrożeniami. Koty domowe na ogół cieszą się dłuższą żywotnością, po prostu dlatego, że życie w domu jest znacznie bezpieczniejsze.

Tworzenie odpowiedniego dla gatunku środowiska w pomieszczeniach – zajrzyj tutaj:

– może sprawić, że życie kota w domu będzie bardzo ekscytujące i przyjemne!

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Powinieneś również zastanowić się, jak poradzisz sobie z tym, że twój kot nie wróci do domu i czy jesteś przygotowany na życie z tego rodzaju ryzykiem.
A co, jeśli coś się z nim stanie? Skonfrontuj się z tą możliwością.
Również – czy jest to zgodne z życzeniem zwierzęcia?
Często można osiągnąć kompromis: np. trzymać kota domowego z pewnym dostępem do środowiska zewnątrznego.

Trzymanie jednego kota – dobry pomysł?

Koty to naturalnie społeczne zwierzęta.

Potrzebują towarzystwa przedstawicieli tego samego gatunku i nie powinny być trzymane same – nawet jeśli dużo się z nimi bawisz i przytulasz je, nie będziesz w stanie zastąpić prawdziwego „kociego partnera” – bez względu na to, jak bardzo zachowujesz się jak kot!

Ale, jak zawsze, są wyjątki.

Jeśli kot jest przyzwyczajony do samodzielnego życia, nie zaakceptuje łatwo nowego przybysza w domu.

Poza tym potrzebna jest chemia : jeśli tych dwóch nie może się znieść, ponieważ mają zbyt różne charaktery, może to doprowadzić do stresującej lub nawet niebezpiecznej sytuacji.

Czy chcę trzymać inne zwierzęta?

Jeśli planujesz – lub już mieszkasz – z innymi zwierzętami, powinieneś najpierw rozważyć, czy nowy przybysz zasymiluje się z rodziną patchworkową. Czy to zadziała, czy będą kłopoty?

Od 4 tygodnia życia kocięta są socjalizowane. Generalnie dzieje się to w towarzystwie rodzeństwa – samotne kocięta są wyjątkiem.

Kociak uczy się wszystkiego o wspólnym życiu w tym okresie i jest edukowany zarówno przez kocią mamę, jak i jego rodzeństwo.

Jeśli kot dorasta w środowisku odpowiednim dla swojego gatunku, zawsze może pozostać samotnym myśliwym, ale nigdy nie będzie samotnikiem w domu – koty z natury uwielbiają towarzystwo! Lubią kontakt fizyczny z innymi kotami: myją się nawzajem, a także lubią bawić się i relaksować razem – wszystko jest bardziej zabawne razem niż samotnie!

Kto byłby zatem pożądanym kandydatem na „kociego współlokatora”?

Zajrzyj tutaj – zebraliśmy informacje o tym, jak możesz pomóc swojemu kotu zaakceptować inne zwierzęta domowe i jaki rodzaj kombinacji ma największy sens:

Jakie mam standardy?

Kiedy już zdecydujesz się wpuścić do swojego życia tak uroczą, elegancką istotę, powinieneś zastanowić się, jaki rodzaj kota byłby dla ciebie idealnym wyborem.

Jaki typ byłby dla Ciebie odpowiedni – czy są np. jakieś preferencje dotyczące wyglądu zewnętrznego? Chcesz zapewnić nowy dom dla kota ze schroniska, czy wolisz takiego z „rodowodem”?

Rasy kotów w skrócie

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Quelle: Fressnapf (2017): Top 10 Katzenrassen. [YouTube-Video.], veröffentlicht am 27.10.2017, https://www.youtube.com/watch?v=xXIK6N0J17E, zugegriffen am 01.03.2019

Oto przegląd najbardziej preferowanych ras kotów:
Ponadto nasz profil ras Cat’s Best regularnie prezentuje jedną rasę z rzędu:

 • Jaka jest szczególna cecha tej rasy?
 • Jakie są unikalne cechy Brytyjczyka krótkowłosego?
 • Interesujące fakty na temat trzymania kota w domu i opieki

Kot długowłosy czy krótkowłosy?

Czy wolisz rasę krótkowłosą od długowłosej – czy odwrotnie? Oba typy mają swój urok!

Wszystkie koty wymagają pielęgnacji sierści – od czasu do czasu lub częściej – w zależności od rasy. Długie włosy oczywiście wymagają więcej opieki, co oznacza, że należy zainwestować więcej czasu.

Rasy długowłose często mają również gęsty podszerstek, co oznacza, że potrzebują dodatkowego czesania kilka razy w tygodniu – w przeciwnym razie możesz skończyć ze splątanymi lub skołtunionymi miejscami, które w końcu trzeba wyciąć.

Okres zmiany  sierści jesienią i zimą będzie również nieco mniej intensywny w przypadku ras krótkowłosych, ponieważ ich podszerstek jest cieńszy. Koty domowe są ogólnie mniej dotknięte zmianą sierści, ponieważ są narażone tylko na umiarkowane zmiany temperatury przez cały rok. W ten sposób ich płaszcz nie musi dostosowywać się do zmieniających się pór roku.

Młodszy czy starszy kot?

Kto może się oprzeć tak uroczemu kociakowi? Jednak malutki kociak potrzebuje o wiele więcej uwagi niż dorosły kot.

Być może nauczył się już podstaw od kociej mamy, kiedy przybył do twojego domu – ale nowe otoczenie oznacza, że musi się odnaleźć i nauczyć wielu rzeczy od zera. To nie tylko wielka przygoda dla kociaka, oznacza to również, że jakieś zniszczenia mogą mieć miejsce w trakcie tego procesu, a kruche  przedmioty mogą paść ofiarą „ataków”.

Starszy kot będzie trochę spokojniejszy z początku. Może wiedzieć z doświadczenia, jak żyć w ludzkim środowisku, i wie, czego się spodziewać i jak się dostosować.

Jednak nawet starsze koty muszą dostosować się do nowych warunków. Zapoznanie się z nowym środowiskiem wymaga czasu, a ułatwi sprawę, jeśli zapytasz poprzedniego właściciela lub schronisko, do czego kot jest przyzwyczajony i jakie są jego preferencje. Pamiętaj również, aby zapytać o szczegóły dotyczące jego charakteru, abyście oboje wiedzieli, czego się spodziewać.

Kot czy kotka?

Dama czy kocur? Fizycznie koty płci męskiej są nieco większe.
Jeśli chodzi o zachowania społeczne, walki między kocurami mogą być poważniejsze, jednak nie zdarzają się tak często.

Wśród kotów samice mają status „alfa”, który zazwyczaj należy potwierdzić: przysłowiowa „walka kotów” jest zatem znacznie częstsza niż okazjonalna „bijatyka” między dwoma samcami.

Jednak kastracja ma duże znaczenie dla obu płci:

Niewykastrowane samce mogą czasami stać się dzikie. Będą włóczyć się na zewnątrz przez dłuższy czas, mają dużo energii, a także będą zaznaczać swoje terytorium – zwłaszcza ich ulubione miejsca w salonie. Mocz kocura ma dość przenikliwy zapach!
Niewykastrowane kotki będą również włóczyć się na zewnątrz znacznie dłużej i mogą wrócić w ciąży.

Kupno zwierzęcia domowego nigdy nie jest decyzją, którą należy podjąć lekko. Podajemy 7 wskazówek, które powinieneś rozważyć przed zakupem zwierzaka.

Czytaj teraz

Czynniki zewnętrzne

Więzi , które wytrzymują próbę czasu:

Jak wyglądają warunki ramowe w domu?

Jaki kot najlepiej pasuje do Twojego życia ?

Czy masz wystarczająco dużo miejsca?

Ile masz czasu ?

Dzikie i temperamentne zwierzę będzie nieszczęśliwe w małym pokoju – to nie będzie radość, ani dla kota, ani dla ciebie!

Żadne z was nie będzie szczęśliwe na dłuższą metę. Dlatego poświęć trochę czasu  i sprawdź, czy twoje warunki życia pasują do warunków życia kota.

WSKAZÓWKAZrób listę kontrolną z następującymi czynnikami:

1. doświadczenie
2. czas
3. przestrzeń
4. sytuacja rodzinna
5. trzymanie w domu i opieka

Wcześniejsze doświadczenia z kotami?

‘Kot dla początkującego’ czy stanowczy łobuz?

Czy mieszkałeś wcześniej z kocim przyjacielem? Może opiekowałeś się kotami już wcześniej? Jesteś profesjonalnym opiekunem kota z dużym doświadczeniem – może szukasz nowych wyzwań z kotem znacznie różniącym się od swojego poprzednika?

Jeśli jesteś nowicjuszem, powinieneś wybrać czułe zwierzę o łagodnej naturze. Jednakże, jako doświadczony właściciel kota, możesz spróbować nowego współmieszkańca o silnej osobowości, na wypadek, gdybyś czuł się na siłach.

Ile czasu mogę poświęcić?

Czy masz wystarczająco dużo czasu dla kota? Ile czasu możesz spędzić ze swoim zwierzęciem?
Czy są konkretne rasy, które pasują do Twojego życia zawodowego?

Niezależnie od rasy i pochodzenia – jeśli pracujesz i musisz zostawić swoje zwierzę samo w domu, powinieneś zadbać o zapewnienie mu drugiego kota do towarzystwa. Nie ma nic bardziej przygnębiającego niż kot domowy tęskniący i gapiący się przez okno przez cały dzień! Gdzieś tam, zaledwie kilka metrów dalej  toczy się życie – ale kot jest od niego oddzielony parawanem. Samotny.

Kot nie jest meblem – który ma przyciągać uwagę  i zabawiać – to żywa istota o konkretnych potrzebach, tak jak Ty.

Istnieje kilka ras kotów, które rzekomo szczególnie dobrze dogadują się z przedstawicielami tego samego gatunku – ale jedno jest pewne:
Niezależnie od powyższego, każda żywa istota potrzebuje towarzystwa.
Czy jesteś w stanie zapewnić to swojemu przyszłemu kotu?

Jak długo kot pozostanie sam?

Prawie każdy, kto ma pracę, jest zmuszony zostawić swoje zwierzę samo w domu na kilka godzin dziennie. Są koty, które są przyzwyczajone do samotności nawet przez osiem godzin dziennie.

Jednak twój koci przyjaciel nie powinien być pozostawiony sam na dłużej niż 24 godziny. Tylko koty żyjące na wolności mogą być pozostawione same sobie na okres do dwóch dni – pod warunkiem, że woda, jedzenie są pod ręką i okazjonalne zameldowanie może być wcześniej zorganizowane, w razie konieczności ( nagły wypadek).

W przeciwieństwie do psów, koty przyzwyczajone do życia na świeżym powietrzu mogą przetrwać samodzielnie przez jakiś czas, jeśli zajdzie taka potrzeba. Oczywiście terytorium musi zapewniać wystarczające możliwości polowania na myszy i suche miejsce do odpoczynku.

Wystarczająco dużo czasu na intensywną pielęgnację?

Ile czasu chcesz zainwestować w pielęgnację sierści?
Zrób listę zalet i wad utrzymywania odpowiednio ras długo- lub krótkowłosych, aby podjąć świadomą decyzję.

Im dłuższa sierść, tym bardziej intensywna i czasochłonna jest opieka.
Tutaj zebraliśmy dla Ciebie kilka przykładów ras z krótkimi lub długimi włosami:

Krótkowłose koty – np.:

 • Abisyński
 • Bengalski
 • Syjamski

Nie zapominaj – kot domowy należy również do ras krótkowłosych. (Nawiasem mówiąc, ukochana, niezależna rasa!)

Rasy półdługowłose – np:

 • Birmański
 • Maine-Coon
 • Nebelung 

Koty długowłose np.

 • Angora
 • Brytyjczyk długowłosy
 • Pers

Są to tylko trzy przykłady odpowiednio krótko- lub długowłose. Oczywiście jest ich znacznie więcej!

Alergia na kota?

Niektórzy ludzie są wrażliwi  na sierść kota.

Jeśli uważasz, że możesz być wrażliwy lub uczulony na sierść kota, odwiedź alergologa, aby przetestować zarówno siebie, jak i Twojego kota. Zarówno twoja krew, jak i ślina kota zostaną przetestowane, ponieważ winowajcą alergii w większości nie są same włosy – to ślina, na którą reagują ludzie: Ślina zawiera białka, które mogą wywoływać alergie.

PAMIĘTAJ: Koty żyjące poza domem przynoszą dużo pyłków do domu w okresie wiosennym – dodatkowe źródło stresu, jeśli jesteś na nie uczulony.

Czy kot dorośnie z rodziną?

W jaki sposób twój nowy koci przyjaciel został zsocjalizowany?

Czy nowy zwierzak pasuje zarówno do Ciebie, jak i Twojego otoczenia? Jeśli w pobliżu są dzieci, unikaj adopcji kota typu „Rambo”, a zamiast tego wybierz kota o łagodnym, dobrym charakterze.

Możesz wyciągnąć wnioski na podstawie sposobu, w jaki kot został wychowany: dziki bezpański może być zarówno nieśmiały, jak i płochliwy/ bojaźliwy, podczas gdy kot, który dorastał z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi, może być bardziej ufny i czuły.

Kandydaci ze schroniska: Zwierzęta, które wiele przeszły lub doznały cierpienia w swoim życiu, mogą stać się najbardziej czułymi istotami. Jednak w takich przypadkach wymagana jest cierpliwość i wrażliwość. Nie zapominaj, że zwierzęta reagują tylko w taki sposób, w jaki reagują z powodu wcześniejszych złych doświadczeń, które przeżyły.

Co będzie się działo/ się stanie podczas wakacji?

Najlepszym czasem w roku jest sezon wakacyjny!

Czy masz jednak plan dla kota?

Koty, które lubią podróżować, należą do rzadkości. Większość kotów woli pozostać w domu. Czy masz niezawodnych sąsiadów lub przyjaciół, którzy nie mają nic przeciwko zaangażowaniu się w opiekę w czasie Twojej nieobecności? Upewnij się, że tak jest, przed zaplanowaniem lub rezerwacją podróży.

Idealny byłby ktoś, kto jest już znany zwierzęciu i jest w stanie nakarmić je, jak i obdarzyć uczuciem. Przytulanie i zabawa powinny być częścią opiekowania się kotem, tak jak  jedzenie i komunikacja.

Inną opcją byłby hotel dla zwierząt z profesjonalistami opiekującymi się twoim przyjacielem.

Upewnij się wcześniej, czy Twój kot będzie chciał tam iść – koty to indywidualiści o unikalnych potrzebach i preferencjach, które należy wziąć pod uwagę: Nikt nie chce być zostawiany w przypadkowym miejscu na noc!

Koci charakter

Jaki typ osobowości preferujesz?

Są czułe koty, rasy kotów, które kochają wodę lub nie boją się niczego – oczywiście mamy wiele opcji do wyboru.

Jako wyjątkowi indywidualiści, koty różnią się osobowością tak samo, jak wyglądem zewnętrznym.

Niektóre rasy mają podobne cechy dotyczące ich charakteru. Stworzyliśmy dla Ciebie szeroki przegląd:

Czy szukasz …..

Uczuciowego kota?

W takim razie, polecamy Birmańczyka, Maine-Coon czy Ragdola.

Wszyscy wyżej wymienieni są znanymi fanami przytulania, którzy zawsze będą starali się być blisko ciebie i doceniać okazane uczucie.

Komunikatywnego kota?

Wybierz Abisyńczyka, Bengalczyka czy Syjamczyka.

Te rasy zawsze zapewnią Ci rozrywkę!
Będą cieszyć się rozmowami z tobą przez całą dobę. Gadatliwe rasy miauczą, mruczą i gruchają – będziesz zaskoczony, jak bogaty może być język kota!

Po pewnym czasie będziesz w stanie zrozumieć ich sposób komunikowania swoich potrzeb.

Radosnego kota?

Jeśli szukasz wesołego towarzysza, który zawsze jest gotowy do zabawy, Bombaj, Cornish Rex i Sphynx są właściwym wyborem dla Ciebie.

Zabawa i figle będą jednymi z najbardziej lubianych rozrywek kotów – oczywiście oprócz dziwnej drzemki pomiędzy nimi – po której będą cieszyć się zabawą z nową energią!

Linienie, tak czy nie?

Czy wolisz rasę która nie traci dużo sierści?

W takim przypadku Europejczyk Krótkowłosy, Niemiecki Rex lub Savannah będą właściwym wyborem dla Ciebie.

Istnieją oczywiście rasy bezwłose lub „nagie” – zwane Sfinksem, kanadyjska rasa, która jest bez sierści. Włosy, włosy wszędzie, i brak szczotki w zasięgu wzroku? – Ze Sfinksem nigdy nie będziesz miał takiego problemu! Nagie zwierzę nie może stracić włosów –  zamiast tego koty Sphynx mają grubszą skórę.

Typ ciała kota?

Jak powinien wyglądać Twój kot?

Kolor oczu i sierści może się bardzo różnić, podobnie jak budowa, wzrost, kształt głowy, rozmiar uszu i oczu – aż po pozycję i długość ogona.

Nawet w obrębie tej samej rasy mogą istnieć wyjątki od reguły: nie mówimy tu o „robotach” – zwierzętach domowych, raczej o pojedynczych istotach, które czasami nie będą całkowicie dostosowywać się do koncepcji hodowlanych, ale do matki natury.

Każda rasa ma określoną budowę. Niektóre są raczej szczupłe i drobne, inne mogą być silnej budowy. To przede wszystkim kwestia gustu.

Jaki typ lubisz najbardziej?

Wniosek

Każda rasa ma pewne przypisane jej cechy, zarówno pod względem charakteru, jak i wyglądu. W obrębie danej rasy mogą być identyczne. Będą takie same przez pokolenia i będą stanowić część dziedzictwa.

Jakie są zatem cechy charakteru i potrzeby różnych ras?

Oto pierwsza oznaka:

Który żwirek dla kota jest dobry i czym się różni? Przyglądamy się bliżej silikatowi, zapachowi pudru dla niemowląt i produktom z naturalnych włókien.

Czytaj teraz

Cat’s Best przewodnik po rasie kotów

Istnieje wiele ras kotów, od „abisyńskiej” po „York Chocolate”
Więc która rasa jest dla mnie odpowiednia?

Przedstawiamy je! Nasz Cat’s Best przewodnik po rasach kotów regularnie przedstawia nowe rasy.

Dla każdej z nich istnieje „profil”, który pomoże Ci uzyskać krótki, informacyjny przegląd:

Jak wygląda Twój kot, jaki jest jego rozmiar i waga, sierść i charakter? Tutaj znajdziesz informacje:

Różne osobowości

Charakter kota ma decydujące znaczenie dla sposobu, w jaki będzie się zachowywał i radził sobie z określonymi sytuacjami.

Rasy kotów mają swoje podstawowe cechy charakteru – niektóre atrybuty będą nawet oznaczone jako „specyficzne dla rasy”.
Czy jednak postać jest genetycznie zaimplementowana w rodowodzie? Czy wszyscy członkowie rodziny będą wykazywać te same cechy?
Czy osobowość jest spójna w obrębie rasy?

Ci, którzy znają koty od dłuższego czasu – od kociąt po seniorów – szybko zdadzą sobie sprawę, że od samego początku będą występować różnice zarówno w wyglądzie, jak i osobowości!

Różnice będą widoczne już na samym początku życia kota: niektóre koty nie mogą się doczekać, aby podbić świat – a przynajmniej najbliższe środowisko. Inne będą bardziej niespokojne i będą stawiać pierwsze kroki w życiu ostrożniej – bez względu na rasę lub płeć. Ta mentalność pozostanie.

Przeważnie przez całe życie kota.

Wynika to z faktu, że atrybuty charakteru są nie tylko uwarunkowane genetycznie, ale mają również wiele wspólnego z oddziaływaniami zewnętrznymi.

Pierwsze tygodnie są decydujące, ponieważ kot będzie w tym okresie socjalizowany.

Kot domowy to czworonożna niespodzianka.
Większość kotów żyjących z ludźmi to tak zwane koty domowe – znane również jako mieszańce lub – jeśli mieszkają na zewnątrz – „bezpańskie”.
Z wyglądu często przypominają europejskiego krótkowłosego kota, ale nie mają rodowodu i nie ma presji, aby spełnić jakiekolwiek standardy rasy.

W przeciwieństwie do kotów europejskich krótkowłosych, koty domowe występują w kolorowej mieszance – każdy z nich jest wyjątkowy!
Ponieważ może być zaangażowanych kilku „ojców” kotów, jeden miot może być pełen niespodzianek, z nowymi, uroczymi kombinacjami w mieszance.

Zrób test!

Masz trudności z podjęciem decyzji?

Teraz przynajmniej masz przeczucie, czego potrzebuje kot, aby prowadzić szczęśliwe życie – jednak czego ty potrzebujesz,  aby być szczęśliwym?

Zrób test!

Odpowiadając na kilka prostych pytań, możesz lepiej zrozumieć, jaki typ kota najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego stylu życia.