Kocie rasy – te koty z długim włosem naprawdę wiedzą jak sobie z nimi radzić / jak je nosić?

Są przepiękne do oglądania i nie można się powstrzymać przed ich ciągłym głaskaniem. Koty długowłose są klasyczną piękną rasą. Dla wszystkich miłośników kotów, którzy lubią koty długowłose, Persy są naturalnie pierwszym wyborem. Mają one zdecydowanie najdłuższy włos.

Pół długowłose koty także mają piękną sierść, lecz nie rośnie ona tak szybko jak u Persów.

Oprócz sierści, każdy długowłosy kot ma szczególne cechy charakterystyczne. Angora, np., jest archetypową matką wszystkich kotów długowłosych; długowłose Brytyjczyki mają dość łagodną naturę; święte Birmańczyki sa bardzo łagodne; Mainkun rosną do dużych rozmiarów; kot norweski leśny wykazuje dość prymitywne zachowania. Wyjątkowo pięknym przedstawicielem rasy są Ragdoll, Ragamuffin i Neva Masquerade.

Twój długowłosy kot zawsze będzie najpiękniejszy ze wszystkich

Czy to Angora, Birman czy Pers – uwielbiasz ich długą jedwabną sierść. Ten artykuł powie ci jak powstają problemy z sierścią, jak się bronić przed nimi i jak zapewnić żeby sierść twojego długowłosego kota rosła gęsta, błyszcząca i taka pozostała.

Zmiana sierści u kotów

Kiedy masz kota długowłosego, wiosną i jesienią masz mnóstwo dodatkowej pracy. To wtedy koty zmieniają swoją sierść. Koty długowłose wyposażone są przez naturę w prawie całkiem nowy ‘płaszcz’. Kiedy słońce przygrzewa już mocno na zewnątrz, to wtedy koty zrzucają swoją sierść zimową.

Zimowa sierść zastąpiona zostaje przez dużo lżejszy letni płaszcz, który chroni kota przed zbyt intensywnym promieniowaniem UV i nadmiernym upałem. Odpowiednio, zimowy płaszcz z gęstą, ocieplająca warstwą włosów chroni kota przed dyskomfortem zimna i wilgoci.

Tak czy owak, dumny właściciel kota ma mnóstwo roboty. Ponieważ niestety koty linieją. Codziennie i bez przerwy. Jednym z powodów jest intensywne lizanie sierści, które koty wykonują instynktownie.

W dodatku, sierść wypada samoistnie i cyklicznie. To się nazywa faza anageniczna, okres kiedy naturalnie pojawiają się nowe cebulki włosa.

Potem następuje faza katageniczna – przejściowa. Następnie włosy przestają rosnąć. To jest faza odpoczynku.

Włos osiąga pełną długość, ale nadal jest mocno zakorzeniony. Zaczyna wypadać w fazie egzogenicznej. U długowłosych kotów od 12 do 24 % masy ciała stanowi sierść.

Koty żyjące w domach są szczególnie narażone na linienie. Tak się dzieje ponieważ temperatura w domu w większości pozostaje taka sama, co oznacza, że kot nie musi się przystosowywać do upału czy zimna.

Także dni, z racji pokojowego światła, są stosunkowo tak samo długie. Niektóre koty reagują na to sztuczne środowisko poprzez utratę sierści i niestety koty długowłose są w szczególności na to podatne. A wiosną to zjawisko jest jeszcze bardziej uwydatnione.

Długowłose domowe tygrysy są oczywiście magiczne i przepiękne, ale nie ma wątpliwości, ze opieka nad nimi wymaga dużo więcej pracy niż w przypadku kotów krótkowłosych. Jeśli to możliwe, powinno się je szczotkować codziennie, od samego początku – to jest coś co jesteśmy winni naszemu długowłosemu kotu.

11 najlepszych wskazówek i trików w opiece nad sierścią u kotów długowłosych

Wskazówka 1: zidentyfikuj przyczyny problemów z sierścią

Czy twój kot jest Angorą, Birmańczykiem czy Persem, uwielbiasz jego długą jedwabną sierść mimo, iż jest tak trudna w utrzymaniu. Więc gdzie leży problem? Znajdujesz kępki sierści po całym domu? Sierść twojego kota już nie lśni, a nawet widać łyse placki? Wtedy trzeba dotrzeć do sedna problemu. Poniżej znajdziesz możliwe przyczyny problemów z sierścią.

Dieta czy zmiana jedzenia
Koty potrzebują być karmione w sposób zbilansowany i zgodnie z ich naturą. Jednostronna dieta – składająca się z suchej karmy, na przykład, może mieć negatywny efekt na wygląd sierści.

Niedobór witamin
Czasami warto uzupełnić braki w diecie podając swojemu kotu witaminy. Weterynarz z pewnością będzie w stanie doradzić w takim przypadku czy podawać kiełki pszenicy, łososia czy oliwę, specjalną pastę rybną co może mieć pozytywny wpływ na kondycję sierści.

Atak pasożytów
Kiedy koty są zaatakowane przez roztocza i pchły, maja naturalną skłonność do drapania się. W najgorszym scenariuszu, to będzie skutkowało wyrywaniem sobie całych kępek sierści. Aby móc zaaplikować kotu właściwe lekarstwo, weterynarz musi zdiagnozować rodzaj zakażenia. Regularne odrobaczanie jest ważne, gdyż pchły mogą przenosić robaki.

Utrata futra związana ze stresem
Nowi ludzie w domu, konkurencja z innymi kotami, przeprowadzka – to niektóre przyczyny stresu u kotów, które prowadzą do utraty dużej ilości sierści. W niektórych przypadkach terapia kwiatowa Bacha została uznana za efektywną jako sposób przywrócenia kotu równowagi emocjonalnej.

Wyjątkowe obciążenia fizyczne
W wyniku operacji, gorączki czy ciąży, wyjątkowe obciążenie fizyczne może spowodować utratę sierści u długowłosych kotów.

Nieprawidłowości hormonalne, zaburzenia metabolizmu, choroby autoimmunologiczne
Jeśli wszystkie wymienione powyżej problemy z sierścią u długowłosych kotów zostały wyeliminowane, często jedynym sposobem jest szczegółowy test krwi w celu ustalenia co kotu dolega.

Te kocie pasożyty mogą być niebezpieczne

Oprócz pcheł, kleszczy i roztoczy – które długowłose koty mogą przynieść z ogrodu lub poprzez kontakt z innymi kotami (i to może także być źródłem choroby) – ptasie wszy są szczególnym problemem dla długowłosych kotów.

Nie chodzi o sześcionożne bezskrzydłe owady rozmnażające się w kociej sierści. Ptasie wszy są spokrewnione ze zwykłymi wszami, i równie małe – od 1-1,5 mm x 0,5 mm. Na kotach ptasie wszy nie karmią się krwią, lecz łupieżem, wydzieliną z gruczołów chłonnych i włosami. Te nieprzyjemne szkodniki szybko się rozmnażają jako, że samice składają świeże jajeczka w sierści co dwa trzy dni.

Zakażenie tymi pasożytami, które następuje przez kontakt z bezpańskimi kotami, jest szczególnie niebezpieczne zimą kiedy odporność kotów jest słabsza niż latem.

Ptasie wszy szczególnie przyciąga długa, gęsta, skołtuniona sierść. W tego typu środowisku czują się jak w domu i mogą się stać prawdziwa plagą.

Wskazówka: jeśli przez jakiś okres czasu twój kot  wydziera sobie sierść, traci dużą jej ilość i liże się do krwi, koniecznie musisz dojść do sedna problemu i wizyta u weterynarza jest niezbędna.

Wskazówka 2: właściwe jedzenie dla kotów

Jesteśmy tym co jemy – i oczywiście odnosi się to także do kotów. Dobrej jakości jedzenie, w gruncie rzeczy, będzie skutkować piękną gęstą sierścią. Koty są mięsożercami, więc w wyborze jedzenia ważna jest wysoka proporcja  łatwostrawnego mięsa.

Co najmniej dwie trzecie.
Układ pokarmowy kotów domowych jest głównie przystosowany do mięsa i białka w nim zawartego.

Mięso zawiera również taurynę – ważny aminokwas, którego kot nie potrafi sam wyprodukować. Kiedy koty mają naturalną wysokojakościowa dietę, lepsza będzie ich sierść. Jeżeli składniki są zamieszczone na opakowaniu, masz większą szansę na dobrą ocenę jakości.

Wskazówka: dowiedz się od weterynarza jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę w karmieniu swojego kota, i jakie dodatki są korzystne dla sierści.

Wskazówka 3: znajdź właściwy moment na zadbanie o sierść

Kiedy twój kot jest zrelaksowany i w nastroju na przytulanie, wtedy jest dobry moment na zadbanie o jego sierść.

Byłoby świetnie, gdyby stało się to częścią codziennej rutyny. Twój długowłosy kot podziękuje ci za to przede wszystkim swoją czułą wdzięcznością, i pięknie zadbaną sierścią.

Dobrym pomysłem jest znalezienie miejsca, gdzie żaden hałas nie będzie rozpraszał zwierzęcia. Następnie posadź kota przed sobą, może być na stole, (ale upewnij się, że leży na jakiejś szmatce/ materiale)

Następnie głaszcz go przez chwilę zanim zaczniesz szczotkować go od głowy w kierunku ogona, zawsze z włosem.

Wskazówka: znalezienie właściwego miejsca na pielęgnację sierści jest ważnym czynnikiem. Stwórz przytulne miejsce dla tego celu, i pozwól kotu najpierw obwąchać narzędzia, których użyjesz do pielęgnacji tak, aby się z nimi oswoił.

Wskazówka 4: w ten sposób możesz sprawić, iż pielęgnacja sierści stanie się przyjemnością dla twojego długowłosego kota

Ogon twojego kota powinien być wyczesany szczotką, nie grzebieniem. W innym razie, jest duże ryzyko wyrwania tych pięknych włosów.

Koty generalnie nie lubią być odwracane na plecy. Więc albo postaw kota na stole i czesz go pod brzuchem. Innym wariantem jest położenie sobie kota na przedramieniu, trzymając jego przednie łapy w jednej ręce i czesz go drugą ręką. 

Im bardziej twój kot ci ufa, tym chętniej pozwoli ci zadbać o jego sierść. Nagródź go przysmakiem po i wkrótce kot zakoduje fakt, iż nie ruszanie się będzie kończyć się nagrodą.

Jest to warte zachodu gdyż codzienne rytuały szczotkowania dają początek bliskiej relacji pomiędzy tobą a twoim pupilem.

Wskazówka: koty są także niewolnikami swoich przyzwyczajeń, i polubią wasz codzienny rytuał pielęgnacji sierści. Więc staraj się zarezerwować tę sama ilość czasu każdego dnia aby zająć się sierścią twojego pupila. Nawet co drugi dzień jest lepszy niż pielęgnowanie sierści rzadko  lub w nierównych odstępach czasu.

Wskazówka 5: regularne dbanie o sierść to konieczność

Im rzadziej szczotkujesz sierść długowłosego kota, tym trudniej i dłużej będzie przy następnym razie. Możesz nawet znajdywać kołtuny w sierści.

To może spowodować trwałe uszkodzenie wrażliwej skóry kota. Może się rozwinąć swędząca egzema, a w otwartych ranach pojawi się stan zapalny co będzie mieć poważny wpływ na zdrowie zwierzęcia. 

Wskazówka: zanim zaczniesz rytuał szczotkowania, wybierz czas kiedy kot jest zrelaksowany. Tak samo ty. Rób to w możliwie najcichszym i zawsze w tym samym miejscu.

Cat tick treatments – how to protect your four-legged friend

Czytaj teraz

Wskazówka 6: przyzwyczaj kota do szczotki – im wcześniej, tym lepiej

Ważne jest aby wziąć pod uwagę charakter kota. Nigdy nie zmuszaj kota do zrobienia czegoś czego nie chce. To dotyczy zarówno młodych jak i starych kotów. 

Mieszkanie z kotem to lekcja cierpliwości. Powinieneś przeznaczyć/ zaplanować ok 15 minut na codzienny rytuał – opcjonalnie co drugi dzień jeśli trudno jest ci znaleźć czas.

Ale mniej może znaczyć więcej, ponieważ sierść długowłosego kota bardzo łatwo się kołtuni.

Wskazówka: jeśli masz młodego kociaka, to wspaniałą okazją jest przyzwyczajanie go do codziennej pielęgnacji w trakcie zabawy.

Wskazówka 7: najlepsze narzędzia do szczotkowania kociej sierści

Gorąco poleca się specjalna szczotkę do czesania sierści twojego ukochanego kota – nawet jeśli jej zakup okaże się trochę drogi. Tzw szczotki samoczyszczące nadają się do łatwego usuwania martwej warstwy sierści czy pojedynczych włosów.

Tak jak w przypadku ludzkich włosów, szczotki dla kotów zrobione z włosia np. dzika są dobrym wyborem jeśli chcesz osiągnąć efekt pięknej lśniącej sierści.

Wskazówka: jeśli masz młodego kociaka, to wspaniałą okazją jest przyzwyczajanie go do codziennej pielęgnacji w trakcie zabawy.

Wskazówka: przygotuj wszystkie narzędzia (szczotka, grzebień, mokre ściereczki,
nawilżone chusteczki, puder, itd.) zanim zaczniesz. Najlepiej mieć koszyk na ten cały sprzęt.

Na przykład:

  • grzebień do usuwania podszerstka/ odfilcowania
  • furminator
  • rękawice

Wskazówka 8: produkty do szczotkowania kociej sierści

Za uszami, pod pachą, na wewnętrznej stronie łapy i pod brzuchem – to miejsca naturalnie wrażliwe u kota, tak samo jak u człowieka. Poleca się potraktować je najpierw pudrem/ zasypką, lub pianką pielęgnacyjną.

W sprzedaży można znaleźć  spray do wyjątkowo skołtunionych miejsc. Zrób to w następującej kolejności: spryskaj kotu sierść, zetrzyj i rozczesz.

Są również olejki do pielęgnacji sierści kotów długowłosych.

Wskazówka: w produktach najważniejsza jest ich naturalność i jakość. Koty mogą być uczulone na produkty syntetyczne, mają także bardzo wyczulony zmysł węchu. Zapachy, które my lubimy mogą być dla kota odrażające.

Wskazówka 9: kąpać swojego kota? – tylko w ostateczności

Nasze domowe koty z natury są raczej niechętne do kąpieli, mimo iż istnieją odstępstwa od reguły. Każdy zna swojego kota najlepiej i będzie w stanie osądzić jak bardzo lub nie kot będzie się cieszył z kąpieli.

W zasadzie pełna kąpiel – proszę używaj specjalnych szamponów dla kotów – powinna być ostatecznością w przypadku gdy kot ma biegunkę, lub miał kontakt z toksyczna substancją albo gdy bardzo się ubrudził z innych powodów.

To dlatego, że kąpiele są dla kota stresujące, a częste mycie może prowadzić do problemów skórnych. Alternatywnie możesz ostrożnie umyć letnia wodą miejsca skołtunione czy zbrylone. Można też użyć mokrych ściereczek (bezzapachowych) aby umyć kotu uszy w środku.

Śpioszki w kącikach pojawiają się najczęściej u starszych kotów i u Persów. Można je usunąć przy pomocy lekko namoczonego kuchennego ręcznika.

Wskazówka: ani krótko ani długowłose koty nie lubią kąpieli (choć oczywiście są wyjątki). To oznacza, że kąpiel powinna być rozważana jeśli twój długowłosy kot bardzo poważnie się ubrudził, lecz rozważ najpierw czy nożyczki z zaokrąglonymi krawędziami nie będą lepszą opcją.

Wskazówka 10: strzyżenie sierści u długowłosych kotów

Jeśli stanie się to absolutnie nie do uniknięcia, możesz po prostu obciąć kołtun specjalnym nożem z, lub lepiej nożyczkami z zaokrąglonymi krawędziami.

W tym przypadku bądź bardzo ostrożny, gdyż zdarza się że kot nie usiedzi bez ruchu. Wsadź grzebień między kołtun a skórę zanim zaczniesz przycinanie – wtedy z dużym prawdopodobieństwem nic nie pójdzie nie tak.

Wskazówka: oprócz szczotkowania, powinieneś stale przycinać długie włosy wokół kociego odbytu ponieważ jest to miejsce gdzie kał przywiera do włosów.

Wskazówka 11: kiedy nie ma alternatywy, jedynym lekarstwem jest całkowite ostrzyżenia kota

Kiedy sierść jest całkowicie skołtuniona i zniszczona, wizyta u weterynarza i łagodny środek znieczulający są jedynym wyjściem. Strzyżenie sierści bez znieczulenia nie jest opcją, gdyż koty, w przeciwieństwie do psów, nigdy nie siedzą wystarczająco długo bez ruchu więc ryzyko ich skaleczenia jest wielce prawdopodobne.

Cała procedura jest nieprzyjemna zarówno dla kota jak i dla osoby strzyżącej go – ponieważ każdy środek znieczulający jest obciążeniem dla organizmu kota i aby jego sierść odrosła do stanu pierwotnego potrzebny jest czas.

Strzyżenie sierści będzie stymulować ponowny odrost włosów. Na tym etapie regularne szczotkowanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Wskazówka: Ważne jest, aby unikać ponownego skołtunienia sierści. W tym celu konieczne jest wprowadzenie reżimu szczotkowania.

Porównanie żwirków dla kotów – silikonowy, o zapachu pudru dla niemowląt czy z naturalnych włókien?

Czytaj teraz

Czego unikać szczotkując kota

Plastikowe grzebienie nie są polecane ponieważ w trakcie czesania mogą elektryzować sierść. Wtedy ty i twój kot możecie zostać lekko porażeni prądem.

Presja czasu. Twój kot natychmiast będzie wiedział, że nie masz właściwie czasu aby wykonać te robotę poprawnie.

Bałagan i hałas w pokoju. Jeśli będziesz miał włączony telewizor albo słuchał głośnej muzyki w trakcie szczotkowania kota, to go bardzo zirytuje. Należy unikać hałasu i krzyczących dzieci – to nie są warunki do zabiegu szczotkowania kota.

Wskazówka: spraw aby był to atrakcyjny rytuał dla kota, który nie tylko przyniesie korzyści twojemu kotu, ale także tobie okazje na relaks.

Dbanie o sierść kotów długowłosych w skrócie

Twój wspaniały długowłosy kot: Nasze podstawowe wskazówki do łatwej pielęgnacji kociej sierści – krótkie streszczenie

  1. przede wszystkim użyj metalowego grzebienia z tępymi zębami. To umożliwia ostrożne rozplątanie kołtunów – w szczególności wokół uszu i szyi.

  2. szczególnie uciążliwe kołtuny mogą być odcięte – ale jeśli to robisz to upewnij się żeby użyć nożyczek z zaokraglonymi końcami lub specjalnego noża.

  3. Jako następny krok użyj szczotki o metalowych ząbkach, aby uzyskać gładki podszerstek i rozplątać kołtuny w krótkich czy długich włosach.
  4. Zasypka dla dzieci będzie użyteczna (tylko produkt naturalny) dla efektywnej pielęgnacji tłustych i brudnych miejsc u długowłosych kotów.

  5. Najpierw obowiązki, potem przyjemności: teraz możesz wyszczotkować sierść (zawsze z włosem) szczotką z naturalnego włosia, rób to delikatnymi ruchami jak gdyby głaskając. Dla naszych długowłosych piękności to cudowna sesja masażu, i najlepsze zakończenie zabiegu szczotkowania.

  6. Daj kotu nagrodę pod koniec szczotkowania – przytulając go, głaszcząc, bawiąc się z nim lub dając przysmak.

Zawsze ciesz się czasem, który spędzasz ze swoim kotem dbając o jego sierść, a on odwdzięczy Ci cię swoim oddaniem, i oczywiście zdrową pięknie lśniąca sierścią.