Uwaga na kocięta! Powinno się przed nimi ostrzegać!

Wystarczy tylko raz podnieść tę puszystą żywą kuleczkę, która pewnie idealnie pasuje do twojej wyciągniętej ręki. Ten malutki kotek jest tak miękki i lekki jak piórko, i tak puszysty, że nigdy w życiu nie widziałeś nic bardziej puszystego; i kiedy ten maleńki kotek mruga do ciebie swoimi jasnymi, ogromnymi oczami i wydaje z siebie przenikliwe ”miauuuuuuu”, to jest już po tobie! Gratulacje! Właśnie postanowiłeś podzielić się swoim życiem z kotem!

Ale kocięta to nadal niemowlęta, dlatego też kocie dzieci – tak samo jak ludzkie – mają specjalne wymagania. Aby mieć pewność, że życie z kotem od samego początku będzie przebiegać bezproblemowo, przeczytaj kilka wskazówek, które dla ciebie przygotowaliśmy.

Kupowanie kociąt – wskazówki

To trudny wybór: kociak czystej krwi, czy mieszaniec? Czy lepiej kupić od uznanego hodowcy, czy z prywatnego źródła?

Jest wiele pytań, na którymi powinieneś się zastanowić, zanim pozwolisz się ponieść emocjom, szczególnie biorąc pod uwagę nadwyżkę kociąt tuż po sezonie kocich godów wiosną i jesienią.

Będziesz musiał żyć z podjętą przez siebie decyzją przez długi czas – być może od 15 do 20 lat. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby zdecydować, w jaki sposób powinieneś wychować dorosłego kota.

Ponieważ ta urocza, puszysta kuleczka pewnego dnia zamieni się w przystojnego kocura lub zadziorną kotkę.

Kiedy kocięta można oddzielić od matki?

Oczywiście, nie możesz się doczekać, aby w końcu zabrać to maleństwo do domu.

Ale pamiętaj: lepiej nie rozdzielać kociaka z jego rodziną zbyt wcześnie; powinien on pozostawać pod opieką matki i rodzeństwa tak długo, jak to możliwe. Szukasz dorosłego kota czy małego kociaka? Jeśli jest to kociak, podstawowa zasada brzmi “im dłużej, tym lepiej”, ponieważ młode koty potrzebują czasu, aby stać się sprawne fizycznie i psychicznie zrównoważone – najlepiej zaplanować ten przełomowy krok nie wcześniej, niż na 12 tydzień życia kociaka.

Lepiej mieć kota jedynaka czy parkę?

Trzymanie w domu kota w pojedynkę nie jest dobrym rozwiązaniem – szczególnie dla kociąt, które są przyzwyczajone do życia ze swoją kocią rodziną. Wyobraź sobie tylko, że z dnia na dzień nagle nie masz już rodziny i zostajesz zupełnie sam w nowym, nieznanym otoczeniu!

Jasne, jest tu mnóstwo nowych i interesujących rzeczy do odkrycia, a ten wielki człowiek głaszcze mnie i przytula, ale czasami mam już dość zabawy i szukam ciepła u mojego rodzeństwa i mamy.

Mogę zasnąć tylko wtedy, gdy mogę się do nich przytulić i usłyszeć bicie ich serca… ale oni po prostu zniknęli. Jest tylko ta dziwna, podobna do zwierzęcia współlokatorka, która również ma dłonie i stopy, ale w ogóle nie pachnie jak kot i skomle, kiedy mnie widzi. Czysta rozpacz!

Najlepiej więc, aby kocięta były tylko w duecie.

Kiedy chcesz oddać kota – 7 wskazówek, które należy wziąć pod uwagę 

Niestety są ludzie, którzy w pewnym momencie czują się nadmiernie przeciążeni opiekując się kotem. Może to mieć wiele potencjalnych przyczyn, dlatego wiele zwierząt domowych jest porzucanych, szczególni w okresie wakacji. W epoce Internetu niezwykle łatwo jest anonimowo porzucić “niechciane” zwierzęta – ku oburzeniu miłośników zwierząt i obrońców praw zwierząt!

Ale co możesz zrobić, gdy widzisz, że koty oferowane są w sprzedaży online?

1.  Zachowaj spokój
Nawet jeśli trudno ci to zrozumieć, a nawet możesz czuć złość, zawsze zachowaj spokój i nie reaguj przesadnie! W przeciwnym razie nie pomożesz zwierzęciu. Choć może wydawać ci się to absurdalne, właściciel będzie miał swoje powody, które powinieneś zaakceptować.

2. Nie wysuwaj oskarżeń
Nie rób właścicielowi wykładów, ani nie próbuj z nim wygrać. To może sprawić, że poczujesz się lepiej w tym momencie i możesz mieć wsparcie społeczności w sieci, ale zwierzę nie odniesie z tego korzyści – wręcz przeciwnie. Odstaw oskarżenia na bok i zastanów się, w jaki sposób możesz aktywnie i konstruktywnie pomóc!

3. Zbierz dowody
Brzmi to jak z filmu kryminalnego, ale może to być jedyna okazja, aby skutecznie przyjść z pomocą zwierzętom: jeśli coś wydaje ci się nieco podejrzane, zbierz wszystkie informacje, jakie możesz znaleźć na temat tej “sprawy” – także to, jak dostawca komunikuje się z potencjalnymi nabywcami kota.

4. Unikaj ryzyka
Jeśli twoje podejrzenia potwierdzą, że zwierzę jest źle traktowane lub znajduje się w niebezpieczeństwie, skontaktuj się ze służbami ochrony zwierząt lub z  urzędem porządku publicznego (Ordnungsamt). Zgodnie z niemiecką Ustawą o dobrostanie zwierząt koty i psy są “rzeczami”, ale nadal nie powinny być źle traktowane, a urząd musi interweniować.

5. Zaoferuj pomoc
Jesli ktoś oddaje zwierzę, niekoniecznie musi to od razu być podejrzane – może również oznaczać bezradność opiekuna lub jego desperacką sytuację życiową. Czy istnieje sposób, w jaki możesz pomóc zwierzęciu? Być może przynajmniej na okres przejściowy aż do znalezienia rozwiązania długoterminowego? Czy znasz kogoś, kto szuka kota?

6. Skontaktuj się z służbami ochrony zwierząt
W wielu miastach i gminach istnieją organizacje ochrony zwierząt lub nawet takie, które specjalizują się w opiece nad kotami w potrzebie; większość wolontariuszy na rzecz praw zwierząt bardzo poważnie traktuje swoją pracę i często opiekuje się kotami we współpracy z praktykującymi weterynarzami.

7. Podziękuj
Lokalne służby ochrony zwierząt utrzymują się zwykle z darowizn: jak dobrze wiesz, trzeba zapłacić za karmę i żwirek, a także za transport, koszty wynajmu i opieki weterynaryjnej – wszystko to się sumuje. Służby ochrony zwierząt płacą za opiekę nad zwierzętami z własnej kieszeni, dlatego chętnie przyjmują darowizny.

Wychowanie małego kota  

Przygotuj się, że będziesz musiał poświęcić wystarczająco dużo czasu swojemu kociemu dziecku, ponieważ, podobnie jak ludzkie niemowlęta, kocięta również potrzebują dużo opieki i uwagi. 

Dla małego kociaka jest to początek nowego etapu w jego życiu, który ukształtuje sposób, w jaki będzie funkcjonował z tobą w przyszłości. Będzie to ekscytujący czas, który czasem będzie stanowić prawdziwe wyzwanie zarówno dla ciebie, jak i nowego mieszkańca twojego domu! Kociak musi przede wszystkim odnaleźć się w nowym, obcym dla niego świecie: wszystko tu jest nowe i nieznane – a ten mały kociak nagle został sam. Działaj z wyczuciem i postaraj się, aby przejście do świata ludzi było dla niego jak najbardziej bezbolesne.

Rozwój kociąt

Kiedy przychodzą na świat, kocięta mają już pewne odruchy życiowe, takie jak odruch ssania, chociaż jeszcze nie słyszą, ani nie widzą. Jednak używają zmysłu węchu, aby dotrzeć do sutków swojej mamy. Kilka dni później można zaobserwować dobrze znane “udeptywanie sutków”: przepływ mleka jest delikatnie stymulowany poprzez rytmiczne masowanie przednimi łapkami (nawiasem mówiąc, dorosłe koty również to robią, gdy czują się bezpiecznie!). 

Kocięta spędzają więc większość czasu na piciu mleka matki, spaniu i rośnięciu – i to szybkim. Ich waga praktycznie podwaja się już w pierwszym tygodniu życia!

Podczas gdy twój kociak rośnie i rozwija się, przechodzi 3 kluczowe etapy rozwoju:

 1. W pierwszym i drugim tygodniu twoje kocięta są całkowicie zależne od matki.

 2.  Pomiędzy 3 a 7 tygodniem kotek zaczyna zauważać i badać otoczenie.

 3. Od 8 do 24 tygodnia następuje przełom: mówimy o okresie ponad 12 tygodni, zanim kociak zostanie w pełni odłączony od matki, to wtedy zaczyna się tworzyć relacja i więź z opiekunem, która w tym okresie jest już zbudowana i wzmocniona.

Najlepsze miejsce do spania dla kociąt

Zanim sprowadzisz kotka do domu, powinieneś upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebuje, aby czuł się całkowicie swobodnie. Podstawowa wyprawka obejmuje: odpowiednią dla kociąt kuwetę, miski na jedzenie i wodę, drapaki, zabawki oraz zaciszne miejsce do spania i odpoczynku, ponieważ nawet największy wulkan energii musi raz na jakiś czas odpocząć.

Upewnij się, że schowałeś lub pozbyłeś się wszystkiego, co mogłoby zagrażać twojemu kotu. Mowa tu także o przedmiotach codziennego użytku, takich jak gumki czy worki na śmieci (zwykle nie stanowią one problemu dla starszych i doświadczonych kotów), ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla życia kociąt. Schowaj je!

Jak koty lubią się bawić?

Najpopularniejsze zabawy są zawsze oparte na naturalnych kocich instynktach: koty to drapieżniki!

Lubią śledzić ofiarę, czaić się na nią i skakać. Drapaki wyposażone w atrakcyjną, wiszącą zabawkę oraz maty do drapania, na których można polować na uciekające myszki, są popularne zarówno wśród starszych, jak i młodych kotów. O wiele bardziej ekscytująca dla twojego pupila będzie zabawa, podczas której to ty wymachujesz zabawką zawieszoną na wędce, ponieważ tworzy się wtedy wiele niespodziewanych zwrotów akcji.

Są też klasyczne zabawki: małe piłeczki lub myszki – piszczące lub nie! Szybkie, nispodziewane ruchy wywołują u kotów ogromne podekscytowanie. Ofiara może wtedy zostać złapana w powietrzu. To prawdziwy popis kociej sprawności! Nawet najmłodsze koty opanowały to doskonale.

Wskazówka: kupując lub robiąc zabawkę samodzielnie, pomyśl, czy będziesz w stanie wytrzymać ciągłe piszczenie?

Drapak jako ochrona mebli

To jest punkt sporny wśród kocich ekspertów: czy w mieszkaniu powinien być mniejszy drapak dla kociąt, czy też nie jest to konieczne? Zależy to oczywiście od wieku małego kotka i od tego, czy w domu mieszkają też inne koty, a także, czy znajdują się tam inne rzeczy, które można drapać. Stabilne, niższe drapaki są odpowiednie dla bardzo małych kociąt.

Jeśli model startowy drapaka sięga sufitu, powinieneś upewnić się, że jego półki są bezpieczne dla małego kotka. Zrób wszystko, aby zapobiec potencjalnym upadkom!

Wychowywanie kociąt: czego kocięta muszą się nauczyć?

Najlepiej nie zachęcać ich do robienia rzeczy, które chociaż w tym wieku są zabawne, nie będą już tak urocze, gdy kocięta będą dorosłe. Oczywiście że, małe kocięta muszą próbować różnych rzeczy, ale powinny od samego początku delikatnie, ale zdecydowanie zapoznać się z pewnymi zasadami współżycia.

Jeśli kotek uczy się od małego, jakie zachowanie ci się podoba, a jakie nie podoba, i jest to wzmacniane mnóstwem pochwał i przytulania, to wspólne życie pod jednym dachem będzie od samego początku znacznie bardziej harmonijne. 

Poza tym bardzo trudno jest oduczyć dorosłego kota, aby zrezygnował ze swoich “niepożądanych” nawyków – koty uwielbiają rutynę, a ponadto mogą być uparte.

Pamiętaj, że kot może nie znać nic lepszego i niekoniecznie musi od razu zrozumieć, czego od niego oczekujesz – zwłaszcza jeśli wcześniej nie było to dla ciebie problemem, prawda?

Jak wychować swojego kota?

1. Koty to nie psy!

Pewnie pomyślisz: “Oczywiście, że tak. Nawet dzieci to wiedzą!” Ale upewnij się, że rozumiesz, że nie możesz wyszkolić swojego kota, tak jak szkoli się psa; to nie zadziała, bo koty są z natury niezależne i nie zawsze chcą współpracować.Pamiętaj:

 • Koty nie reagują na kary, tylko na nagrody.
 • Wybierz krótkie sesje szkoleniowe.
 • Rozpocznij szkolenie w młodym wieku.
 • Zawsze pozwól kotu zdecydować, kiedy ma już dość.

2. Odkryj jego talenty!

Nie próbuj szkolić swojego kota, tak aby zrobił coś, co jest sprzeczne z jego naturą lub charakterem, będzie to tortura – zarówno dla ciebie, jak i twojego kota. Naucz go czegoś, co jest zgodne z jego upodobaniami, i na tym oprzyj dalszy trening. Wówczas będzie to zabawne dla was obojga i robi to większe wrażenie niż jakakolwiek sztuczka wykonywana na siłę.

3. Atrakcyjna nagroda

Być może będziesz w stanie oszukać psa pochwałą lub szybkim poklepaniem po grzbiecie, ale prawdopodobnie nie osiągniesz niczego, podając kotu jego zwykłą, codzienną karmę. Musisz go zachęcić jakimś ulubionym przysmakiem! Jednak nie za dużo; powinieneś podawać ograniczone porcje, ponieważ nawet najbardziej wykwintne przysmaki szybko tracą na atrakcyjności, jeśli są podawane w nadmiarze.

4.  Trening za pomocą klikera

Narzędziem, które może ułatwić szkolenie, jest kliknięcie klikera, za pomocą którego możesz nagrodzić kota: dźwięk kliknięcia jest dla twojego kota rozpoznawalnym sygnałem, że osiągnął sukces. W ten sposób twój kociak szybko nauczy się pożądanego zachowania i zostanie za to szybko nagrodzony, a ponadto będzie się dobrze bawił. Jeśli chcesz wyszkolić kilka kotów, każdy kot powinien mieć swój własny kliker z z niepowtarzalnym dźwiękiem. Kliker można kupić w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zoologicznym.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Oddziel obszar toalety i karmienia

Po pierwsze koty w sposób naturalny nigdy nie będą załatwiać swoich potrzeb tuż obok miski z jedzeniem lub miejsca, w którym śpią. Po drugie są niezwykle wrażliwe na zapach – wolą unikać wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Najlepiej jest ustawić kuwetę i miski w oddzielnych pomieszczeniach, aby nie drażnić kota.

I zawsze utrzymuj je w czystości. – Cat’s Best sprawia, że jest to łatwe – jak bułka z masłem!

Jak szkolić kocięta?

Kocięta od hodowcy często już są nauczone higieny. Koty są z natury czystymi zwierzętami, co oznacza, że ich matka już pokazała im, co mają robić, kiedy muszą iść za potrzebą. Kociak musi najpierw odnaleźć się w nowym domu – gdzie wszystko jest nieznane i nowe. Dlatego będziesz musiał wykaząc się dużą cierpliwością – nawet jeśli sprawy nie od razu pójdą zgodnie z planem.

Możesz pomóc kociętom w utrzymaniu czystości, rozkładając w domu kilka kuwet z niską krawędzią, do której kocięta mogą wygodnie sięgnąć, tak aby dostęp do toalety nie przypominał wspinania się na wieżę. Zawsze zabierz kociaka do kuwety po zabawie, jedzeniu lub spaniu. Dzikie koty załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na miękkiej, luźnej ziemi.

Możesz poskrobać trochę żwirku palcem – to obudzi w kotku podstawowy instynkt. I nie zapomnij: kiedy już kociakowi uda się załatwić, jak należy, pamiętaj o tym, aby z zapałem go pogłaskać i pochwalić!

Czy kocięta mogą używać muszli klozetowej jako toalety dla kotów?

Z początku wydaje się to atrakcyjne, prawda? Nauczenie kotów korzystania z ludzkiej toalety zaoszczędziłoby trochę męczącego sprzątania, nie wspominając już o usuwaniu nieczystości!

Nie jest to jednak humanitarne, ponieważ kot jest wtedy zmuszony zdradzić własne instynkty. Koty nie zakopują swoich odchodów dlatego, że się wstydzą albo że wymagają tego dobre maniery, ale po to, aby nie pozostawiać ich odkrytych: ich zapach może przyciągać wrogów, którzy będą wiedzieli, gdzie ich szukać. Ponadto inne koty i zwierzęta na podstawie odchodów mogą określić stan ich zdrowia. Dojrzały do rozmnażania? 

Chory? Znawcy mogą czytać z odchodów jak z książki, ponieważ ich konsystencja zmienia się tak szybko, jak samo zdrowie – czasami codziennie! Poza tym koty nie lubią dzielić się swoją toaletą, bez względu na to, czy chodzi o koty, czy ludzi.

Chcą mieć tę przestrzeń tylko dla siebie, pragną prywatności i spokoju!

Interpretacja zachowania kota – język twojego kociaka 

Mały kotek mieszka teraz z tobą i chcesz zrobić wszystko jak należy, ale skąd wiesz, czy kot czuje się swobodnie i skąd możesz wiedzieć, czego chce? Cóż, mruczy i miauczy – to całkiem jasne – ale czy koty mają swój niewerbalny język i czy komunikują się tylko ciałem? Tak! W jaki sposób?

Możesz rozpoznać, jak twój kot się czuje po tym, w jakiej pozycji ustawia swój ogon.

 • Jeśli ogon jest pionowy, kot jest w dobrym nastroju.
 • Jeśli ogon jest pomiędzy nogami, kot jest zdenerwowany i/lub nieszczęśliwy.
 • Jeśli ogon jest lekko wygięty do przodu, kot chce się bawić.
 • Jeśli kot zamaszyście bije ogonem w tył i przód, jest zirytowany.
 • Jeśli ogon drga niespokojnie w przód iw tył, kot czai się do ataku.

Trącanie nosem jest oznaką uczucia

Jeśli twój kociak trąca cię nosem, to dobry znak! Oznacza to, że podbiłeś jego serduszko, a on okazuje ci swoje przywiązanie. 

Szturchanie łapkami oznacza zabawę

Jeśli kotek dotknie cię łapką, chce się z tobą bawić.
Pyta: “Pobawisz się ze mną?”

Ocieranie się może oznaczać różne rzeczy

Kiedy kot się o ciebie ociera – delikatnie przyciska do ciebie głowę – wysyła wiadomość:

1.  Zaufanie
Kot używa specjalnych feromonów do oznaczania tego, co znajome. Wiadomość jest prosta: “MOJE!”

Ten gest może wydawać się dość zaborczy lub czarujący, ale – z drugiej strony – jest także największym dowodem miłości:

  “TY, ty należysz do mnie i tylko do mnie!”

Uwaga: koty, które nie ocierają się o swojego człowieka, wciąż go kochają! Każdy kot ma niepowtarzalny charakter i okazuje swoje uczucia na swój własny sposób, więc proszę, nie bądź rozczarowany ani zdezorientowany, jeśli twój kot zachowuje się inaczej!

2. Uwaga 
“Hej ty! Tu jestem!” Niektóre koty po prostu potrzebują uwagi, gdy zachęcająco przyciskają głowę do swojego człowieka. Czy mógłbyś po prostu mnie pogłaskać? Albo dać mi jakiś przysmak? Zabawa też nie jest złym pomysłem, co ty na to?”

3. Ocieranie się o inne koty
Ocieranie się, stosowane w odniesieniu do przedstawicieli własnego gatunku, służy do celów komunikacyjnych – pod warunkiem, że koty są ze sobą w dobrych relacjach. W tym przypadku futrzasty kolega zostaje radośnie obwąchany i “zaznaczony”: “Jesteś moim przyjacielem! Miło cię widzieć!”

4. Terytorium
Ludzie nadrzwiach frontowych umieszczają wizytówkę z nazwiskiem, a koty wychodzące na zewnątrz gorliwie spryskują teren w celu oznaczenia swojego terytorium. Koty domowe lubią to robić w murach swojego domu: ocierają się o różne sprzęty, komunikując: “Mieszkam tutaj!”

Koszty wizyt u weterynarza

Tak więc masz już gotową wyprawkę dla kota: kuwetę, mokrą karmę, zabawki dla kota, drapak i koszyk. Ale co będzie w sytuacji, gdy kotek zachoruje?

Nawet najzdrowszy kot, który nie jest ranny ani chory, powinien raz w roku zadbać o odporność i poddać się szczepieniom. W tym samym czasie kot zostanie też poddany ogólnej kontroli. Zewnętrzne wyniki badania kontrolnego są tak samo ważne jak pomiary temperatury oraz badanie oczu, pyszczka, serca i płuc. Jeśli nie ma potrzeby wykonywania żadnych istotnych zabiegów lub operacji, koszty wizyty u weterynarza będą niewielkie. Zależy to również od tego, czy jest to kot domowy, czy też kot wychodzący.

Ale jak wysokie są faktyczne koszty? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zasadniczo przepisy weterynaryjne nie określają standardowych opłat; określono jedynie opłaty za poszczególne etapy leczenia, ponieważ dodatkowe koszty leków i materiałów mogą się znacznie różnić w zależności od rezultatów leczenia.

Szczepienia kotów: szczepienia niezbędne  

W pierwszym tygodniu życia kotka powinien on otrzymać podstawowe szczepienia. Po ukończeniu 8 tygodnia życia powinien zostać zaszczepiony przeciwko panleukopenii i kociej grypie. 

Ta podstawowa profilaktyka jest zwykle uzupełniana po czterech tygodniach, a następnie ponownie po roku. Jeśli otrzymujesz kociaka od hodowcy, to na ogół otrzymał on już podstawowe szczepienia. Koty wychodzące powinny być szczepione przeciw wściekliźnie po 12 tygodniu życia. Dostępne są również inne szczepionki, które często można podawać jako pojedyncze lub łączone – wystarczy kilka ukłuć, a kot będzie chroniony przed wieloma różnymi chorobami. Wszystkie szczepionki są wpisywane do książeczki zdrowia twojego kota: nazwa szczepionki, data oraz pieczęć i podpis weterynarza. Poniżej znajdują się najczęściej używane skróty nazw szczepionek:

 • RC (kocia grypa)
 • P (parwowirus, panleukopenia),
 • RV (wścieklizna),
 • FeLV (wirus białaczki kotów).

Niemieckie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii zaleca następujący harmonogram szczepień:

w 8 tygodniu: RCP,

w 12 tygodniu: RCP + RV + FeLV,

w 16 tygodniu: RCP + RV + FeLV,

w wieku 15 miesięcy: RCP + RV + FeLV, następnie naprzemiennie RCP + RV i kolejnym roku RCP + RV + FeLV.

Jest to bardzo ważne, ponieważ książeczka zdrowia wraz ze świadectwem szczepień jest również unijnym dowodem osobistym i paszportem twojego kota. Musisz ją przedstawić jako dowód na to, że twój kot został zaszczepiony; w przeciwnym razie możesz mieć trudności podczas przekraczania granic w niektórych krajach. Wiele hoteli dla zwierząt wymaga przedstawienia zaświadczenia o szczepieniach: jest to konieczne, aby zapobiec ewentualnemu zarażeniu się jednego zwierzaka od drugiego.

Najważniejsza wskazówka:

Jeśli dostaniesz kota, który jest zaczipowany, numer jego czipu zostanie również wpisany do książeczki zdrowia. Informacje na temat czipów można znaleźć poniżej:

Odrobaczanie jest koniecznością 

Każdy kot może zostać zarażony robakami – nawet kot domowy, który nie wychodzi na zewnątrz! Robaki, tasiemce, tęgoryjce i obleńce żyją w organizmie kota i żywią się jego krwią.

Zwłaszcza w przypadku kociąt zakażenie pasożytami może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, począwszy od układu odpornościowego, a skończywszy na całym ciele. W szczególności przewód pokarmowy może być tak poważnie uszkodzony, że kociak nie będzie w stanie w pełni wyzdrowieć.

Niektóre robaki mogą przechodzić na ludzi i wywoływać różne choroby i infekcje, dlatego regularne odrobaczanie jest koniecznością dla każdego kociego opiekuna.

 1.  Regularne odrobaczanie: 1-2 razy w roku dla kotów domowych i raz w miesiącu dla kotów wychodzących.
 2. Najważniejsze jest regularne czyszczenie kuwety.
 3. Czyszczenie legowisk, w których kot śpi i odpoczywa.   

Wskazówka:

 • Najlepiej jest czyścić kuwety w rękawiczkach.
 • Po czyszczeniu należy zawsze dokładnie umyć ręce.
 • Usuwaj odchody z kuwety najszybciej, jak to możliwe i rób to codzienie.

Kiedy powinno się odrobaczyć kota?

Kocięta mogą być zarażone robakami przez matkę, więc odrobaczanie na wczesnym etapie – najlepiej w 3 tygodniu życia – powinno być priorytetem.

Odrobaczenie wskazane jest również w sytuacji, gdy kot zostanie zaatakowany przez pchły, ponieważ pchły mogą również przenosić robaki.

Zabiegi odrobaczania kotów są dostępne w różnych formach i podawane u weterynarza: jako preparat w kroplach, tabletka lub pasta. Dawka jest dostosowana do wagi i wieku kota. Preparaty służące do leczenia z tasiemca są dostępne bez recepty; specjalny olej kokosowy, który można mieszać z jedzeniem, jest również dostępny bez recepty w celach profilaktycznych. Jednak w przypadku ostrej infekcji powinieneś zdecydowanie zabrać kota do weterynarza, który pobierze próbkę odchodów i poda odpowiedni preparat.

Warto wiedzieć

istnieją również rozbieżne poglądy na temat odrobaczania. Niektórzy w ogóle odradzają stosowanie jakichkolwiek zabiegów odrobaczania – lepiej jest regularnie sprawdzać próbki odchodów i, w razie potrzeby, stosować naturalne, alternatywne metody leczenia. Inni święcie wierzą w skuteczność odrobaczania! Jeśli nie masz pewności, jak postąpić, zwróć się do lekarza weterynarii, któremu ufasz: on zna najlepiej twojego kociaka.

Przyzwyczajaj kocięta do kontenerka już na wczesnym etapie życia

Najlepiej jest zacząć przyzwyczajać kota do przenośnego kontenera, aby korzystanie z niego w razie potrzeby było mniej stresujące zarówno dla ciebie, jak i twojego pupila. Upewnij się, że kontener jest praktyczny i łatwy do czyszczenia: powinien mieć kilka otworów, które są wystarczająco duże, aby zapewnić dużo miejsca dla dorosłego kota. Nosidełka, które można całkowicie otworzyć na środku, są idealne, ponieważ można po prostu wyjąć z niego kota. Z reguły naturalne materiały są znacznie lepsze dla kotów; jednakże w przypadku kontenerka, lepiej jest kupić plastikowy, ponieważ łatwiej go wyczyścić w sytuacji, kiedy np. twój kot bedzie się musiał załatwić. Kontener powinien mieć wysokiej jakości wykończenia i nie mieć żadnych ostrych narożników czy krawędzi, ponieważ mogą one zranić kociaka.

Wskazówka: Umieść pod kocem w kontenerku absorbujące płyny podkłady higieniczne stosowane w treningu czystości dla szczeniąt i kociąt. Takie podkłady są dostępne w różnych rozmiarach i są idealne do użycia w kontenerku! Szybko wchłaniają płyny i pozostają przyjemne i suche.

Nie chowaj kontenerka w piwnicy lub na strychu, zamiast tego postaraj się, aby stanowił on element codziennego życia kota – mebel, z którego kociak chętnie korzysta bez negatywnych skojarzeń. Wewnątrz umieść ulubioną zabawkę lub ulubiony kocyk, który znajomo pachnie.

Należy zachować ostrożność, stosując syntetyczne feromony – może to przynieść odwrotny skutek.

Ta nowa jaskinia stanie się jeszcze bardziej interesująca, jeśli od czasu do czasu w środku umieścimy smaczną przekąskę! Zawsze warto przejść obok i rzucić okiem. Kto wie, pewnego dnia może być tak przyjemnie, że twój kociak utnie tam sobie małą drzemkę. Wszystko może się zdarzyć, gdy jesteś cierpliwy i nie wywierasz presji.

Zapamiętaj: jeśli zmuszasz kota do wejścia do kontenerka – na przykład pod presją czasu – będzie on przerazony całą sytuacją!

A więc zostałeś ostrzeżony!

Teraz jesteś gotowy na to, aby mały kotek mógł zawitać do twojego domu.

Nie ma już żadnych przeszkód na drodze do domowego szczęścia! Teraz musisz po prostu znaleźć swojego kota!

Bądź cierpliwy – kotki są cudowne!

Życzymy ci wielu niezapomnianych chwil spędzonych razem.