Gdy kot ma zostać w domu, oznacza to nierzadko organizacyjny problem dla właścicieli… co zrobić z ukochanym kociakiem, gdy wybieramy się na zasłużony i wyczekiwany urlop? 

Koci hotel

Jedną z możliwości jest skorzystanie z opieki w kocim hotelu. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy pomieszczenia hotelu są odpowiednio przystosowane i wyposażone, a opiekunowie akceptują indywidualne kocie potrzeby, takie jak dieta czy alergie i umieją radzić sobie w przypadku konfliktu naszego pupila z innymi gośćmi hotelu. Czystość i odpowiednia wentylacja to oczywiście podstawowe wymogi. 

Opiekę nad kotem oferują także osoby prywatne. Także w tym przypadku to kot dokonuje wyboru: jeśli kot przyzwyczajony jest do spokojnego domostwa bez dzieci, to pobyt w domu z dużą rodziną będzie dla niego stresujący – i odwrotnie, kot przyzwyczajony do ruchu i hałasu będzie się męczył w zbyt spokojnym otoczeniu!

Koty lubią znajome otoczenie

Najlepszym dla kota (i jego właścicieli) rozwiązaniem jest znalezienie zaufanej osoby, która zaopiekuje się kotem w domu – w najlepiej znanym mu otoczeniu. Taka opieka nie powinna jednak ograniczać się do samego karmienia. Dlatego taki opiekun powinien znać przyzwyczajenia i charakter swojego podopiecznego. Jeśli nie można powierzyć opieki nikomu z kręgu najbliższych znajomych, można znaleźć opiekuna do zwierząt w internecie, w miejscach wywieszania ogłoszeń lokalnych lub w schronisku/hotelu dla zwierząt. Jednak w każdym przypadku należy sprawdzić referencje takiej osoby.

Oprócz regularnego karmienia, uzupełniania wody oraz pożądanej atencji w postaci zabawy lub głaskania, należy bezwzględnie dbać o czystość kociej toalety! Może się bowiem zdarzyć, że kot ze względu na nieobecność swoich właścicieli postanowi znaleźć inne miejsca do załatwiania swoich potrzeb! 

Higienę kociej toalety łatwo zapewnić dzięki Cat’s Best: podstawowe napełnienie kuwety wystarcza na 4-6 tygodni – jeśli odchody usuwane są na bieżąco odpowiednią łopatką (co jest proste, ponieważ odchody można kompostować lub nawet spłukiwać w toalecie* – Cat’s Best składa się w 100% z czystych włókien roślinnych).

* prosimy pamiętać o miejscowych przepisach dotyczących utylizacji odpadów!

Podróżowanie z kotem

Jeśli kot ma podróżować w kocim koszyku lub w klatce, ważne jest, aby było mu wygodnie i żeby miał czas przyzwyczaić się do tej formy zamknięcia. Kontener transportowy musi być „wodoodporny”, łatwy do utrzymania w czystości i do przechowywania. Musi zapewniać wystarczającą wentylację i być na tyle solidny, by zwierzę nie mogło się z niego samo wydostać.     

Podróż samochodem

Koty, które nie zostały przyzwyczajone do podróżowania samochodem za młodu, lepiej pozostawić w domu. Ale także te koty, które są doświadczonymi podróżnikami, muszą w czasie jazdy znajdować się w umocowanym kontenerze transportowym. Kota nie należy pozostawiać w samochodzie bez opieki przez dłuższy czas, ponieważ temperatura wewnątrz samochodu może się gwałtownie zmienić. A upał może być bardzo niebezpieczny. Koty źle znoszą także powiew wentylacji w czasie jazdy. Na cztery godziny przed podróżą i w jej trakcie nie należy zwierzęcia karmić – jeśli podróż trwa krócej niż pięć godzin, nie jest też wskazane podawanie wody. Bez odpowiednich dokumentów zwierzęcia, jak np. karty szczepień, nie można przekroczyć z kotem granicy.

Podróż pociągiem

W pociągach koty mogą podróżować wyłącznie w zabezpieczonym kontenerze transportowym, którego wymiary nie przekraczają wymiarów bagażu i który może spoczywać na kolanach właściciela lub pod siedzeniem. Także tu obowiązuje zasada: na cztery godziny przed podróżą i w jej trakcie nie należy zwierzęcia karmić. Przed podróżą kolejową za granicę należy z wyprzedzeniem uzyskać informacje na ten temat od przewoźnika kolejowego.

Podróż samolotem

Już na etapie planowania podróży należy powiadomić linie lotnicze o tym, że zamierza się zabrać ze sobą kota. Każda z linii lotniczych może mieć odmienne uregulowania w tej sprawie. Jeśli kota wolno wziąć ze sobą na pokład, to musi on podróżować w odpowiednim, absolutnie bezpiecznym transporterze pod siedzeniem pasażera. W chwili startu i lądowania można podać kotu specjalną pastę – w trakcie lizania zwierzę ma odruch przełykania i wyrównuje w ten sposób ciśnienie, które może być bardzo nieprzyjemne dla jego uszu. Pamiętaj, że każda podróż z kotem oznacza dla niego stres i w miarę możliwości należy jej unikać! Na rynku dostępne są środki homeopatyczne, które uspokajają zwierzęta w podróży – należy jednak unikać chemicznych środków uspokajających, ponieważ nie wiadomo, jak kot na nie zareaguje.