Dom przyjazny kotom – czy istnieje coś takiego, czy też jest to sprzeczność sama w sobie?

Nasze koty domowe są częścią rodziny kotów. Ich większymi krewniakami są gepardy, lwy i tygrysy – czyli drapieżniki, i to zupełnie dzikie!

Ci, którzy obserwują koty na wolności, natychmiast zauważą to pokrewieństwo.

Przemierzanie łąk i lasów, wkraczanie na nieznane ścieżki i odkrywanie tajemnic – taka jest nieodłączna natura kotów; kiedy słońce zagląda przez gałęzie drzew, kiedy tu coś trzaska, a tam coś biegnie, a przed nami rozciągają się kuszące tereny łowieckie.

Który kot mógłby się temu oprzeć?

Niektórzy opiekunowie kotów, którzy trzymają kota w mieszkaniu w środku miasta, mogą mieć poczucie winy albo zastanawiać się, czy życie ich kota zamkniętego w murach jest prawdziwym życiem. Ale nie martw się: może takie być!

Jeśli tylko stworzysz kotu warunki, które pozwolą mu żyć w sposób zgodny z jego dziką naturą.

Jak duży musi być dom, aby kot mógł w nim zamieszkać?

Twój kot potrzebuje ruchu.

Kot to drapieżnik, jego ciało jest zaprojektowane do podchodów, skoków i wspinaczki, a także do szybkiego sprintu. Wykonanie skoku z pozycji stojącej, precyzyjne lądowanie i bieg galopem z maksymalną prędkością 50 kilometrów na godzinę nie stanowią dla kota żadnego problemu!

A wszystko to z niesamowitą elegancją! Może to wyglądać niezwykle zwyczajnie, ale w rzeczywistości jest to praca układu mięśniowo-szkieletowego z idealnie zsynchronizowanymi w trakcie ewolucji stawami i mięśniami.

Dom powinien oferować kotu dużo miejsca, aby mógł się w nim swobodnie poruszać – dlatego maleńka kawalerka z aneksem kuchennym zdecydowanie nie wchodzi w rachubę!

Ile metrów kwadratowych na kota?

Można bez końca dyskutować, czy kotu wystarczy 40, 50 czy 60 m², tymczasem należy zwrócić uwagę nie tylko na “właściwą” liczbę metrów kwadratowych, ale raczej na sposób zorganizowania życia kota – dotyczy to w szczególności podziału i rozmieszczenia przestrzeni. Terytorium, które twój kot może obserwować na pierwszy rzut oka, jest z pewnością mniej atrakcyjne niż kilka pokoi, które można ponownie odkrywać raz po raz. Nawet terytoria na zewnątrz stają się mniejsze, im lepsze jest pożywienie. Ale koty mające pełny żołądek również chcą polować!

Ważną rolę odgrywają elementy psychologiczne: 

wyobraź sobie, że codzienne spędzasz czas w tej samej przestrzeni, którą można przemierzyć w krótkim czasie – z pewnością szybko zacząłbyś się nudzić. W pewnym momencie twoja koncentracja spada – nie masz na czym się skupić – stajesz się ospały i przygnębiony. Jedyną atrakcją jest czas karmienia! Żyjesz tylko dla niego i ostatecznie stajesz się z otyły. Trzeba przyznać, że to dość ponury obraz, ale mając odrobinę kreatywności i wrażliwości, bardzo łatwo można stworzyć kotu atrakcyjne bodźce w jego codziennym otoczeniu.

Zwiększenie przestrzeni użytkowej dzięki wspinaczce

Nawet w najmniejszym domu znajdzie się miejsce na przygody wspinaczkowe! 

Przy odrobinie wyobraźni i dbałości o wystrój wnętrza możesz zwiększyć przestrzeń życiową swojego kota, tworząc na ścianach obszary do wspinania się, biegania i odpoczynku. A miejsce przy oknie jest najbardziej eksluzywne! Dostępne wyłącznie sezonowo.

Koty uwielbiają siedzieć na parapecie! Po pierwsze jest to podwyższony punkt obserwacyjny, z którego kot może zobaczyć całe swoje terytorium, a po drugie zawsze jest jakiś ruch i akcja na zewnątrz, a to przyciąga wzrok drapieżnika.

Latem można wygrzewać się w słońcu, a zimą ogrzewanie zapewnia przytulne ciepło od dołu: prawdziwe kocie niebo z widokiem na świat. Nic więc dziwnego, że miejsca przy oknie są tak oblegane! Niektóre koty nie chcą się nimi dzielić z innymi kotami lub roślinami doniczkowymi.

Wprowadź naturę do swojego domu 

Koty wychodzące na świeże powietrze codziennie doświadczają wielu różnych wrażeń: smaków, zapachów i dźwięków.

Koty domowe muszą zadowolić się znacznie mniejszą przestrzenią życiową, w dodatku zdominowaną przez ludzi. Ale twoje mieszkanie może z pewnością stać się bardziej ekscytujące.

 1. Udekoruj swój dom za pomocą naturalnych materiałów: kamieni, gliny, drewna lub roślin, takich jak wodorosty i mech.

 2. Kryte fontanny są bardzo lubiane przez koty – najlepsze są te z kulkami poruszającymi się w strumieniu wody lub wodospadzie. Sklepy zoologiczne sprzedają również fontanny do picia specjalnie zaprojektowane dla kotów.

 3. Rośliny dla kotów: stwórz zieloną oazę dla ciebie i twojego kota. Możesz umieścić rośliny w wiadrach lub donicach, aby uczynić je bardziej interesującymi. Najbardziej odpowiednie są trawy, takie jak bambus lub turzyca. Dobrym wyborem są również kostrzewa popielata i piaskownica (rodzaj trawy).

 4. Nawet koty, które nigdy nie były na świeżym powietrzu, kochają dźwięki natury, prawdopodobnie są one przechowywane w ich podświadomości. Istnieją płyty CD z naturalnymi dźwiękami, które można odtwarzać w domu. Należy jednak pamiętać, aby zachować niski poziom głośności, ponieważ większość kotów nie lubi dźwięków, które są zbyt natarczywe lub głośne.
Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Trawa dla kota

Trawa dla kota nie jest jedynie dekoracją, ale pełni także ważną funkcję dla kotów: kiedy koty się myją, połykają sporo sierści. Jak to się dzieje?

Język kota jest szorstki i działa jak szczotka ze szczecinami i wieloma małymi haczykami: gdy kot się myje, haczyki ustawiają się pionowo, przeczesując futro kota i chwytając luźne włosy, które następnie zostają połknięte. Połknięta sierść zwykle gromadzi się w żołądku, a następnie jest wydalana przez przewód pokarmowy. Kiedy zbiera się zbyt dużo sierści, kot na wolności zjada trawę – głównie grube części roślin – dzięki temu może potem zwymiotować niestrawione włosy. 

Wprawdzie nie wygląda to atrakcyjnie, ale dla twojego kota jest to proces całkowicie naturalny.

Dlatego powinieneś w zastepstwie zaoferować swojemu kotu trawę. Trawa dla kota jest dostępna w sklepach zoologicznych w różnych odmianach i można ją łatwo wysiać do domu.

jęczmień
owies
pszenica
cypr

Wprowadź do domu naturalne przedmioty  

Jeśli twój kot nie wychodzi na zewnątrz, po prostu przynieś kotu świat zewnętrzny do domu! Podczas następnego spaceru pomyśl o swoim małym tygrysie i przynieś mu coś ekscytującego i świeżo zebranego z podróży! Co dokładnie? Możesz wybrać! 

Gdziekolwiek się wybierasz – latem czy zimą – znajdziesz coś ekscytującego, co możesz wziąć bez większego problemu, może to być coś, co zmieści się w kieszeni! W zależności od pory roku mogą to być: orzeszki buka, szyszki i żołędzie, a może kłosy pszenicy lub gałązki z liśćmi lub kwiatami.

Pozwól kotu mieć życie towarzyskie

Zanim to zrobisz, pamiętaj, że nie wszystkie koty są takie same. Często znacznie się od siebie różnią. “Koty robią to i tamto” – tego rodzaju standardowe instrukcje w przypadku kotów nie mają racji bytu!

Ci, którzy podejmują się trudu obserwacji zachowania większych i mniejszych kotów, zauważą, że pomiędzy rodzinami kotów istnieją zarówno podobieństwa, jak i duże różnice. Na przykład lwy polują w grupach, ale koty domowe wolą robić to samotnie. Prawdopodobnie ma to związek ze środowiskiem życia i ewolucją.

Koty domowe są raczej indywidualistami, ale zdecydowanie wymagają większego kontaktu społecznego – w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od ich charakteru. Ponieważ kocięta zazwyczaj spędzają pierwszy okres swojego życia z matką i rodzeństwem, uczą się wtedy także kociego kodeksu postępowania.

Podczas tych pierwszych miesięcy życia zachowania społeczne zostają “zaprogramowane”: wszystko, z czym mały kotek w tym czasie się zapozna, rozwija się później w określone wzorce zachowań w następnych latach życia. 

Na przykład to, czy kot będzie lubić inne koty – ogólnie lub tylko przedstawicieli swojej rasy – i czy będzie chciał się z nimi zaprzyjaźnić. Przytulanie się, zabawa, bójki i wzajemne wylizywanie, kiedy akurat są w nastroju, sprawia, że jest to świetna zabawa i żaden człowiek nie może tego zrobić tak jak inny kot!

Dlaczego kot potrzebuje towarzystwa innego kota?

Koty na wolności są w ciągłym ruchu: codziennie pokonują wiele kilometrów, polując na swoje ofiary i znacząc swoje terytorium. Jasne, czasami też odpoczywają! Robią sobie przerwy, urządzają sobie popołudniową drzemkę i od czasu do czasu spotykają “przyjaciela” lub “wroga”.

Wszystkie zmysły kota są wówczas stymulowane. Żaden dzień nie jest taki sam, nowe przygody czają się za każdym drzewem – dzięki temu w jego życiu istnieje pewna doza napięcia, które jest niezbędne dla tych drapieżników! Kiedy ciało jest w ruchu, a psychika jest pobudzana, utrzymuje to koty w stanie aktywności i zdrowia.

Teraz wyobraź sobie, że jako kot niekoniecznie lubisz wszystkie swoje koty, ale musisz żyć zupełnie samotnie na bezludnej wyspie, gdzie masz wszelkie wygody, jakie można sobie tylko wyobrazić, ale nie ma z kim z porozmawiać, przytulić się czy nawet pokłócić. Ponieważ koty na ogół nie używają smartfonów, a na bezludnych wyspach nie ma zasięgu, byłbyś całkowicie odizolowany od świata zewnętrznego!

Oczywiście życie pustelnika może z pewnością być na swój sposób wyzwalające, ale wiele kotów rozwija wtedy zaburzenia zachowania, jeśli są pozostawione same sobie: niektóre stają się chore psychicznie i całkowicie się wycofują, podczas gdy inne stają się nerwowe lub agresywne.

Dlatego nigdy nie trzymaj w domu tylko jednego kota – znacznie lepiej mieć dwa lub trzy. Ale jak mozna rozpoznać, czy koty się nawzajem polubią? Na to pytanie niestety nie ma odpowiedzi!

Szczotkowanie i czesanie  

Naukowcy odkryli, że hormon oksytocyna jest ściśle związany z relacjami opiekuńczymi, które tworzą się podczas wylizywania futra; innymi słowy, kiedy zwierzęta “oczyszczają się” nawzajem. Wydzielający się wówczas hormon wzmacnia relacje między nimi.

Opiekunowie kotów, które znikają z pola widzenia, gdy tylko zobaczą grzebień, mogą się w tym miejscu jedynie bezradnie uśmiechnąć.

Ale to naprawdę ważne, żeby przyzwyczajać koty do szczotki i grzebienia i tworzyć z tego rodzaj przyjemnego rytuału, który może również pomóc wzmocnić twoją relację z kotem.

Obszary odosobnienia

– Kici… kici…” – wołamy, ale nie możemy nigdzie znaleźć naszego futrzanego przyjaciela.

Koty często szukają najbardziej wyszukanych kryjówek, wciskając się w najwęższe zakamarki – ukryć można się wszędzie!

Izolowanie się jest całkowicie naturalnym kocim zachowaniem.  Nie ma jednego, konkretnego powodu, dla którego koty to robią, raczej jest ich kilka: gdy szukają odpoczynku, szukają odosobnienia w bezpiecznym miejscu – najlepiej z widokiem na całe terytorium (podczas odpoczynku może pojawić się potrzeba włączenia się do akcji – łapania zdobyczy lub zabawy, a nawet obu naraz!). 

Koty również wycofują się z pola widzenia, gdy pojawia się coś nieprzyjemnego i grozi im niebezpieczeństwo: jak powszechnie wiadomo, wycofanie się jest najlepszą obroną! Najpierw obserwują zbliżające się zagrożenie, a następnie spokojnie przygotowują się na walkę z przeciwnikiem…

Zapewnij swojemu kotkowi kilka miejsc odosobnienia – przytulne legowiska i miejsca do leżenia, najlepiej na różnych wysokościach.

Jednak twój kotek również będzie sam wybierał dla siebie bezpieczne schronienie.

Zabawa z kotem  

Chcesz zaoferować swojemu kotu więcej atrakcji? Doskonale! Aby to osiągnąć, nie musisz wydawać ogromnej masy pieniędzy na zabawki dla kota! Przy odrobinie wyobraźni samemu można zrobić kocie zabawki – i to dzięki prostym, zwykłym rzeczom, które można znaleźć w prawie każdym domu!

Aby to zrobić, po prostu postaw się na miejscu swojego kota: jesteś drapieżnikiem. Co najbardziej lubisz robić?

Dokładnie! Skradać się, polować i oczywiście chwytać zdobycz! Stwórz zatem bodźce, które zaspokajają te potrzeby. Może się to okazać dużym wyzwaniem, dlatego w tym artykule udzielimy ci kilku wskazówek.

Zabawki dla kota

Obudź w swoim kocie drapieżnika!

Pamiętaj jednak, że nie wszyscy łowcy są tacy sami. Niektóre koty lubią szybkie, ekscytujące zabawy, inne lubią szpiegować swoją zdobycz, a są też takie, które wolą po prostu polować w wyobraźni – lubią gry umysłowe, które wiążą się z obmyślaniem strategii. Nie zawsze na końcu musi być ofiara – możesz też nagrodzić je mokrą karmą lub kawałkiem mięsa.

Większość gier bardzo dobrze sprawdza się z taką “zastępczą zdobyczą”.

Oto kilka sugestii:

 1. Łowienie ryb
  napełnij miskę wodą i umieść na powierzchni piłeczkę do ping-ponga lub korek – im większa powierzchnia naczynia, tym bardziej ekscytująca gra!

 2. Wyszukiwanie
  przygotuj kartony, pudła lub duże papierowe torby i zrób w nich kilka otworów. Włóż do środka skarby, które można odkryć (kawałki papieru, zabawki, liście, szyszki itp.).

 3. Wirowanie
  bączki wykonane z drewna są dostępne w niskiej cenie w wielu sklepach z zabawkami; możesz je wprawiać w ruch za pomocą sznurka lub ręcznie. Koty uwielbiają je ścigać albo lekko szturchać łapą.

 4. Kłusownictwo
  inni mieszkańcy domu mogą również mieć jakąś wspaniałą zabawkę, którą kot może sobie pożyczyć, na przykład zabawkę dla psa.

 5. Gra w squasha
  rzucaj piłkami w ścianę i pozwól kotu je złapać.

 6. Podchody
  “ofiara” wychyla się z dziury i znika ponownie. W pewnym momencie “ofiara” musi się poddać, w przeciwnym razie nawet najbardziej cierpliwy łowca straci zainteresowanie zabawą.

 7. Łapanie
  użyj solidnego skórzanego paska z dodatkami lub bez i szybko przeciągnij go po podłodze. To absolutnie klasyczna zabawka – łatwa w użyciu i niezniszczalna. Spróbuj też rzucać małymi piłeczkami, myszkami, zmiętymi kulkami papieru lub (łuskanymi) orzechami.

 8. Zabawa ze światłem
  pozwól kotu ścigać w ciemności światło latarki. Zacznij zabawę tuż przed oczami pupila, aby dać mu prawdziwą szansę “złapania” światła.

Ważne: proszę nie używać wskaźników laserowych, ponieważ mogą one spowodować poważne uszkodzenie siatkówki, jeśli świecą prosto w oczy kota!

Rozrywki dla kotów 

1.

Świat cyfrowy może otwierać przed twoim kotem nieoczekiwane możliwości! Niezależnie od tego, czy jest to gra wideo, czy aplikacja dla kotów, nawet koty domowe będą mogły wypełnić nimi swój czas – pod warunkiem, że jesteś na to otwarty. Jednak powinno się ich używać tylko od czasu do czasu, a nie jako stałą rozrywkę. Wpatrywanie się w tablet lub ekran jest męczące i nie pasuje do kotów (ani ludzi!).

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

2.

Rynek oferuje również mnóstwo mechanicznych zabawek dla kotów, które – raz popchnięte – same się poruszają, toczą lub skaczą. Z pewnością przez jakiś czas będzie to zabawne dla twojego kota, ale w pewnym momencie robi się nudne.

Wystarczy wyobrazić sobie, jak bardzo przewidywalne stałoby się polowanie, gdyby ambitny łowca od razu wiedział, co zrobi “ofiara”. Jedynym ekscytującym elementem jest ruch – ale to jak dotąd jedyna zaleta. W przypadku tego rodzaju aktywności można w pewnym momencie uzyskać jedynie sporadyczne szturchnięcie łapą, ale to wszystko.

3.

Gry umysłowe, które nieustannie stymulują inteligencję kotów, są o wiele bardziej interesujące. “W którym momencie powinienem dać kotu przysmak?” Możesz stale wymyślać nowe zadanie do wykonania, jednak twój kot powinien w pewnym momencie mieć poczucie spełnienia. Ustawienie poprzeczki zbyt wysoko może być dla twojego pupila frustrujące. Upewnij się, że kot ma także poczucie spełnienia i otrzymuje małą nagrodę za wykonanie zadań specjalnych. To pomoże go zmotywować!

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Mając zdolności manualne, wiele takich zabawek możesz stworzyć samodzielnie:

Wybierając z całej bogatej oferty komercyjnych rozrywek, nie zapominaj, że twój kot jest żywym, czującym stworzeniem i powinien nim pozostać. A to oznacza to, że żadna zabawka, bez względu na to, jak bardzo wyrafinowana, nie zastąpi kotu twojego towarzystwa ani towarzystwa innych kotów. Po prostu spróbuj spędzić jak najwięcej czasu ze swoim pupilem! Nie musisz ciągle organizować wyjątkowych wydarzeń – po prostu bądź sobą. 

Rozpieszczaj swojego kota. Podobnie jak dla nas ludzi, ciepłe uczucia są dla kota niezwykle istotne. Dotyk, bliskość i kontakt z twoim ciałem – twój kot potrzebuje tego wszystkiego, ale zachowaj też umiar! Pamiętaj: to twój pupil zdecyduje, kiedy ma już dosyć pieszczot. Nie zmuszaj swojego kota do robienia czegoś, czego tak naprawdę nie chce robić.

 1. Preferowane miejsca głaskania: plecy, boki, klatka piersiowa, za uszami, podbródek, między łopatkami.
 2. Nie głaskaj kota pod włos!

Pozwól swojemu kotu brać udział w twoim życiu i pokaż mu, że doceniasz jego obecność. Pogłaskaj go po głowie, gdy zbliża się do ciebie, ale pozwól mu spać w spokoju i zaaakceptuj, że potrzebuje też miejsca odosobnienia.

Jeśli będziesz uważnie obserwować język ciała swojego kota podczas pieszczot, z czasem odkryjesz, co twój kot uwielbia, a czego nie powinieneś robić – lepiej odpuścić sobie miejsca, gdzie kot nie lubi być dotykany…Zafunduj swojemu kotu odrobinę przyjemności w postaci masażu (ale bez olejków, ponieważ nie sprawdzą się w tym przypadku!):

 • Masuj, delikatnie naciskając, zacznij od głowy i schodź w dół do ogona.
 • Zacznij czubkami palców masować za uszami, potem masuj boki i łopatki.
 • Przejdź do pleców, aby zaznaczyć koniec masażu.

Uwaga: można również masować nad oczami małymi okrężnymi ruchami, wiele kotów uważa to za szczególnie przyjemne!

Drapaki dla kotów 

Łapanie ofiary, walka i ucieczka – radość z ciągłego ruchu zapewnia nie tylko sprawne ciało, ale także stymulację umysłu i chęć do życia.

Koty domowe potrzebują więc czasu na zabawę, powinny codziennie mieć jakieś zajęcie.

Jeśli kot jest jedynakiem i nie ma towarzysza zabaw, może się zdarzyć, że twoje kończyny lub meble poważnie na tym ucierpią.

Zapewnij kotu atrakcyjne miejsca do drapania – im więcej, tym lepiej, ale przynajmniej 1-2 drapaki na jedno pomieszczenie.

Słupek do drapania: 

najlepiej wybrać drapak wykonany z naturalnych materiałów, na przykład nietoksycznego drewna. Ważna jest nie tylko wysoka jakość wykonania, ale także fakt, że taki drapak nie zawiera substancji chemicznych, co jest zdrowe dla kota. Takie drapaki są wprawdzie droższe, ale na dłuższą metę warto zainwestować w solidny słupek.

Wieża do drapania:

w sprzedaży są też dostępne wieże do drapania z dziuplami, do których można wejść i wyściełanymi miejscami do leżenia. Tego rodzaju wieża pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: wytrzymała struktura obicia jest idealna do drapania, a dziuple zapewniają przytulne miejsca odosobnienia: to nowe ulubione miejsce twojego kota!

Designerskie meble do drapania:

osoby, które chcą, aby wystrój ich wnętrza nabrał szczególnego charakteru, mogą również zaopatrzyć się w unikalne meble dla kotów. Takie meble nie tylko unowocześniają przestrzeń, ale także zapewniają atrakcje zarówno kotu, jak i jego obserwatorom!

Zwróć uwagę na możliwe zagrożenia w domu  

Większość wypadków zdarza się w gospodarstwie domowym” – jest to prawda, która niestety odnosi się również do kotów, jeśli dom, w którym mieszkają, nie jest dla nich bezpieczny.

Wielu kocich opiekunów twierdzi, że koty trzymane wyłącznie w domu są pod najlepszą opieką. Oczywiście są, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w domu nie ma (zwykle) żadnych walk, toksyn pochodzących ze środowiska ani ruchu ulicznego; 

jednak nawet “ucywilizowane” mieszkanie kryje w sobie także szereg zagrożeń, o których powinieneś wiedzieć.

Okna i drzwi

Dopóki okna i drzwi są zamknięte, nie ma żadnego niebezpieczeństwa. 

Ale gdy okna zostaną otwarte lub wiatr zatrzaskuje drzwi, może to być ryzykowne. Koty to urodzeni łowcy – to popularne stwierdzenie, ale niezwykle ważne jest zrozumienie natury kotów: to bardzo ciekawskie stworzenia. Nie daj się zwieść przez ich grube futro! Koty mogą przeciskać się przez wąskie szczeliny – jeśli przechodzi głowa, reszta ciała podąża za nią.

Kot, który próbuje przejść przez otwarte okno, może łatwo wpaść w pułapkę i zostać poważnie ranny. Drzwi mogą również nastręczać problemów: kiedy kot przechodzi, a nagle wiatr lub ktoś nieostrożny zatrzaskuje drzwi! I tak po prostu ogon kota zostaje zatrzaśnięty w drzwiach.

Naprawdę łatwo jest zabezpieczyć drzwi i okna. W przypadku okien istnieją – w zależności od gustu i możliwości konstrukcyjnych – siatki lub rolety boczne z otworami, które zapobiegają przechodzeniu kota.

Drzwi można zabezpieczyć ogranicznikami do drzwi – dostępne są nawet takie w kształcie kotów.

Sezamie, otwórz się! Wśród kotów jest także wielu “ekspertów”, którzy potrafią otwierać drzwi! Zręczny skok na klamkę i drzwi się same otwierają. Dlatego najlepiej jest zamykać drzwi na klucz, jeśli mają pozostać zamknięte.

Pralki i suszarki 

Koty uwielbiają miejsca, które są ciepłe, wygodne i ustronne: pralki i suszarki, które wydzielają resztki ciepła – z zawartością w środku lub bez – są zatem idealnie dopasowane dla naszych kociaków, ponieważ mogą się w nich zrelaksować i nikt nie zakłóca im spokoju!

Może to jednak zakończyć się tragedią, jeśli trwa pranie w temperaturze 60 stopni, a kot jest wewnątrz. Dlatego przed każdym praniem czy suszeniem lepiej jest szybko zajrzeć do środka.

Podobnie oglądamy się przez ramię na ulicy: jest raczej mało prawdopodobne, że ktoś tam będzie, ale w najgorszym przypadku, jeśli ktoś jest – albo że kot jest w bębnie pralki – zawsze lepiej zadbać o bezpieczeństwo, niż później żałować! Najpierw zajrzyj do środka, a potem włącz urządzenie! Takie awaryjne sprawdzanie powinno stać się drugą naturą dla kociego piekuna.

Uwaga na rośliny doniczkowe!

Istnieją rośliny, które są zupełnie nieszkodliwe dla kotów, ale inne powinny zostać usunięte z kociego domu. Które dokładnie? Które rośliny są bezpieczne, a które są trujące dla kotów?

Bezpieczne rośliny to: 

wrzos, celozja, kamelie, palmy kokosowe, stokrotki, drzewa cytrynowe i cyprys.

Trujące rośliny: 

wisteria (glicynia), bluszcz, paprocie, eukaliptus, oleander i jaśmin.

Uwaga!
Upewnij się, że konewki z resztkami nawozów lub pestycydami są przechowywane poza zasięgiem twojego kota!

Katzen und Pflanzen

Jak mogę zabezpieczyć balkon?

Hurra! Miejsce nagrzane od słońca! Koty również uwielbiają balkony! Jest tu wiele ciekawych wrażeń: zapachy, dźwięki, potencjalne ofiary, o, ptaki przelatujące obok – to świetne miejsce, można by tu spędzić cały dzień.

Jednak balkon powinien być również bezpiecznym miejscem dla kota, a to już jest zadanie dla kociego opiekuna.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, to zanim zabezpieczysz balkon, musisz mieć zgodę właściciela.

Siatki na balkon są dostępne w różnych kolorach i mają różne rozmiary oczek, od małych do bardzo dużych (20-50 mm). Najlepiej wybrać mniejszy rozmiar oczka, aby kot nie mógł się przez nie przedostać. Materiał powinien być wysokiej jakości: odporny na promieniowanie UV – i co najważniejsze – odporny na rozdarcia i ugryzienia. Twój kot będzie uwielbiał swój ładny, mały kącik do wspinaczki i odpoczynku, być może częściowo zacieniony; wtedy oboje możecie w pełni korzystać z uroków balkonu.

Plastikowe reklamówki

Zawsze odkładaj plastikowe reklamówki na miejsce i przechowuj je tak, aby koty nie mogły do nich dotrzeć!  

Ponieważ koty lubią zwiedzać otoczenie i wciskać się w różne miejsca (“coś tam szumi, coś musi być w środku”), mogą łatwo się udusić lub zjeść kawałki plastiku. Nawet uchwyty w takich torebkach są ryzykowne, ponieważ łatwo się w nie zaplątać. 

Pomijajać fakt, że plastikowe torby to z punktu widzenia ekologii zwykłe śmieci, jeśli już chcesz mieć jakieś woreczki, wybierz papierowe! Koty lubią się nimi bawić, ale papierowe torebki nie zrobią im krzywdy – nawet jeśli odgryzą kawałek, ponieważ jest to materiał biodegradowalny i podlega recyklingowi (i utylizacji) w sposób organiczny. Dostaje się tam, dokąd wszyscy zmierzamy…

Poza tym jest karton. Najlepszy jest stabilny karton i można go dobrze przygotować za pomocą kilku dodatkowych otworów. Po prostu wytnij kilka dużych dziur i na górze połóż koc – koty będą cieszyć się nim dłużej.

Podsumowanie

Szacowny autor tego artykułu podkreśliłby pozytywną odpowiedź: “Tak!” na pytanie: “Czy istnieją odpowiednie domy dla kotów?”. Jednak nie jest to takie proste.

Złoty środek pomiędzy domem a wolną przestrzenią jest idealny, ale taki kompromis często nie istnieje.

Koty trzymane w domu, które mają zapewnione odpowiednie warunki życia właściwe dla ich gatunku, z reguły żyją dłużej. Ale czy kot, który zna tylko dom, jest naprawdę szczęśliwy podczas długiego życia?

Może to ocenić tylko opiekun, z którym kot mieszka. Wszystko jest w twoich rękach – zrób, co w twojej mocy, aby tak było!