Chcesz samodzielnie zrobić kotu zabawki, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać?  Tutaj znajdziesz garść pomysłów, które przypadną kotu do gustu, oraz instrukcje wykonania.

Być może dostępne w sklepach zabawki dla kotów są zbyt nudne albo sztampowe? Szukasz czegoś oryginalnego, co będzie świetnie wyglądać w twoim domu? Czegoś wyjątkowego i jedynego, bo wykonanego własnoręcznie dla ukochanego kiciusia?

No to do roboty. Uwierz w siebie – to nic trudnego.

Nie trzeba być guru od majsterkowania.

Jeśli nie masz dwóch lewych rąk, możesz stworzyć niesamowite zabawki prostymi sposobami:

– Zabawa dla kota, domowej roboty!

Łatwe do wykonania zabawki dla kota

Z czasem każda zabawa się nudzi.

Koty są bardzo pomysłowe, nawet jeśli będziesz w kółko rzucać tę samą zabawkę sto razy. Zawsze wymyślą coś nowego.
Ale wszystko ma swój kres.

Kot tak często bawił się jedną zabawką, że w końcu mu się znudziła.

YoPotrzeba odmiany.

Jednak ciągłe zakupy nowych zabawek dla kota są bardzo kosztowne!

Ponadto, w ciągu kilku lat, przerobisz cały dostępny w sklepach asortyment. Oczywiście, istnieją różne kształty i wersje kolorystyczne, ale dla kota to wciąż taka sama zabawka.

Zabawa w ganianego

Chcesz zaproponować kotu nową zabawę? Świetnie!
Nie musisz wydawać fortuny na zabawki! Przy odrobinie wyobraźni samodzielnie stworzysz wiele rzeczy, używając do tego celu przedmiotów dostępnych w niemal każdym domu!

Ale CO to ma być?

Postaw się w sytuacji kota. Jesteś łowcą. Co najbardziej lubisz w związku z tym robić? Skradać się, polować i oczywiście łapać! Zaplanuj stymulujące zabawy, które zaspokoją te potrzeby.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Źródło:
Simon´s Cat (2017): Waiting Game – Simon’s Cat | SHORTS #64,[YouTube-Video.], published on 30.06.2017,https://www.youtube.com/watch?v=TayIfVa0QPs&feature=youtu.be, 
dostęp z dn. 26.02.2020 r.

Koty mogą na przykład polować na światło lasera: Najpierw śledzą. Później się rzucają.

Piłeczki i myszki

Czego potrzebujesz:
• Ścinków tkanin
• Sznurówek
• Alternatywnie: kocimiętkę, małe dzwoneczki

Ze ścinków tkanin możesz uszyć małe woreczki, wypełnione innymi ścinkami. Sznurówka posłuży za ogon myszy. Dobrze ją przyszyj, inaczej szybko zostanie oderwana! Możesz dodać odrobinę kocimiętki albo dzwoneczek.

Gonienie światła

Wyłącz światło, włącz latarkę! Potrzebujesz jedynie latarki i chętnego do zabawy kota.
I startujemy! Ruszaj latarką tak, aby światło wędrowało po całej podłodze, a twój futrzak będzie gonił za promieniem światła.

Skarpetki w roli ofiary

Jeśli chcesz stworzyć zabawkę do gonienia, która przemówi do kociej wyobraźni, wypełnij dziecięcą skarpetkę wełną, ryżem albo łuskami orkiszu.
Wypełnienie nie może być za ciężkie, bo wtedy kot nie będzie w stanie chwycić ofiary. Do wypełnienia możesz dodać kroplę waleriany albo odrobinę kocimiętki, a następnie zawiązać skarpetkę w supeł lub zaszyć.

Zabawy dla kotów z użyciem sznurka

Na obu końcach mocnego, grubego, długiego sznura (nie może być cienki) zawiąż węzły. Na jednym końcu przymocuj kocią zabawkę.
Koty uważają za ekscytujące, gdy ich „cel” wciąż się rusza.

Łowienie ryb

Do giętkiego patyka przymocuj wytrzymały sznurek, a na jego końcu przyczep jakiś przedmiot. Najlepiej wypróbować coś lekkiego – kulkę papieru, korek albo kawałek materiału, bo łatwo je złapać. Pozwalaj kotu bawić się tą zabawką tylko wtedy, gdy jesteś obok. Jeśli sznurek zawinie się wokół kociej szyi, może zrobić się niebezpiecznie.

Kłębki wełny

Lepiej unikać kłębków wełny. Jak wspomniano przy okazji zabawy w łowienie, długi kawałek sznurka stanowi świetną zabawkę, ale tylko, gdy ktoś jest w pobliżu zwierzaka i pilnuje, żeby kot nie połknął sznurka albo się nim nie udusił. To samo dotyczy foliowych i plastikowych toreb z uchami – łapy z daleka!

Zabawy zręcznościowe dla kotów

Zawsze możesz wymyślić nowe wyzwania, ale upewnij się, że twój kot będzie miał poczucie sukcesu. Pamiętaj, aby dać kotu możliwość złapania zabawki, bo w przeciwnym razie szybko się zniechęci. Upewnij się, że kot poczuł smak zwycięstwa, a na specjalne zadania przygotuj smakołyki.

Tunele i jaskinie

Możesz połączyć stare kartonowe pudełka, aby stworzyć tunele i jaskinie. Używaj wyłącznie pudełek, w których wcześniej były rzeczy nietoksyczne dla kotów. Różnej wielkości otwory w pudełku mogą posłużyć kotu za wejście, ale także do ukrycia ofiar i skarbów: piłeczek, orzechów, korków lub smakołyków.

Oto jak można trenować swojego kota,aby nie drapał mebli

Przeczytaj teraz

Wspinaczka dla kotów

Koty uwielbiają wspinać się po ścianach! Szczególnie docenią, jeśli zaaranżujesz im cały krajobraz! Połącz różne elementy. Mogą to być półki, jaskinie, tunele albo komfortowe powierzchnie zachęcające futrzaka do spędzania czasu.

Źródło: https://www.youtube.com, dostęp z dn. 26.02.2020 r.

Pomysły na łatwe zabawy dla kotów

„Po co iść daleko, skoro dobre rzeczy są tak blisko?”. Kiedy inni zwierzęcy współlokatorzy również mają zabawki (i chętnie je pożyczają…), jest to mile widziana zmiana! Duża piłka tenisowa nie mieści się w kocim pyszczku, ale można za nią gonić, a futrzana powierzchnia sprawia, że kotki mogą ją chwytać i pazurkować.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo zabawek dla kotów

Nie należy używać żadnych materiałów toksycznych ani materiałów stwarzających ryzyko zranienia. Unikaj także drutów, plastiku, szkła, plasteliny, kamieni, marmurów, koralików, spinaczy i wszystkiego, co ma ostre krawędzie. Nie używaj również małych części i piór, które Twój kot mógłby połknąć. Zamiast tego zabierz ze sobą na spacer po lesie coś naturalnego – oboje będziecie mieli z tego więcej korzyści.

Więcej świetnych pomysłów znajdziesz na naszej tablicy na Pintereście poświęconej zabawkom dla kotów DIY. 

Meble dla kota – zrób to sam

Możesz bardziej urozmaicić kotu życie, samodzielnie budując dla niego meble.
Przede wszystkim zastanów się, jaki mebel chcesz zbudować i czy pasuje do twojego domu. Jak powinien wyglądać, żeby spodobał się kotu i dobrze się prezentował? Wykonaj szkic albo projekt, a potem zastanów się nad wykonaniem.

– Na pewno znajdą się chętni do pomocy!

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Sam zbuduj meble dla kota

Zastanawialiśmy się już „Jakich mebli potrzebuje mój kot?” Meble dla kota bywają bardzo drogie.
Jeśli nie chcesz sięgać głęboko do kieszeni albo zależy ci na czymś „wyjątkowym”, możesz samodzielnie pomajsterkować.

Jak zrobić drapak

Łapanie ofiary, walka, ucieczka – ćwiczenia w formie zabawy pomagają utrzymać ciało w dobrej formie, ale także zapewniają kotu stymulację i ciekawe życie.

Koty przebywające wyłącznie w domu muszą dużo się bawić i codziennie trzeba im zapewnić odpowiednią dawkę aktywności.
Jeśli kot mieszka sam i nie ma towarzysza zabaw, często cierpią na tym meble i wyposażenie domu!
Zaoferuj kotu zachęcające do zabawy drapaki. Najlepiej, by było ich jak najwięcej – przynajmniej jeden lub dwa w każdym pomieszczeniu.

Przystępując do projektu kociego drzewka pamiętaj, że dobry drapak musi być stabilny i wytrzymały. W internecie z łatwością znajdziesz szczegółowe instrukcje, wymiary a nawet trójwymiarowy rysunek! Stabilne i trwałe drzewko dla kota, które bez problemu wykonasz samodzielnie.

Źródło:https://www.tueftler-und-heimwerker.de/, dostęp z dn. 26.02.2020 r.

Więcej pomysłów na drapaki do samodzielnego wykonania znajdziesz na naszym Pintereście w kategorii poświęconej tego typu produktom.

Zrób legowisko dla kotów

Większość kociego dnia upływa na odpoczynku. Tym ważniejsze więc, aby miał dostęp do kilku miejsc, gdzie spędzi czas w spokoju. Najlepiej, aby było tam przytulnie i ciepło.

Dowiedz się jak zbudować posłanie na parapecie albo grzejniku. Położy to kres poszukiwaniom, a twój kot zyska nowe, ultra wygodne ulubione miejsce na drzemkę. Nie przejmuj się – to łatwe. Pobierz film ze wskazówkami, gdzie wszystko pokazano krok po kroku.

Źródło: https://www.handmadekultur.de/, dostęp z dn. 26.02.2020 r.

Pomysły na kocie meble do samodzielnego wykonania

Masz ochotę na większe wyzwanie?

Zajrzyj do piwnicy albo na strych i sprawdź, jakie skarby się tam kryją. Wiele rzeczy, których już nie używasz, można przekształcić w świetne meble dla kota. Nawet stare kartonowe pudełko da się zmienić w doskonałą kryjówkę…

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Ruszaj na poszukiwania! A jeśli nic nie przychodzi ci do głowy, tutaj znajdziesz 39 kreatywnych pomysłów na meble dla kota, które samodzielnie zbudujesz. Zainspiruj się!

Źródło:https://zenideen.com/, dostęp z dn. 26.02.2020 r.

Nowy, samodzielnie wykonany mebel, nawet najprostszy, to wspaniała zabawa. Spróbuj i przekonaj się!

Kryjówka dla kota

Do wszystkich, którzy znają się na robótkach ręcznych… A może zrobisz swojemu futrzakowi przytulną jaskinię?

Koty lubią chować się w miejscach, w których nikt im nie przeszkadza. Gdy poczują się jak w bezpiecznym kokonie, chętnie zwiną się w kłębek i będą rozkoszować się ciepłem i przytulną atmosferą.

Tutaj znajdziesz proste instrukcje wykonania jaskini dla kota np. na drutach lub szydełku.

Źródło:https://stricken-haekeln.de/, dostęp z dn. 26.02.2020 r.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Druty w dłoń i do roboty!