Masz w domu kociego seniora? Co musisz wiedzieć o starszych kotach i czego im potrzeba, gdy się starzeją? 

Codziennie jesteśmy coraz starsi. Takie jest życie: rodzimy się, uczymy się żyć, a potem odchodzimy z tego świata.

Nie inaczej jest z kotami.

Tyle tylko, że w ich przypadku dzieje się to szybciej. Kocięta rodzą się po krótkiej ciąży i bardzo szybko dorastają, w pełnym znaczeniu tego słowa. Są gotowe do życia i po pewnym czasie całkowicie zrywają więzy z matką. Niektórym ludzkim dzieciom nigdy się to nie udaje. Będąc na emeryturze wciąż mieszkają z mamusią i tatusiem.

Nie da się powiedzieć, jak długo żyje kot. Zależy to od wielu czynników. Koty żyją zwykle krócej niż ludzie.

Kiedy kota uznaje się za starsze zwierzę?

Rekordzistką jest kotka o imieniu Creme Puff, urodzona 3 sierpnia 1967 r. w Austin, w Teksasie, która dożyła do 6 sierpnia 2005 r. Ten amerykański kot domowy osiągnął biblijny wiek 38 lat i trzech dni! Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy kot w historii. Jeden z poprzedników Creme Puff, kot, który wabił się „Grandpa” (Dziadek) osiągnął wiek godny swojego imienia – 34 lata i 2 miesiące!

Ale to tylko wyjątki wśród kocich staruszków.

Przeciętny kot nie żyje tak długo, średnio ok. 15 lat.(Oczywiście istnieje wiele wyjątków od tej reguły).

Aby zrozumieć koci wiek w kontekście wieku ludzkiego, zwykle przyjmowało się, że jeden rok życia kota to siedem lat życia człowieka. Teraz uważa się, że pierwszy rok życia kota to piętnaście ludzkich lat.

Źródło:www.haustier.net, dostęp z dn. 23.10.2019 r.

Jak długo żyją koty

Panuje powszechne przekonanie, że koty mają więcej niż jedno życie. To śmiała koncepcja, prawdopodobnie związana z dużym sprytem i zdolnością adaptacji kotów. Niezwykle czuły instynkt często pozwala kotom wyjść z opresji, nawet w sytuacjach zagrożenia życia. Jednak wiele kotów wychodzących poza teren domu, pada ofiarą wypadków: gdy przechodzą przez ruchliwą ulicę albo mają kontakt ze szkodliwymi substancjami.

Koty pozbawione takiej swobody, żyjące wyłącznie w czterech ścianach, mają większą szansę osiągnąć sędziwy wiek, jeśli są w domu odpowiednio chronione. „Większość wypadków zdarza się w domu” – to powiedzenie, które niestety dotyczy także kotów domowych, jeśli dom nie jest w pełni „bezpieczny dla kota”. Wielu właścicieli kotów kanapowych jest przekonanych, że żyjące wyłącznie w domu czworonogi są odpowiednio chronione. To prawda, szczególnie, że (zwykle) kot nie szwenda się po nocach na polowania, nie ma kontaktu ze szkodliwymi substancjami i ruchem ulicznym. Ale nawet w domu może być niebezpiecznie.

Co trzeba wiedzieć:

Jak koty zmieniają się z wiekiem?

Każdy kot się starzeje. I każdy inaczej. W zależności od predyspozycji genetycznych i czynników zewnętrznych, proces starzenia może przebiegać szybciej albo wolniej.

Starzejący się kot będzie doświadczał tego samego, co człowiek: jego ciało się zmienia i codzienne funkcjonowanie nie jest tak łatwe, jak wcześniej. Życie staje się coraz trudniejsze.

Starsze osoby (i koty) są mniej aktywne i czasami tyją, ponieważ spalają mniej kalorii. Dzieje się tak m.in. dlatego, że zmienia się metabolizm i zmniejsza dostępna masa mięśniowa. Wejście na trzecie piętro zajmowało nam kiedyś chwilę, a teraz już nie biegamy tak szybko. Brakuje nam tchu, gdy wchodzimy po schodach; być może każdy krok oznacza bolesność stawów.

Automatycznie nieco zwalniasz albo… wybierasz windę.

Czym się różni dorosły kot od kociego seniora

Od 7. roku życia koty zaczynają się starzeć – powoli, lecz nieodwołalnie.

Zwykle nie wydaje się to oczywiste, bo zmiany wcale nie są widoczne. Dopiero, gdy nałoży się na siebie kilka oznak, staje się jasne, że twój pupil o aksamitnych łapkach należy do grupy seniorów. Nie zachowuje się tak, jak się spodziewasz.

Może tak być, ponieważ nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się dookoła: jego zmysły zawodzą. To szczególnie niepokojące dla naszych czworonogów. Mają problem z prawidłową oceną sytuacji w otoczeniu, nie widzą i nie słyszą tak dobrze, jak wcześniej, stają się bardziej ostrożne i łase na czułości. Niektóre stale szukają okazji do kontaktu z właścicielem i nabierają ochoty na przytulanie.

Z wiekiem koty się wyciszają i chętniej niż wcześniej spędzają czas w cichym i spokojnym miejscu. Śpią więcej niż za młodu.

Nawet nocny wędrowiec, który poruszał się po dużym terenie i nigdy nie miał dość zabaw i figli, z wiekiem przeistacza się w kanapowca i chętnie ustępuje pola młodszym.

Czego potrzeba starszemu kotu?

Starsze koty różnią się od kociąt. I mają swoje potrzeby. Wymagania małych kociaków wynikają z danego etapu życia, podobnie jak w przypadku dorosłych i starszych kotów. Starszy kot jest mniej zwinny i energiczny. Zmienia się równowaga hormonalna. Sierść przerzedza się i nie jest tak błyszcząca jak kiedyś. Aby kot zachował zdrowie i dobre samopoczucie, potrzebuje odpowiedniego jedzenia. Zamiast wysokokalorycznej karmy, która zaspokoi ogromne zapotrzebowanie na energię, koci senior powinien przyjmować więcej witamin i białek niezbędnych na tym etapie życia.

Co należy wiedzieć o karmieniu?

Aby kot zachował zdrowie i dobre samopoczucie, potrzebuje odpowiedniego jedzenia. Zamiast wysokokalorycznej karmy, która zaspokoi ogromne zapotrzebowanie na energię, koci senior powinien przyjmować więcej witamin i białek niezbędnych na tym etapie życia.

U niektórych kotów z wiekiem pojawiają się problemy z jedzeniem. Tracą wilczy apetyt i stają się bardziej wybredne.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Zdarzają się także problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej i szczęk. Zapalenie dziąseł czy dolegliwości stomatologiczne mogą wywołać problemy i ograniczyć spożywanie pokarmów. Nawet jeśli kotu wypadną zęby, wciąż może brać do pyszczka pokarm i przeżuwać go, ale jest to nieco męczące i zabiera więcej czasu.

Większość kotów nadal je ze swoich miseczek. Zdarza się jednak, że z upływem czasu u niektórych czworonogów wykształcają się odmienne preferencje żywieniowe.

Smak zmienia się diametralnie. Czy istnieje idealna miseczka dla kota w zależności od jego wieku?

Cóż, tak… bo dotychczasowa prawdopodobnie jest za mała!

Ważne, aby była płytka, o krawędzi nie wyższej niż 4 cm, tak aby kot mógł swobodnie sięgnąć po jedzenie, ale go nie rozsypał/nie rozlał.

Doskonale sprawdzi się okrągła, płaska miseczka wykonana z porcelany, ceramiki lub szkła, o średnicy nie mniejszej niż 15 cm. Łatwo się do niej dostać z każdej strony, umyć ją, a nawet włożyć do zmywarki. Tutaj znajdziesz przegląd różnych kocich miseczek oraz linki do artykułów i raportów z badań. Zachęcamy do dodawania komentarzy:

Co powinien jeść starszy kot?

Czym najlepiej napełnić miskę kociego seniora? Specjalna karma dla starszych kotów zawiera witaminy, minerały i błonnik, potrzebne kotu w zaawansowanym wieku. Karma powinna być starannie przygotowana i dostosowana do gustu wybrednego futrzaka.

Upewnij się, że podajesz karmę wysokiej jakości, zawierającą wszystkie składniki odżywcze potrzebne starszemu kotu, ale nieobciążającą organizmu. Nerki starszego kota pracują inaczej, a jego metabolizm spowalnia. Dlatego należy wybierać łatwostrawne pokarmy.        

Młody kot często je jak odkurzacz. Gdy tylko podasz jedzenie, wciąga wszystko w okamgnieniu i miseczka jest pusta. A teraz, w zaawansowanym wieku, wstawanie i jedzenie zajmuje kotu niemal cały dzień?

Chociaż niektóre koty tyją z wiekiem, inne tracą apetyt, albo zmienia się im gust i nagle przestają jeść to, co do tej pory uwielbiały.

Są też czworonogi, które organizują „strajk głodowy” i konsekwentnie odrzucają wszystkie propozycje jedzenia. Potrafią długo tak wytrwać…Martwisz się: czemu kot nie je? Czy można coś zrobić, aby skłonić zwierzaka do polubienia danej rzeczy?

Jeśli pogorszyła się sprawność ruchowa twojego kota, podawaj mu jedzenie w miseczce na podwyższeniu. Łatwiej mu będzie zjeść na stojąco, gdy będzie mieć jedzenie na wysokości wzroku.

Pogryzienie suchej karmy bywa problematyczne dla starszych kotów. Kocim seniorom warto podawać wysokiej jakości mokrą karmę. Nie tylko pachnie i smakuje lepiej, ale też łatwiej ją przeżuć i zawiera więcej płynnej substancji.

WSKAZÓWKA: Jeśli twój kot z wiekiem musi przyjmować lekarstwa, możesz je dodawać do mokrej karmy. Wystarczy rozkruszyć tabletkę łyżeczką i zmieszać proszek z karmą. Dzięki temu kot łatwiej zje lekarstwo a ty i twój pupil będziecie mniej zestresowani.

Możesz trochę podgrzać jedzenie, aby intensywniej pachniało albo wzmocnić jego smak składnikami, które lubi twój kot. Odrobina rosołu z kurczaka, pasta słodowa, plasterek salami albo mała porcja tuńczyka potrafią zdziałać cuda!

Pasta słodowa nie tylko wybornie smakuje, ale także wspomaga trawienie. Zawiera tłuszcze i oleje roślinne i ma korzystny wpływ na pracę żołądek i jelit, a nawet działa odkłaczająco.

Tutaj znajdziesz listę najlepszych past słodowych 2019.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Jeśli masz wątpliwości, zapytaj zaufanego weterynarza. Zna twojego kota i poleci odpowiedni produkt.

Ale nie przesadzaj z dodatkami! W przeciwnym razie kot wyłowi najlepsze kawałki, a resztę zostawi.

Jeśli podajesz kotu nowe jedzenie, którego smaku nie zna, pierwszy kęs możesz zaserwować z ręki.
Kot, który ma słabszy węch zaufa ci, gdy dasz mu jedzenie z ręki, przez co rosną szansę, że w ogóle zechce zjeść.

Ile jedzenia potrzebuje starszy kot?

Bez względu na wiek, wszystkich kotów nie można i nie powinno się traktować jednakowo.

Częstotliwość posiłków i ilość spożywanego pokarmu zależą od stanu zdrowia, wagi ciała i aktywności kotów.

Należy także uwzględnić stan fizyczny kota, jego sprawność ruchową, zapotrzebowanie na kalorie i energię. Na każdym etapie życia kieruj się tymi aspektami przy planowaniu kociej diety.

Podobnie jak starsi ludzie, wiele kotów z wiekiem ma problemy ze stawami i zdolnościami motorycznymi. Specjalna karma dla starszych kotów zawiera dodatki korzystnie wpływające na kondycję stawów. Chociaż nie można zapobiec zużywaniu stawów, proces ten da się spowolnić. Świat pędzi do przodu – nie da się powstrzymać starzenia i upływu czasu. W przypadku starszych kotów, lepiej gdy zjadają kilka mniejszych porcji w ciągu dnia; upewnij się, że karma, którą podajesz jest łatwa do zjedzenia i strawienia.

Ponieważ czynność nerek pogarsza się z wiekiem, warto wybrać dla kota karmę, która zbytnio nie obciąża jego nerek.

Uwaga: Mysz dla kota jest tym, czym jabłko dla człowieka. Pozwól kotu jak najdłużej polować na myszy. Polowanie im służy, a biologicznie zdrowa mysz zawiera wszystko, czego potrzeba kotu.

Jakiego jedzenia powinno się unikać?

GPrzed wszystkim należy upewnić się, że kocia dieta jest naturalna i zbilansowana na każdym etapie jego życia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku starszych zwierząt.

Unikaj żywności zawierającej sztuczne składniki lub dodatki i konserwanty, a także produktów, które nie występują w kociej diecie („produkty uboczne roślinnego i zwierzęcego pochodzenia”, np. warzywa, ryż, zboża, owoce, soja, mączka kostna, sierść, kości, pióra, dzioby, wełna, mocz, krew i jelita).

Koty są mięsożercami, a więc nie potrzebują węglowodanów, których lepiej całkowicie unikać. Wiele suchych i tłoczonych na zimno karm dla kotów zawiera jednak węglowodany niezbędne do ich formowania.

Wybierz karmę z dużą ilością świeżego mięsa, bez ziaren i konserwantów, a najlepiej także bez lub z niewielką zawartością cukru. Większość karm dla kotów ma w składzie cukier wzmacniający ich smak. Przemysłowo produkowana żywność zwykle jest dosładzana, bo koci konsumenci to uwielbiają.

UWAGA:”Jeśli przechowujesz otwarte kocie jedzenie w lodówce zbyt długo, mogą się w nim rozwinąć grzyby albo pasożyty, np. larwy much. Powodują one rozkład składników odżywczych i wytwarzają szkodliwe toksyny mogące wywołać kocie choroby.

Quelle: www.tierklinik.de, Stand 05.12.2019

Jak dbać o starszego kota?

Chcesz ułatwić swojemu pupilkowi starzenie się?

Starsze koty nie są zbyt zwinne i więcej śpią w ciągu dnia. Ich zmysły gorzej funkcjonują – nie widzą i nie słyszą tak dobrze, jak wcześniej. Dla kotów to spory problem, bo nie mogą korzystać z okularów ani aparatów słuchowych. W efekcie trzymają się znanych miejsc, szukają bliskości i wygody, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa.

Bądź z kotem, gdy tego potrzebuje. Pozwól, aby poczuł twoją bliskość i wsparcie.

Stwórz mu miejsca do wygodnego i spokojnego odpoczynku.

Być może twój kot nie potrafi zadbać o swoje futro, bo jest mniej sprawny fizycznie i nie dosięga do wszystkich okolic ciała wymagających uwagi. Możesz mu pomóc: częściej go czesząc, w razie potrzeby przycinając pazury, regularnie myjąc oczy i uszy oraz od czasu do czasu sprawdzając zęby i dziąsła.

Ustaw jedną albo dwie niskie kuwety w pokoju oraz na dworze. Z wiekiem koty tracą kontrolę nad oddawaniem moczu, zatem cichy kącik toaletowy na podorędziu będzie mile widziany.

Wiele wskazówek dotyczących kuwet znajdziesz tutaj:

Okazywać uczucia, czy zostawić w spokoju?

Twój kot dużo teraz śpi. Czy przeszkadza mu głaskanie albo propozycja zabawy?

Wiele kotów z wiekiem potrzebuje więcej odpoczynku, ale też chętniej się przytula i oczekuje czułości. Przytul kota, gdy będzie domagać się pieszczot. I baw się z nim: ćwiczenia są potrzebne. Gdy będzie mieć dość, przerwie zabawę.

Na zabawie mija wam teraz mniej czasu, niż gdy kot był młody, ale wciąż służy ona kocim mięśniom i przemianie materii.

Pokaż kotu, że cieszy cię jego obecność.

Przemawiaj do niego łagodnie.

Nie krzycz. Przecież nie jest głuchy! Nawet jeśli nie dosłyszy, doskonale rozumie, co chcesz mu przekazać. Zna cię i wie, co oznacza twoja mimika i mowa ciała.

Zbudować pomoce do wspinania się?

Wysokie stanowisko – ekscytującym miejscem dla kota będzie punkt obserwacyjny na podwyższeniu.

Nieograniczona wolność i widok z góry – to kocie królestwo. Tam mogą się schronić i mieć baczenie na wszystko, co się dzieje – dosłownie z odpowiednim dystansem.

W miarę upływu lat kot traci sprawność i nie potrafi tak łatwo wskakiwać i zeskakiwać ze swoich ulubionych miejsc.

Ułatw mu to: stwórz przejścia, które pozwolą kotu dotrzeć do ulubionych miejsc na podwyższeniu. Niewiele potrzeba – zwykle wystarczy mały stołek, podest albo schodki.

Dostępne są także specjalne drapaki dla starszych kotów – nie obciążają stawów a dosięgnięcie do nich nie wymaga wiele wysiłku. Tutaj znajdziesz różne propozycje drapaków dla starszych kotów

Zabawy i zabawki?

Starsze koty też lubią się bawić.

Być może nie tak, jak młode, ale wciąż im w głowie zabawa i różnorodność.

Jak zadbać o zabawy w domu?
Zainspiruj się, czytając proponowany artykuł

Koty mogą się dobrze bawić nawet w starszym wieku!

Nikt nie powinien się nudzić, nawet w jesieni życia. W przeciwnym razie, można się nawet rozchorować.

Starsze koty bawią się, pozostają zdrowe i żywotne.
Ruch stymuluje przemianę materii i trawienie i pozwala utrzymać mięśnie w formie. Jest to ważne, bo mięśnie mają ogromny wpływ na cały organizm: podtrzymują szkielet i stawy.

W zasadzie starsze koty mogą bawić się takimi samymi zabawkami, jak młodsze. Wszystko, co sprawia im radość jest dozwolone.

W przypadku starszych kotów, wybierz zabawki, które pobudzają ciało i umysł i są odpowiednie dla twojego czworonoga. Kotu cierpiącemu na zmiany zwyrodnieniowe stawów trudniej będzie gonić za kropką lasera, a futrzak mający problemy z dziąsłami nie będzie skory do gryzienia twardych zabawek.

Lepiej wybrać zabawki, które szybko się nie znudzą i które zajmą kota na dłużej.

Na co chorują starsze koty?

Prawdopodobnie nie zauważysz, że twój kot się starzeje. W przypadku naszych pupili, nie zawsze pojawia się siwizna albo inne oznaki zewnętrzne. Być może kot się wyciszy i zacznie więcej spać. Być może stanie się bardziej wycofany i powolny.

Niektóre koty pozostają w zdrowiu aż do późnej starości. U innych, z wiekiem rozwijają się zwyrodnieniowe zmiany stawów, problemy z nerkami i tarczycą albo cukrzyca.

JAK ZNALEŹĆ ODPOWIEDNIE UBEZPIECZENIE KOTA

Czytaj teraz

Demencja

Zauważasz, że nagle twój kot zachowuje się inaczej niż zwykle.
Nie reaguje normalnie, nie chce się przytulać, jest zdezorientowany, bezradny i pogubiony?
Podczas skoków nie ląduje tam, gdzie chce i ma problemy ze snem?
Może miauczeć głośniej i bardziej nachalnie niż zwykle, jakby krzyczał „SOS”, „Co ze mną nie tak?”, „Na pomoc!”
Jeśli zdarza się to coraz częściej, kot może cierpieć na demencję.
Początkowo, objawy występują jedynie okresowo i stopniowo przybierają na częstotliwości.

Im wcześniej zaprowadzisz kota do weterynarza, tym lepiej. Niestety, tej dolegliwości nie da się wyleczyć, ale są metody na spowolnienie jej postępu i ułatwienie życia futrzakowi dzięki odpowiednim lekom.

Wychodzące na zewnątrz koty cierpiące na demencję mają problem z odnalezieniem drogi do domu. W Niemczech można za darmo zarejestrować kota w bazie „FINDEFIX”. Ktoś, kto znajdzie kota, może użyć jego danych, aby sprawdzić, czy komuś nie zginął i złożyć odpowiedni raport.

Rak

Niestety rak nie oszczędza również kotów.

Podobnie jak u innych czworonogów, choroba może długo nie dawać żadnych objawów. Zwykle późno uświadamiamy sobie coś, na co wcześniej nie zwróciliśmy uwagi. Bacznie obserwuj starzejącego się kota.

Jeśli ciężej oddycha, bardzo chudnie i ma na ciele dziwnie spuchnięte miejsca, niekoniecznie oznacza to nowotwór. Wybrzuszenia pod skórą mogą być guzami, które w zaawansowanym wieku mają łagodny charakter.

Na wszelki wypadek lepiej skonsultować się z weterynarzem. Im szybciej zdiagnozuje się guz, tym większa szansa na pomoc kotu.

Jakie terapie stosuje się u kotów? Internetowy przewodnik nigdy nie zastąpi wizyty u weterynarza. Tutaj znajdziesz spis lecznic weterynaryjnych i weterynarzy w najbliższej okolicy.

Nietrzymanie moczu lub kału

Jeśli kot przestaje kontrolować pęcherz i czasami zostawia za sobą kropki moczu albo niewielkie ilości kału, taka sytuacja jest niekomfortowa dla was obojga. Nieprzyjemnie jest odkryć kałużę moczu albo kupę na dywanie, z którego trudno ją usunąć.

Dla kota to też nic miłego.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu lub kału? Słabszy pęcherz w starszym wieku? Czy choroba dróg moczowych albo stan zapalny pęcherza? Dodatkowo, wywołują one u kota silny ból. Diagnozę uzyskasz podczas wizyty z kotem u weterynarza.

Kałuże moczu usuniesz preparatem enzymatycznym; pamiętaj o przemyciu kocich genitaliów letnią wodą, flanelką i delikatnym szamponem dla kotów. W strategicznych miejscach ustaw więcej kuwet, albo rozłóż maty do nauki czystości, jeśli zdarzy się wypadek. Przede wszystkim:

Nie karć biednego kota.

To nie jego wina.

Niewydolność nerek

Kałuże moczu – większe i częściej niż zwykle? Nerki starszych kotów często nie działają tak dobrze, jak powinny.

Nerki są wytrzymałym organem i zwykle dowiadujemy się o ich uszkodzeniu, gdy pracują zaledwie przy 20% swojej wydajności.

Twój kot będzie cierpiał przez dłuższy czas i zwykle wcześniej nie zauważysz żadnych objawów. Dzieje się tak dlatego, że nie ma żadnych konkretnych oznak.

Wszystko okaże się, gdy weterynarz wykona badania krwi i moczu.

Warto wesprzeć organizm kota specjalną karmą i lekarstwami Dbaj, aby kot dużo pił, dzięki czemu nerki będą dobrze przepłukane. W takiej sytuacji przyda się fontanna do picia – koty domowe zwykle uwielbiają takie atrakcje.

Podawaj kotu mokrą karmę, która zapewni dodatkową porcję płynów. Specjalistyczne sklepy dla zwierząt oferują karmę dla kotów z zaburzoną czynnością nerek. Taka karma zawiera mniej białka, przez co organizm wytwarza mniejszą ilość moczu.

Cukrzyca

U starszych zwierząt często występuje cukrzyca – chorobowe zaburzenie metabolizmu cukrów, powodujące ciągły wzrost poziomu cukru we krwi.

Gdy koty chorują na cukrzycę, ich organizmy nie są w stanie prawidłowo przekształcić glukozy na energię z powodu niedoboru insuliny. Glukoza gromadzi się we krwi, ale nie dociera tam, gdzie powinna, czyli do komórek.

Z czasem powoduje to uszkodzenie nerwów, narządów i naczyń krwionośnych. Kot będzie osłabiony i instynktownie będzie starał się uzupełnić niedobory energii jedząc więcej, ale jego organizm nie wykorzysta tej energii w odpowiedni sposób. Pomimo spożywania większych ilości jedzenia niż zwykle, będzie chudnąć.

U kotów o wysokim poziomie cukru we krwi należy stosować specjalną dietę i karmić je regularnie porcjami o określonej wielkości.

Porozmawiaj z weterynarzem. Opracuje dietę odpowiednią dla twojego kota.

Słaby wzrok i słuch

Wołasz kota, a on nie reaguje?

Kiedyś przybiegał natychmiast, w odpowiedzi na najmniejszy hałas. Nie zwraca na ciebie uwagi, gdy wracasz do domu? Czasami nie wie, w którą stronę pójść?

Ignoruje cię? Nie. To nie tak.

Po prostu nie widzi i nie słyszy cię tak dobrze, jak kiedyś. Jego niegdyś wyostrzone zmysły, z wiekiem po prostu osłabły.

Im starszy kot, tym częściej się to dzieje.

Aż do momentu, gdy kot nie będzie cię dobrze widzieć ani słyszeć. Ale ponieważ kot ma siedem zmysłów, zwykle na dłuższą metę potrafi względnie dobrze potrafić sobie z takimi niedogodnościami.

Jeśli wcześnie dostrzeżesz problem, łatwiej ci będzie wspierać zwierzaka. Podchodź do niego powoli, aby nie przestraszył się, gdy nagle znajdziesz się tuż obok niego. Pokaż kotu, że cieszy cię jego obecność. Przemawiaj do niego spokojnie i delikatnie pogłaszcz, gdy cię zauważy. Da mu to poczucie bezpieczeństwa.

Porównanie żwirków dla kotów – silikonowy, o zapachu pudru dla niemowląt czy z naturalnych włókien?

Czytaj teraz

Jak zachowują się starsze koty

Wiecznie młody? To niemożliwe. Ani dla ludzi, ani dla twojego kota. Starzenie się jest nieuniknioną częścią życia. Ciało się zmienia: mniej mięśni, a więcej tłuszczu. Narządy wewnętrzne nie są już tak sprawne, jak wcześniej.

Z wiekiem pogarsza się także zdolność percepcji. Wzrok, słuch, węch, smak i dotyk nie są tak wyostrzone, jak wtedy, gdy byliśmy młodzi.´Młody kot jest bardziej energiczny i żywiołowy niż starszy, który wiekiem odpowiada osiemdziesięciolatkowi.

Niektóre koty starzeją się szybciej i bardziej intensywnie. Inne prawie nie zauważają upływu lat i pozostają żwawe i radosne do końca swoich dni.

Kot dużo śpi

Starsze koty nie są już zbyt aktywne i mają mniejszą ochotę na ruch.

Śpią więcej i dłużej niż kocięta.

Koty uwielbiają odpoczynek w miejscach, gdzie nikt nie przeszkodzi im w drzemce. Z wiekiem, coraz częściej korzystają ze swoich kryjówek. Szczególnie, gdy mogą zaszyć się w przytulnym i ciepłym miejscu na podwyższeniu.

Zadbaj o wygodę starszego kota.

Upewnij się, że bez problemu wejdzie tam, gdzie chce i nie zrobi sobie krzywdy podczas wspinaczki lub schodzenia.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Pielęgnacja futra

Im jesteśmy starsi, tym więcej pielęgnacji wymaga nasze ciało. Dotyczy to także naszych pupili. Pielęgnacja bywa trudna, gdy pogarsza się sprawność fizyczna.

Może się zdarzyć, że kot nie będzie w stanie zadbać o wszystkie okolice swojego ciała, które kiedyś pielęgnował bez problemu. Stawy bolą, równowaga szwankuje i wtedy kosmetyka ciała staje się wyzwaniem.

Wylizywanie i pielęgnacja ciała za pomocą łap są ważne, bo pozwalają usunąć luźne włosy, pasożyty i ciała obce. Możesz pomóc kotu w dbaniu o futro, gdy nie może zrobić tego sam. Dokładnie głaszcz kota po całym ciele. Wzmocni to waszą relację i poprawi ukrwienie kociego ciała.

Głaszcząc kota, natychmiast wyczujesz obecność obcych ciał w jego sierści. Jeżeli da się je usunąć ręcznie (np. rzepy), użyj szczotki, grzebienia albo szczypców do wyciągania kleszczy – ale ostrożnie! Następnym razem kot nie będzie protestował, jeśli zachowa przyjemne wspomnienia.

Od czubka głowy po końcówkę ogona – znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje na temat pielęgnacji kotów.

Mniejsza sprawność ruchowa

Zabawa kociąt to istne szaleństwo!

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Mają niewyczerpane siły. Najczęściej wybierają zabawy przypominające ich zachowanie w naturze. Łowca lubi się skradać, czaić przez nikogo niezauważony, a potem szybko chwyta ofiarę – ruch zygzakiem świetnie się sprawdza w tej sytuacji. Kot chwyta biedną ofiarę z wyskoku.

Starsze koty też mogą się bawić, ale mniej intensywnie niż kocięta.

Ćwiczenia fizyczne są ważne, szczególnie w starszym wieku, ponieważ mają korzystny wpływ na całe ciało. Kot dłużej zachowa sprawność i zdrowie w starszym wieku, jeśli będzie aktywny i nie ograniczy ruchu. Ale bez przesady.

Na pewno będzie mieć ulubione zabawy. Jeśli nie wiążą się ze zbytnim szaleństwem, można je kontynuować nawet w starszym wieku. Dobrym rozwiązaniem są też zabawy pobudzające pracę mózgu: gry na myślenie, stanowiące wyzwanie dla twojego czworonoga. 

Więcej pieszczot 

Koci seniorzy to prawdziwe pieszczochy!

W starszym wieku potrafią stać się bardzo uczuciowi.

Korzystaj z okazji i głaszcz swojego pupila częściej niż zwykle.

Uszczęśliwisz go, okazując radość ze spędzonych razem chwil. Podobnie jak my, koty potrzebują czułości i chcą być przytulane.

Bliskość, dotyk i kontakt cielesny przynoszą podwójne korzyści. Czuły dotyk koi umysł, ale też poprawia kondycję fizyczną kota, bowiem głaskanie pobudza krążenie.

Przytulanie to nie tylko zabawa, ale też sposób na utrzymanie kota w dobrym zdrowiu!
Warto robić to częściej.

Utrata apetytu

Starsze koty tracą apetyt, może się więc zdarzyć, że przejdą obok miski kilka razy w ciągu dnia i nie tkną jedzenia.


Warto wtedy wypróbować inny rodzaj karmy albo otworzyć kilka małych puszek. Jeśli jedzenie stoi cały dzień w temperaturze pokojowej, wieczorem nie będzie zbyt świeże, a jego zapach straci na atrakcyjności. Lepiej zastąpić takie jedzenie świeżą karmą. Nawet, gdy trzeba będzie wyrzucić jedną małą puszeczkę, strata finansowa będzie niewielka. Co innego wyrzucić dużą porcję.

Starszemu kotu podawaj kilka mniejszych porcji jedzenia w ciągu dnia.
Łatwiej będzie mu strawić.

Możesz też podstawić kotu miseczkę pod nos – przekonasz się, czy problem tkwi w jedzeniu, czy chodzi o coś innego. Gdy kilka prób zakończy się niepowodzeniem, zaproponuj coś innego. Dzięki temu kot zdecyduje, na co ma ochotę.

WSKAZÓWKA: Chcesz zaproponować starszemu kotu coś innego do jedzenia?

Porównanie karm dla starszych kotów 2019

Przegląd trzynastu najlepszych karm dla starszych kotów:

Kot staje się bardziej uparty

Koty w zaawansowanym wieku potrafią być naprawdę uparte (zupełnie tak jak ludzie!).

Zmienia się ich podejście do wielu rzeczy.

Starsze koty są mniej zwinne i niezbyt skore do ustępstw albo znoszenia pewnych rzeczy. Koniec z kompromisami! Mogą wyraźnie okazywać niezadowolenie. A czasami nawet agresywnie reagować.

Jaka strategia najlepiej się sprawdzi przy takim uparciuchu?
Czy jest na to rada?

Nie.
Nie bardzo.

Będzie łatwiej, jeśli zrozumiesz, że czasami tak się zachowuje. Twój kot nie zawsze będzie reagować tak, jak sobie życzysz, ale na pewno nie ma złych intencji. Wprost przeciwnie!

Zazwyczaj po prostu nie rozumie, co się dzieje, odczuwa niepewność i niepokój. Postaraj się traktować kota normalnie; nie próbuj go izolować. Włącz go w domowe życie i okazuj, że nic się nie zmieniło.

Zmiany fizyczne

Piętno czasu odciśnie się na twoim kocie w postaci zmian fizycznych. U każdego czworonoga będą one inne.

Jeden schudnie, a inny przytyje. Dzieję się tak z powodu zmian w sposobie poruszania się starszych kotów.  Odpowiedzialne za ruch mięśnie są już zużyte, kot coraz rzadziej je wykorzystuje, a nowe się nie rozwijają.

Podobnie jak w przypadku ludzi – mniejsza ilość ćwiczeń fizycznych powoduje spowolnienie przemiany materii. A wolniejszy metabolizm przekłada się na odkładanie większej ilości tłuszczu. Jeśli dużo śpisz i mało się ruszasz, przytyjesz. Jeśli prawie wcale się nie ruszasz, po jakimś czasie twoje ciało straci elastyczność, bo mięśnie nie będą w formie. I wtedy będziesz poruszać się na czworakach.

Nie inaczej stanie się z kotem.

Odczuje, że jest trudniej niż kiedyś.

A to przełoży się na poczucie niepewności. Zwierzę stanie się bardziej ostrożne i nie będzie skore do aktywności; zacznie zamykać się w sobie.

Oznaki i wczesne wykrywanie chorób

Zwracaj większą uwagę na starsze koty.

Jeśli odkryjesz jakąś nieprawidłowość, która powoduje u kota dyskomfort, lepiej skonsultować się z weterynarzem. 

Nie oznacza to, że najmniejsza dolegliwość powinna włączyć sygnał ostrzegawczy i że należy spędzać więcej czasu w poczekalni gabinetu weterynaryjnego niż w domu. Wizyta u lekarza to ogromny stres, szczególnie dla starszych kotów. Gdy problem wydaje się poważny, nie zwlekaj. Jeżeli okaże się, że zwierzę nie jest chore – tym lepiej! Przynajmniej będziesz mieć pewność.

Nawet, jeśli kot ma problem zdrowotny, wiele chorób można wyleczyć albo złagodzić ich objawy, gdy wykryje się je i zastosuje terapię wystarczająco wcześnie.

Ze względu na wiek, starsze koty chorują częściej niż młode. Jeżeli przerażają cię wyższe koszty opieki medycznej, warto rozważyć wykupienie oddzielnego ubezpieczenia zdrowotnego dla starzejącego się kota. Tutaj znajdziesz porównanie najlepszych ofert ubezpieczeń dla kotów w 2019 r.

Kiedy umiera kot

Nikt nie jest wieczny. Śmierć to część naszego życia, podobnie jak narodziny. Mówi się, że koty mają siedem żyć, ale ta pula też się kiedyś wyczerpuje. Niestety nie da się tego zmienić.

Koty rozumieją swój wewnętrzny zegar. Instynktownie wiedzą, kiedy czas odejść.
Zwykle przygotowują się do tego wydarzenia zamykając się w sobie.
Stopniowo stają się coraz bardziej wycofane, jedzą nieregularnie albo wcale i większość dnia spędzają śpiąc.

Nawet, jeśli to dla ciebie trudne, postaraj się towarzyszyć kotu w ostatnich momentach życia z godnością. Przecież przyjaźnicie się od lat i zawsze był przy tobie. A teraz cię potrzebuje. Nie zostawiaj go samego. Dotrzymaj mu towarzystwa.
Najlepiej, jeśli będziecie w znajomym otoczeniu.
Postaraj się zachować spokój i rozluźnienie, nie okazując smutku.

Kiedy kot bardzo cierpi

Pożegnania zawsze są trudne. Decyzja, że to już czas, jest najtrudniejszą dla wszystkich miłośników zwierząt. Każdy, kto kocha swojego kota, wolałby, aby zwierzę po prostu spokojnie zasnęło, gdy nadejdzie jego pora, bez żadnych działań ze strony właściciela. Niestety zdarza się tak niezmiernie rzadko.

Jeśli twój kot bardzo cierpi, a jego stan się pogarsza, nie powinno się przedłużać jego cierpienia i lepiej ulżyć mu w bólu. To ostatni dowód miłości, jaki możesz dać swojemu czworonogowi. Choć taka praktyka nie jest dopuszczalna u ludzi, można ją przeprowadzić u zwierząt.

Uśpienie kota

Wielu weterynarzy przyjeżdża do domu, aby podać ostatni zastrzyk.

Dzięki temu kot przebywa w znanym otoczeniu; oszczędzasz w ten sposób jemu i sobie stresu, strachu i dodatkowego bólu podczas transportu do lekarza.

Najpierw weterynarz zastosuje łagodną sedację, a dopiero później poda kotu wysoką dawkę środka usypiającego.

Kot bezboleśnie zaśnie. Pogłaszcz go, przytul i pokaż, że nie ma się czego obawiać. Nie jest sam – trwasz przy nim do samego końca.

Pożegnanie z ukochanym kotem

Najpierw panuje ogromna pustka.

Nikt nie ociera się pyszczkiem, nie kręci wokół nóg, nie wita cię, gdy wracasz do domu i nie przychodzi się przytulać. A ślady zwierzaka widzisz na każdym kroku: posłanie, miseczki, drapaki, ulubione miejsca, gdzie zostały kępki jego sierści albo zapach. Przed tobą trudny czas. Wszystko przypomina ci, że kogoś albo czegoś brakuje.

Serce ci pęka.

Łzy i żal: masz wrażenie, że to się nigdy nie skończy. Jednak z czasem będzie łatwiej. Czas nie leczy ran, ale sprawia, że łatwiej z nimi żyć. Każdy inaczej odczuwa żałobę. Pożegnania i rozpacz to bardzo indywidualne doświadczenia.

Żegnaj się z kotem i wspominaj go, ilekroć tego potrzebujesz.

Gdzie mogę pochować kota?

Ostatnia decyzja, jaką musisz podjąć po pożegnaniu swojego futrzaka: co zrobić z jego ciałem?

Jeśli twój kot chorował i trzeba było go uśpić, weterynarz może zasugerować pozostawienie kociego ciała w lecznicy. Wtedy ciało zostanie spalone w krematorium. Możesz sam/a zawieźć tam ciało. Konieczne jest jednak przestrzeganie surowych zasad sanitarnych. Opłata za tę usługę zależy od masy ciała i wielkości zwierzęcia. Jeśli ktoś ma przyjechać po ciało, wiąże się to z dodatkową opłatą.

Wielu właścicieli kotów wybiera inną możliwość. Ich czworonóg przez lata był wiernym towarzyszem, więc chcą go mieć przy sobie. Jeśli nie ma takiej możliwości, zależy im przynajmniej na wspólnym miejscu wiecznego odpoczynku.

Cmentarz dla zwierząt

Jeżeli nie chcesz oddać ciała swojego pupila do kremacji, a nie masz własnego ogrodu, możesz zdecydować się na pochówek na cmentarzu dla zwierząt. Tutaj możesz pochować kota w trumnie albo urnie i postawić mu nagrobek.

Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie. Łączny koszt placu, trumny, urny i utrzymania nagrobka będzie wyższy niż opłaty krematoryjne.

Jeśli chcesz mieć miejsce, w którym zawsze będziesz mógł odwiedzić i powspominać swojego czworonożnego przyjaciela, będzie to dobre rozwiązanie.

Pochówek w ogrodzie

Jeśli masz działkę, możesz pochować zwierzę we własnym ogrodzie, o ile nie znajduje się on na obszarze objętym ochroną przyrody lub wód i jeśli kot nie cierpiał na chorobę, którą należy zgłosić. Należy jednak zapoznać się z obowiązującymi przepisami lokalnymi.

Głębokość pochówku nie może być mniejsza niż 50 cm. Przede wszystkim owiń ciało biodegradowalnym materiałem, na przykład tkaniną lub papierem, które rozłożą się w ziemi.

Jeśli twój kot cierpiał na chorobę, która może przenieść się na ludzi, lepiej poddać go kremacji.

WSKAZÓWKA: Nie wolno organizować pochówku zwierząt w parkach, lasach czy ogólnodostępnych ogrodach!

Grozi to wysokim mandatem.           

Krematorium

Zwierzęta można poddać kremacji, podobnie jak ludzi po śmierci.

Wielu właścicieli chciałoby zatrzymać zwierzę przy sobie po jego śmierci albo pochować je obok domu. 

W Niemczech istnieją cmentarze, gdzie możesz być pochowany razem z kotem. W jednym grobie mogą znaleźć się dwie urny: jedna z prochami człowieka i druga z prochami kota.

Koszty pochówku

Mówi się, że śmierć jest darmowa, chociaż kosztuje życie. Lepiej zapoznać się z kosztami odpowiednich usług, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Dzięki temu nie zaskoczy cię koszt pogrzebu. Jeśli będzie za wysoki, ale zależy ci, aby mieć miejsce, w którym będziesz odwiedzać swojego czworonoga, możesz zarezerwować miejsce na cmentarzu online i stworzyć wirtualny grób dla swojego futrzaka. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, gdy czas się pożegnać, a także potem…

Pamiętaj kota takiego, jakim był.

Pomyśl o najpiękniejszych wspólnych chwilach: gdy się bawiliście, gdy kot cię rozśmieszał a może nawet doprowadzał do płaczu. Jeśli pocieszał cię, gdy było ci smutno, na pewno zrobiłby to także teraz, gdyby był obok.

Ból i smutek zelżeją z czasem. Ale twój kot na zawsze pozostanie w twoim sercu i duszy.