Kłęby sierści to częsty produkt uboczny znany każdemu miłośnikowi kota. Dotrzemy do sedna problemu. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o okresach linienia.

Ważne spotkanie. Biała bluzka, czarny garnitur. Ale co to jest? Włosy na ubraniu – jak to się stało?

Z pewnością nie jestem jedyną osobą, która musi codziennie skanować swoją odzież pod kątem kocich włosów. Mogą wylądować na świeżo wypranych ubraniach dopiero wyjętych z pralki: te małe dranie przyczepią się do odzieży jak klej.

W zależności od tkaniny, atak kłaków przyjmuje różne wymiary. Jak do tego dochodzi? Czemu kot i tak linieje?

Czemu kot zmienia sierść?

Właściciele kotów nie potrzebują termometru. Mają w domu własną pogodynkę – swojego zwierzaka.

Wiosna i jesień – zmiana pór roku zostanie zapowiedziana zanim zauważysz ją na zewnątrz. Raport pogodowy czy barometr odnotują ją dużo później niż informacje „włosowe” pojawią się w całym domu. To nieomylny wskaźnik!

Koty mają wewnętrzny zegar.

Instynktownie wiedzą, kiedy czas na zmianę futra. Mogą stale gubić sierść, ale dwa razy w roku całkowicie ją zmieniają – z letniej na zimową i odwrotnie. Za jednym zamachem, ponieważ zmieniana jest cała sierść.

Zmiana letniego futra na zimowe

Gdy nadchodzi wiosna, okrywa włosowa staje się cieńsza, aby przygotować się na wyższe temperatury, a jesień przyniesie zmianę futra na grubsze i cieplejsze.

Dlaczego tak się dzieje?

Nie założylibyśmy puchowej kurtki latem ani samego T-shirtu zimą, prawda? Żadna z tych opcji się nie sprawdzi.

Zmiana futra stanowi doskonały sposób adaptacji do zmieniających się temperatur i warunków atmosferycznych. Wiosną, grube zimowe futro zostaje zastąpione przez znacznie lżejsze letnie, które chroni kota przed promieniami UV i wysokimi temperaturami.
Zimowe futro z gęstym podszerstkiem zapewnia zwierzęciu suchość i ciepło – nawet w skrajnie wilgotnym środowisku oraz skrajnie niskich temperaturach.

Światło i temperatura jako kluczowe wskaźniki

Kot nie potrzebuje aplikacji o pogodzie – ostrzeżenia wydają mu instynkty i zmysły. Gdy zmienia się światło i temperatura na zewnątrz, kot od razu będzie wiedział, że czas zmienić futro. Na czas wymiany okrywy włosowej, sierść traci dotychczasowy splendor.

Na czas wymiany okrywy włosowej, sierść traci dotychczasowy splendor. Koty wychodzące na zewnątrz doświadczają codziennych zmian pogody, a koty domowe żyją w środowisku kontrolowanym przez ludzi – tutaj zmiany światła i temperatury są tak niewielkie, że zwierzę postrzega je jako wtórną kwestię, obserwując je przez okno albo podczas przechadzki po osłoniętym balkonie. Jednak każdą zmianę światła i temperatury wychwycą hormony w kocim ciele, ponieważ organizm będzie starał się dostosować do zmiennych warunków.

Różnice między rasami kotów

Chociaż domowe koty są narażone na zmiany światła i pogody w niewielkim stopniu, także gubią sierść. Różnica polega na tym, że w przeciwieństwie do kotów żyjących na zewnątrz, kanapowce linieją przez cały rok!

Dlaczego?

Przyczyną jest nienaturalne środowisko wewnętrzne, które zaburza naturalny biorytm. Sztuczne światło i umiarkowane temperatury drażnią organizm, który na przestrzeni wieków dostosował się do naturalnych rytmów.

W kontekście ewolucji to historia sukcesu, którą trudno przebić! Chociaż koty zachowały swój wewnętrzny „dziki” charakter, życie wśród ludzi nie powstrzymuje ich przed byciem mięsożernymi drapieżnikami – znakomicie przystosowały się do naszego stylu życia.

Jednak istnieją pewne różnice między poszczególnymi rasami.

Długowłose koty wymagają więcej poświęcenia od swoich dumnych właścicieli niż koty krótkowłose.

Co się dzieje podczas wymiany sierści?

Koci włos jest zbudowany tak samo, jak ludzki. Dotyczy to także cyklu życia, który jest identyczny dla obu rodzajów włosów.

Okres wzrostu: Rozwój nowego korzenia
Okres przejściowy: Wzrost włosa zostaje wstrzymany
Okres spoczynku: Włos odpoczywa, wciąż przymocowany do korzenia, a w końcu wypada

Hair root – Source: https://www.abruo.de, Stand 23.10.2019
Hair loss – Source: https://www.abruo.de, Stand 23.10.2019

Kiedy kot linieje?

Zwykle spektakl odbywa się dwa razy w roku: przed zimą i gdy zaczynają kwitnąć drzewa – wiosną. Gdy z drzew opadają liście, wiele kotów już nosi gęste zimowe futro.

Zmiana futra odbywa się także przed nadejściem lata – stara sierść wypada i zastępuje ją nowa. Zwierzę traci gęsty podszerstek, aby uniknąć nagromadzenia ciepła. Jako właściciel kota, zostajesz „naocznym świadkiem”.

Będziesz obserwować zmiany pór roku nie tylko w przyrodzie, poza czterema ścianami, ale także we własnym domu. Kocia sierść jest wszędzie, nawet w najmniej spodziewanych miejscach!

Oprócz sezonowej zmiany okrywy włosowej, kot morze gubić sierść z innych powodów, np. stresu, niewłaściwej diety, pasożytów, choroby lub zmian hormonalnych.

Kiedy kot linieje?

Przodkowie twojego kota zamieszkiwali stepy. Dowodem na to są niekończące poszukiwania ciepłych miejsc: koty są niepoprawnymi czcicielami słońca i okupantami grzejników.
Mokro i zimno? Niefajnie. Podobnie jak ich przodkowie, koty reagują na wpływy zewnętrzne z dużą wrażliwością. Jeśli zaczyna zmieniać się światło i pogoda, koci organizm zareaguje na to, jak na sygnał do zmiany futra.

Dla wolno żyjących zwierząt, taka reakcja jest koniecznością.

Przetrwają tylko ci, którzy dostosują się do zmian pór roku. Tym samym zapewnią przetrwanie gatunku. To najważniejszy cel.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Ile trwa zmiana sierści?

Niestety nie istnieje ogólna zasada, że zmiana sierści u kota trwa X dni.

Linienie zależy od wielu różnych czynników. Przede wszystkim od środowiska życia: jeśli kot większość czasu spędza w domu, może linieć przez cały rok. Domowe koty, które nie wychodzą na zewnątrz, nie podlegają wpływom zmian pór roku, funkcjonują bowiem w rzadko zmieniającym się klimacie domowych pomieszczeń. Nawet jeśli po zewnętrznej stronie parapetu zwisają sople, przy grzejniku albo kominku znajdzie się przytulne miejsce, gdzie zawsze panują umiarkowane temperatury.

W przypadku kotów wychodzących na zewnątrz przyjmuje się, że pełna wymiana sierści zajmuje osiem tygodni. Czasami trwa to krócej i po 5-6 tygodniach jest po sprawie.

Pomoc w wymianie sierści – dobry pomysł?

Zatem zmiana sierści nie dość, że trwa stosunkowo długo – trwa tygodniami – to jeszcze jest dla kotka dość uciążliwą sprawą! Kot nie zmienia ubrań tak jak my: zdejmujemy koszulę, wkładamy do pralki, zakładamy nową – nie!

Ciało Twojego kota ma wiele do zrobienia, działa cała maszyna, która potrzebuje dużo energii. Dlatego starsze zwierzęta lub te o słabym zdrowiu mają prawdziwy problem: kosztuje to dużo energii, która w rzeczywistości jest pilniej potrzebna gdzie indziej.
Kocięta lub koty w wieku kilkunastu lat mają mniejszy stres – zwykle łatwo sobie z nim radzą, ale one również potrzebują Twojego wsparcia.

Przyspieszenie wymiany powłok

Wszędzie sierść a szczotki brak? No cóż, kiciuś znowu zmienia futro. Jeśli chcesz się pozbyć kłębów sierści, możesz zrobić tylko jedno: wzmocnić proces. Zawsze warto mieć pod ręką dobry odkurzacz, który w tym czasie jest absolutną koniecznością. Jeśli masz robota odkurzającego, kot będzie miał świetną rozrywkę!

Jak możesz wspierać kota w tym procesie?
Jak obydwoje możecie pozbyć się nawałnicy z sierści?

Higiena w kocim gospodarstwie domowym

Więcej

Odpowiednia pielęgnacja

Sierść na meblach czy ubraniach nie tylko nieładnie wygląda, ale może zablokować żołądek i jelito grube kota, szczególnie, gdy zwierzę linieje!

Sierść, którą kot połknie w czasie samodzielnej pielęgnacji, zwykle gromadzi się najpierw w żołądku, a potem powoli przechodzi do jelita grubego. Jeśli będzie jej za dużo, wolno żyjący kot natychmiast zacznie szukać trawy, najchętniej takiej, o grubych źdźbłach. Trawa pomaga wywołać wymioty i pozbyć się niestrawnej sierści z układu pokarmowego. Trawa działa w tym przypadku jak środek wymiotny. Przyglądanie się temu procesowi to nic przyjemnego, ale pamiętaj, że dla kota jest on całkowicie naturalny i potrzebny. Z tego względu, również domowe koty powinny zawsze mieć dostęp do specjalnej kociej trawy.

Dodawanie oleju do jedzenia

Możesz wspomóc kota, dodając do jego karmy odrobinę oleju.
Do tego celu znakomicie nadaje się olej rybny, lniany albo oliwa z oliwek. Pierwsze dwa pachną dość intensywnie – zapach oleju rybnego jest silniejszy niż lnianego, ale koty nie pogardzą żadnym produktem pochodzącym od ryby. Wystarczy pół łyżeczki.

Dodawanie oleju do jedzenia ma dwie korzyści: ułatwia zwrócenie kulek sierści zalegających w kocim żołądku, a nienasycone kwasy tłuszczowe przyspieszają wzrost włosów. Ale bez przesady. Wystarczy pół łyżeczki dziennie – w przeciwnym razie mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne, na przykład biegunka.

Codzienne szczotkowanie

W tym przypadku więcej znaczy więcej: każdy złapany na szczotkę włos nie wyląduje na twojej sofie czy ubraniu. Przyznajmy, nikt nie rwie się do codziennego szczotkowania kota, ale różnica będzie zauważalna w okresie linienia.

Kotu przyniesie to pożądany skutek uboczny: regularne masaże! Szczotkowanie zostanie należycie docenione. Pomagasz kotu pozbyć się irytującego nadmiaru sierści, a jednocześnie delikatnie pobudzasz trawienie i krążenie krwi. Ponadto, pogłębisz swoją więź z czworonogiem.

Więc zrób to! Codzienne szczotkowanie albo czesanie grzebieniem przyniesie korzyści wam obojgu. Upewnij się, że używasz szczotki odpowiedniej dla kota: w przypadku długowłosych gatunków świetnie sprawdzą się szczotki z elastycznym włosiem.

Odpowiednie jedzenie

Żywienie odpowiednie dla danego gatunku to najważniejsza potrzeba kota. Zdrowa, zrównoważona dieta ma istotny wpływ na jakość życia i sprawi, że twój koci przyjaciel będzie cieszył się długim życiem u twojego boku

Gdy linienie idzie pełną parą, organizm twojego kota odbiera to jak całodzienny trening. Odpowiednie jedzenie da mu dodatkową siłę potrzebną, aby łatwiej przejść przez ten etap.

Zadbaj, aby podawać kotu jedzenie bogate w aminokwasy, witaminy, szczególnie witaminę B, a także kwasy tłuszczowe, takie jak omega 6 czy omega 3.

Sklepy zoologiczne oferują specjalną karmę stworzoną z myślą o wsparciu kota w okresie linienia.
Warto zapewnić zwierzęciu dostęp do trawy która naturalnie wspomaga futrzaka. Można ją hodować na balkonie lub w pomieszczeniu.
Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat trawy dla kota:

Jak wygląda dom przyjazny kotom?

Więcej

Sposoby na kocią sierść

„Boże, daj mi pokorę, bym przyjął w pokoju to, czego zmienić nie mogę/ Daj mi odwagę, aby zmienić to, co zmienić mogę/ I daj mi mądrość, abym umiał odróżnić jedno od drugiego”.

Ta dobrze znana modlitwa autorstwa Reinholda Niebhura pokazuje, że był nie tylko teologiem, filozofem i politologiem, ale równie dobrze mógł być właścicielem kota!

Jedno jest pewne: cokolwiek robisz, w twoim mieszkaniu nie będzie stref wolnych od sierści, jeśli mieszkasz z kotem. Chyba, że jest to bezwłosy sfinks.

Twój kot może linieć przez cały rok – to tu, to tam – nawet poza typowymi okresami wymiany futra. Czy są jakieś sposoby albo sztuczki, które mogą pomóc zredukować linienie albo łatwiej je zaakceptować?

Kluczem jest pokora – kocia sierść to stały fragment gry

Znasz powiedzenie: „Twój strój nie jest kompletny bez kilku kocich włosów”?

A zatem – wszystko jest kwestią podejścia! Patrząc pozytywnie: kocia sierść przypomina ci o twoim kocie. Gdziekolwiek będziesz, wyróżnisz się jako miłośnik kotów – szybko dostrzegą cię inni fani kotów, którzy z przyjemnością dołączą do tego klubu. Natychmiast zyskasz sympatię i będziesz zawsze pamiętać, że twój kot czeka na ciebie w domu.

Domowe sposoby na kocią sierść

Trudno je przeoczyć, ślady są wszędzie – szczególnie w miejscach, w których kot chętnie odpoczywa: nie tylko na kocich meblach, ale także na sofie, fotelu, dywanie czy ulubionej poduszce. Gdy sierść przyklei się do jakiejś powierzchni, trudną ją usunąć. Przywiera do ubrań i tapicerki jak kleszcz, a pozbycie się to trudne zadanie.

Przynajmniej w przypadku podłóg sprawa jest prostsza – istnieją specjalne odkurzacze, które pomogą odeprzeć atak.

Istnieją także domowe sposoby na walkę z inwazją kociej sierści, np. pranie. Warto wypróbować płyny do płukania tkanin, dzięki którym nie będzie się ona przyklejać do ubrań. Miękka powierzchnia działa odpychająco. Przed praniem włóż ubrania do suszarki i włącz program z nawiewem zimnego powietrza. W ten sposób usuniesz bardzo dużą ilość kocich włosów. Pamiętaj, aby następnie oczyścić filtr.

Rolki do usuwania sierści

W żadnym domu, w którym mieszka kot, nie może zabraknąć grzebienia do usuwania sierści. Nic nie pomoże szybciej i skuteczniej rozprawić się z kocią sierścią. Pierwsza pomoc w nagłych przypadkach, dostępna w różnych formach. Rolki do usuwania sierści są dostępne w wersji przeznaczonej do mycia, pokryte lepką gumą, a także jednorazowe, z samoprzylepną papierową taśmą. W takich rolkach można wymieniać taśmę dwustronnie klejącą.

Czyszczenie na mokro i odkurzanie

Aby pozbyć się problemu sierści, możesz użyć specjalnych ściereczek, np. z mikrofibry, które przyciągają włosy wykorzystując ładunki elektrostatyczne. Taka szmatka nie spowoduje, że kocia sierść będzie wirować w powietrzu, ale przyciągnie ją i przytrzyma.

Jako alternatywa sprawdzą się wilgotne ściereczki. Do tego celu lepiej nadają się tkaniny bawełniane a nie mikrofibra. Lekko zwilż szmatkę i wyciśnij ją przed użyciem, aby na drodze twojej misji polowania na sierść nie stanął nadmiar wilgoci. Upewnij się, że najpierw zbierasz górną warstwę sierści, a później tę z dołu – w przeciwnym razie będziesz roznosić sierść po wyczyszczonych powierzchniach.

Celowe tworzenie „skupisk sierści”

Jeśli zależy ci na stworzeniu miejsc (względnie) wolnych od kociej sierści, spróbuj zorganizować specjalne strefy „tylko dla kota”.

Być może będzie to oznaczało poświęcenie kilku puszystych koców, ale przeżyjesz, wiedząc, że przynajmniej pod nimi będzie czysto.

Im więcej milutkich kocyków znajdzie kot do swojego wyłącznego użytku, tym większa szansa, że nadmiar sierści przyklei się wyłącznie do koca, a nie zaatakuje miejsca, gdzie jest to niepożądane.

Jeśli współdzielicie sofę, połóż na niej koc i odsuwaj go zawsze, gdy zechcesz zająć sofę.
Najlepsza chwila to ta, gdy kot właśnie nie okupuje sofy.

Szczotki do sierści dla kota

Przed odkurzaniem możesz wyczyścić tapicerkę lub dywany szczotką do sierści dla kota.

Można użyć takich samych szczotek jak tych do pielęgnacji – pod warunkiem, że kot na to pozwoli…

W ten sposób możesz pomóc kotu zachować zdrowe i błyszczące futro oraz pozbyć się nadmiaru sierści. To samo dotyczy dywanu – wyczesz szczególnie oporne cienkie włosy i ułatw sobie odkurzanie.

Tapicerkę również można przeczyścić szczotką używaną do pielęgnacji kociej sierści.

Szczotka do szorowania, czyli drewniana z naturalnym włosiem, także da radę. Takie szczotki są wytrzymałe i dokładnie oddzielają włosy od tkaniny.