To urodziny twojego kota. Dzięki tym 5 wskazówkom będzie to szczęśliwy dzień dla twojego futrzanego przyjaciela!
Twój kotek to nie tylko kot? On jest twoim przyjacielem, twoim promieniem słońca, częścią rodziny? Jest zawsze do Twojej dyspozycji o każdej porze dnia. Nie obchodzi go, jak wyglądasz, czy robisz wszystko dobrze – TY jesteś jego ulubioną osobą! Kiedy czujesz się źle, wyczuwa to i rozwesela cię w mgnieniu oka, po prostu wskakując na kolana. Rano jest twoim niezawodnym budzikiem; Wieczorem mruczy ci delikatnie do snu. Krótko mówiąc: żaden człowiek nie może zrobić tego, co twój kot. Dlatego jego urodziny są dla Ciebie świętem.

Co możesz dać kotu na urodziny?

Czym mogę rozpieścić swojego kota? Urodziny to nie tylko gratulacje, ale także prezenty!  Kot nie doceni kwiatów ani czekoladek. Musi to być więc coś, co pokocha twój futrzany przyjaciel: coś, co pokaże mu, że dziś jest wyjątkowy dzień i inny niż zwykle. Może coś nowego do odkrycia? Możesz też zaskoczyć go smakołykami, których nie znajduje w swojej misce każdego dnia. Specjalna gratka dla jego kubków smakowych!

Smakołyki dla kotów – bufet dla kotów

Witamy w krainie mlekiem i miodem płynącej! Bufet dla kotów oferuje kolorową ucztę przysmaków. Miski różnych smakołyków, na przykład jedna z rybą lub mięsem, inne z wykwintną suchą lub mokrą karmą i kilka przekąsek na deser! Upewnij się, że ryby i posiłki mięsne podajesz gotowane i uważaj, aby usunąć kości.

Nowe legowisko dla kota

Co powiesz na nowe legowisko dla kota?  Genialny pomysł! Nasi futrzani przyjaciele uwielbiają ciepłe, przytulne gniazda i legowiska, w których można się zwinąć. Takich miejsc odpoczynku nie mają dość!  I nic w tym dziwnego, bo nasze kotki potrzebują ogromnej ilości snu. Dorosłe koty śpią od 12 do 16 godzin dziennie, kocięta czy seniorzy jeszcze więcej.

WSKAZÓWKA:

Nowe legowisko dla kota to świetny prezent. Możesz łatwo zrobić go sam, Instrukcje można znaleźć tutaj.

Jak wygląda dom przyjazny kotom?

Czytaj teraz

Nowa zabawka dla kota

A może nowa zabawka dla kota, na wypadek, gdyby Twój kot znudził się dotychczasową zabawką?

Toczenie tych samych zabawek tam i z powrotem 100 razy …… Przychodzi czas, kiedy po prostu traci się zainteresowanie! Twój kot bawił się tymi samymi zabawkami tak długo, że aż się znudził. Oto kilka świetnych pomysłów na zabawki, z którymi Twój kot może się dobrze bawić, a także instrukcje dla Ciebie, jak stworzyć własne.

Tort urodzinowy dla kota   

Urodziny bez tortu? To niemożliwe – czegoś ważnego by brakowało! Więc wejdź do kuchni i upiecz swojemu kotu tort urodzinowy! Upewnij się jednak, że ciasto jest jadalne dla kotów. Zapomnij o zwykłych składnikach ciasta – będziesz musiał wprowadzić kilka poprawek! W przeciwnym razie ciasto dla kota nie będzie ucztą dla twojego kotka, ale sprawi, że będzie bolał go brzuch …

Pieczenie ciasta dla kota

Jeśli twój kot jest wielkim fanem ryb, dlaczego nie upiec mu pysznego ciasta rybnego? Oto składniki, których potrzebujesz:
• 1 jajko
45 g świeżego sera z mleka koziego
• 100 g świeżych ryb (np. pstrąg, śledź, dziki łosoś, szprot lub sardynka – bez kości i oleju, niewędzone)

 1. Blanszuj rybę
 2. Posiekaj wszystkie składniki i wymieszaj razem.
 3. Wlej mieszaninę do średniej wielkości formy do muffinek
 4. Wstaw do piekarnika w temperaturze 180 °C na piętnaście minut, a następnie pozostaw do ostygnięcia. – Smacznego!

Pieczenie herbatników dla kotów

Kocie herbatniki to świetna przekąska między posiłkami. Twój kot będzie się nimi cieszył przez długi czas! Co powiesz na przekąskę drobiową z okazji tego dnia? Gościowi honorowemu będzie lecieć ślinka, gdy je zrobisz.
• 45 ml bulionu z kurczaka
• 250 g mączki kukurydzianej
• 125 g mąki orkiszowej (zamiast mąki typu 630 można użyć mąki kukurydzianej lub gryczanej)
• 350 g świeżego mięsa drobiowego (kurczak, indyk – bez skóry i kości)

 1. Blanszować drób.
 2. Posiekaj i wymieszaj wszystkie składniki.                               
 3. Przykryj ciasto i pozostaw w lodówce na dwie godziny.
 4. Rozwałkuj i pokrój okrągłe herbatniki i ułóż na blasze do pieczenia.
 5. Piecz w piekarniku w temperaturze 180 °C przez piętnaście minut i pozostaw do ostygnięcia. Wtedy twój kot może skosztować swoje pierwsze urodzinowe ciastko!          

UWAGA!
Ciasta i herbatniki zachowają świeżość, jeśli zostaną przykryte i zamknięte w lodówce. Herbatniki przechowuj maksymalnie przez 2 dni – nie podawaj ich później! Pamiętaj, aby przestrzegać okresu trwałości: maksymalnie 2 dni – po tym nie powinieneś ich już używać!     
                                           

Zaprosić kocich przyjaciół?

Zaprosić kocich przyjaciół? Być może nie, ponieważ nie jest to przyjęcie urodzinowe dla dzieci! Nie zapominaj: to jest kot i ma różne potrzeby. Kot może mieć przyjaciół, ale tylko on ich wybiera! I decyduje, kto może wejść na jego terytorium. Jeśli koty są rodzeństwem lub dorastają razem i dzielą tę samą przestrzeń życiową, mogą się dobrze dogadywać. Ale tak jak my, ludzie: możemy dobrze dogadywać się z jedną osobą, ale mniej z kimś innym.

Zaprosić inne koty?

Proszę nie zapraszać innych kotów! Istnieje bardzo wyraźna hierarchia wśród kotów.  Od czasu do czasu dokonywane są korekty, a czasami może zaiskrzyć. Jeśli nieznany kot dołączy do grupy, może to być bardzo napięta sytuacja dla obu stron, a szczególnie dla tak zwanego „intruza”. To nieznane terytorium bez osłony i bez miejsca, do którego można się wycofać: czysty stres!

Zapraszanie ludzi na imprezę

Pełna chata? To może nie być dobry pomysł. Jeśli chcesz zaprosić ludzi na imprezę, dla dobra kota ogranicz się do jednej lub dwóch osób, które lubi. Twojemu kotu nie spodoba się  zbyt wiele zabawy i emocji. Jeśli to będzie za dużo, ucieknie i ukryje się. Ale tak naprawdę nie o to chodzi, prawda?  W końcu to jego urodziny!  Powinieneś nadać mu priorytet dobrej zabawy.

Odpowiednia muzyka na imprezę z kotem

Jaka muzyka jest odpowiednia na imprezę dla kotów? Jakie dźwięki zagrałby DJ–kot, gdyby miał wybór? W rzeczywistości istnieje pewien rodzaj muzyki, który większość kotków raczej lubi. Są to głównie dźwięki, którymi nasi futrzani przyjaciele cieszyli się, odkąd byli kociętami: dźwięki, które wchłaniali w pierwszych tygodniach życia.

Muzyka relaksacyjna dla kotów

Niektóre utwory muzyczne mają szczególnie uspokajający wpływ na koty. Kiedy koty słuchają tego rodzaju muzyki, naprawdę widać, jak się relaksują. Nawet zrzędliwe koty stają się spokojniejsze. Relaksująca muzyka jest odpowiednia nie tylko na imprezę z kotem, ale także wtedy gdy Twój kot jest narażony na stresujące sytuacje: np. w Sylwestra lub podczas długiej podróży samochodem. Spróbuj!

Koty i muzyka: Co trzeba wiedzieć

Czytaj teraz

Rozpieszczanie kota

Rozpieszczaj swojego kota w jego urodziny! Podobnie jak dla nas, ludzi, życzliwość jest niezbędna. Dotyk, bliskość, kontakt cielesny: Twój kot potrzebuje tego wszystkiego, w dużych dawkach! Zafunduj swojemu kotu małą sesję odnowy biologicznej w formie masażu. Zacznij od delikatnego nacisku od głowy do końca ogona. Zacznij od opuszków palców za uszami, masuj boki i ramiona. Przebiegaj palcami po plecach, aby zaznaczyć koniec masażu.

WSKAZÓWKA: Możesz również masować strefy nad oczami małymi okrężnymi ruchami. Wiele kotów naprawdę to lubi!

Głaskanie kota

Jeśli zwrócisz uwagę na język ciała swojego kota podczas rozpieszczania, z czasem odkryjesz, co kocha, a czego najlepiej unikać. Lepiej całkowicie unikać „stref tabu”. Preferowane miejsca do pieszczot znajdują się na plecach, bokach, klatce piersiowej, za uszami, na brodzie i między łopatkami.

Zabawa z kotem

Zagraj w specjalną grę ze swoim kotem na urodziny. Ale CO? Myśl jak twój kot.  Kiedy jesteś myśliwym, co jest twoją ulubioną rzeczą do zrobienia? Zgadza się! Czajenie się, polowanie i oczywiście rzucanie się! Twórz więc bodźce, które zaspokajają te potrzeby. Najlepiej jest znaleźć gry, w których twój kot może polować. Najpierw skrada się, a potem się rzuca, bam! Mam Cię! Oto kilka sugestii:

 • Wędkarstwo: Napełnij miskę wodą i umieść piłkę do tenisa stołowego lub korek na powierzchni wody – im większa powierzchnia wody, tym bardziej ekscytująca gra!
 • Odkrywanie: Dopasuj pudełka, kartony lub duże torby papierowe z otworami ewakuacyjnymi. Umieść coś w środku do znalezienia (papier, zabawki, liście, szyszki sosny lub coś podobnego).
 • Bączki: Drewniane bączki są niedrogie i dostępne w wielu sklepach z zabawkami. Możesz napędzać je za pomocą sznurka lub ręcznie. Koty mogą śledzić je uważnie i wysyłać je w nowych kierunkach, łapiąc je.
 • Podkradanie: Inni domownicy czasami mają świetne zabawki, które koty lubią pożyczać: na przykład zabawki dla psów.
 • Rzut: Rzucaj piłkami w ścianę i pozwól kotu je gonić.
 • Czajenie się: Ukryj zabawkę, zerkaj na nią od czasu do czasu i ukryj ją ponownie. W pewnym momencie będziesz musiał poświęcić przynętę, w przeciwnym razie nawet najbardziej cierpliwy myśliwy straci zainteresowanie.
 • Łapanie: Mocny skórzany pasek, z czymś przymocowanym lub bez, który jest szybko ciągnięty po ziemi. To najlepsza gra, którą łatwo zmieniać i jest niezniszczalna. Rzucaj także małe kulki, futrzane myszy, zmięte papierowe kulki lub orzechy włoskie.
 • Gra świetlna: Świeć latarką w ciemności. Rozpocznij grę blisko kota. Daj mu prawdziwą szansę na złapanie wiązki światła.

UWAGA: Nie używaj wskaźników laserowych, ponieważ mogą one spowodować poważne uszkodzenie siatkówki, jeśli świecą kotu w oczy!

Zostaw kota w spokoju, gdy nie jest już w nastroju

Pamiętaj: kotek decyduje, kiedy już wystarczy. Nie wymuszaj na swoim kocie niczego, czego tak naprawdę nie chce. Jeśli twój kot nie chce być rozpieszczany lub bawić się, zostaw go w spokoju.  Nawet zabawy i gry dobiegają końca. Jeśli twój kot ma dość i woli wycofać się w spokojne miejsce, aby się zdrzemnąć, pozwól mu.  Nawet najbardziej aktywne urwisy muszą w pewnym momencie odpocząć. 

Jakiego wieku dożywają koty?

Jeśli masz szczęście, możesz świętować 38 urodzin ze swoim kotem! Creme Puff, amerykański kot domowy urodzony 3 sierpnia 1967 r. i zmarły w 2005 r., jest rekordzistą, osiągając dojrzały wiek 38 lat i trzech dni! Księga Rekordów Guinnessa ogłosiła go „najstarszym znanym kotem na świecie”. Większość kotów nie żyje tak długo – średnio około 15 lat.

Czy podarowanie kota na prezent urodzinowy to dobry pomysł?

Podarować kota jako prezent urodzinowy? Absolutnie nie! To wcale nie jest dobry pomysł!

Możesz dać wiele rzeczy jako spontaniczne prezenty urodzinowe, ale proszę nie kota! Musisz zrozumieć, że posiadanie kota jest na całe życie, a nie tylko niespodzianką urodzinową! Zwierzak, którego dałeś w prezencie, nagle nie jest już taki mały i przytulny, a może nie był to dobry pomysł… Wiele zwierząt jest po prostu odrzucanych. Żaden kot nie zasługuje na taki los!