Muzyka dla kotów? Czy w ogóle istnieje coś takiego, i jeśli tak, co trzeba wiedzieć, aby odpowiednio ją dobrać?

Muzyka porusza nas, ludzi.

Dzieje się tak, ponieważ ludzki mózg wysyła różnego rodzaju sygnały akustyczne, wywołujące emocje. Czy tak samo dzieje się w przypadku kotów i czy wywołuje takie same reakcje?

Naukowcy i muzycy próbowali znaleźć odpowiedzi na te pytania, badając wpływ muzyki na koty. Jest to bardzo pozytywny wpływ!  Oczywiście pod warunkiem, że muzyka jest odpowiednia dla kota.

Jaka dokładnie muzyka nadaje się dla kotów i dlaczego koty ją lubią?

Czy koty potrafią rozpoznawać poszczególne dźwięki?

Jak koty postrzegają muzykę?

Koty są doskonałymi łowcami, dlatego mają wyostrzone wszystkie zmysły.

Nie tylko wiedzą, jak bezgłośnie podejść ofiarę, ale także wyczuwają otoczenie dzięki szczególnie wrażliwym włoskom na przednich łapach.
Dlatego wychwytują najdelikatniejsze drgania, których my – ludzie – nawet nie zauważamy – koty to mruczące sejsmografy!

W świecie zwierząt, słuch kotów uchodzi za jeden z najlepszych; jest tak doskonale rozwinięty, że koty potrafią usłyszeć najdrobniejszy mysi pisk.
Nawet przez sen!
Jest to kwestia przetrwania – w naturze śpiące koty mogłyby stać się łatwą ofiarą dla drapieżników.

Koty zawsze wyczuwają muzykę – nawet, jeśli kompozytor oznaczy dynamikę dźwięku jako „ppp” – pianissimo possibile (możliwie najciszej). 

Wrażliwy słuch

Uszu, w przeciwieństwie do oczu, nie można zamknąć. Każdy, kto mieszka z kotem wie, kiedy dźwięki stają się za głośne dla kociego lokatora – niewinny odkurzacz potrafi wydawać dźwięki nie do zniesienia!
W takich sytuacjach kot ucieka do dziury, a nie wystawia pazury.

Twój kot ma niezwykle wrażliwy słuch! Nawet lepszy niż pies! Kocie uszy są jak wielkie, ruchome aparaty słuchowe, zbudowane z 64 mięśni (po 32 w każdym uchu); dzięki temu koty mogą szybko ustawiać uszy w dowolnych kierunkach. Bez poruszania głową.

Wysokie częstotliwości

Częstotliwości słyszalne przez ludzi i zwierzęta

Wyobraź sobie, że masz w uchu implant w postaci wzmacniacza, przez co wszystko słyszysz lepiej i głośniej.
Koty słyszą znacznie więcej niż my. Wyłapują dźwięki, z których my nie zdajemy sobie sprawy; na przykład znacznie cichsze dźwięki albo częstotliwości, o których nie mamy pojęcia – najczęściej wyższe tony. Ludzie słyszą dźwięki o częstotliwości od 16 Hz do 20 Hz.
Zwierzęta potrafią wyłapać dźwięki o częstotliwościach od 20 kHz do 1,6 GHz – zbyt wysokich do wychwycenia przez ludzi.

Lokalizacja dźwięków

Nic nie umknie kociemu uchu!

W pomieszczeniu czy na zewnątrz, a nawet w ciemności, koty wiedzą, jak znaleźć ofiarę zanim ona w ogóle zorientuje się, gdzie jest napastnik.

Słuch kota nie wzmacnia dźwięków wielokrotnie – zwierzęta potrafią także doskonale ocenić skąd pochodzi dźwięk, ponieważ ich uszy są bardzo ruchome i mogą obracać się nawet o 180 stopni.

Dźwięk uderza o bębenek w uchu po przeniesieniu przez malutkie włoski, błony i kosteczki w kanale słuchowym, i sygnalizuje mózgowi kota, skąd pochodzi hałas.

Zły słuch w starszym wieku

Starsze koty mogą cierpieć z powodu pogorszenia słuchu, tak samo, jak ludzie.
Zwykle wiąże się to z krążeniem krwi; jeśli do uszu nie dociera odpowiednia ilość krwi, kot gorzej słyszy. Będzie się to objawiać na przykład podskakiwaniem kota, gdy do niego podejdziesz, bo nie usłyszy, że się do niego zbliżasz. Zwierzak może również głośniej miauczeć, ponieważ nie słyszy swojego głosu tak dobrze, jak wcześniej.

Większość kotów słyszy gorzej po dziesiątym roku życia. Jednak zwykle koty radzą sobie z utratą słuchu z wiekiem i znajdują sposoby na normalne funkcjonowanie.
Inne zmysły przejmują część zadań i pomagają w codziennym życiu; starszy kot ma bogate doświadczenie, które może wykorzystać, i będzie wiedział, jak się odnaleźć w nowej sytuacji.

Muzyka wpływa na emocje

W wielu gabinetach weterynaryjnych lekarze wykorzystują muzykę do uspokojenia zwierząt i ułatwienia wizyty.

I to działa!

Wiadomo, że pewne rodzaje muzyki doskonale sprawdzają się w łagodzeniu kocich emocji.

Gdy koty usłyszą taką muzykę, od razu widać, jak szybko się odprężają – nawet zażarci bojownicy spuszczają z tonu.

Relaksująca muzyka stanowi doskonały sposób na uspokojenie w nieznanych lub stresujących sytuacjach. Sztandarowym przykładem będzie tu noc sylwestrowa czy długie podróże samochodem – większość kotów za nimi nie przepada.

Jaka muzyka jest odpowiednia dla kota?

Czy istnieje coś takiego jak „muzyka dla kotów”?

A co z musicalem „Koty”? Czy nasi koci przyjaciele nie powinni się nim zainteresować?
Melodramat autorstwa Andrew Lloyda uznaje się za najlepszy musical wszech czasów – a główne role należą do kotów!

Ale poważnie – czy koty naprawdę lubią taką samą muzykę, jak my, czy odbierają ją zupełnie inaczej i dlatego mają odmienne gusta muzyczne?
Co dla nich jest przyjemnością?
„Jaki rodzaj muzyki lubią koty i jaki wpływ ta muzyka na nie wywiera?” – Wielu naukowców zadawało sobie to pytanie i … znalazło odpowiedź.

Muzyka odpowiednia dla danego gatunku zwierząt

Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin w Madison dokładnie obserwowali i analizowali reakcje kotów na różne rodzaje muzyki skomponowanej wyłącznie dla ludzi.

Wynik: Istnieje pewien rodzaj muzyki przyjemnej dla kocich uszu – nie dziwi, że to muzyka najlepiej dostosowana do bardzo wrażliwego słuchu tych zwierząt.

Zorientowana na kocie dźwięki 

Zatem jakie dźwięki są balsamem dla kocich uszu?

Naukowcy odkryli, że dźwięki odbierane jako przyjemne w pierwszych tygodniach dzieciństwa to te, które podobają się kotom przez całe życie.

Gdy kocięta przychodzą na świat, dysponują całym wachlarzem odruchów pozwalających im przetrwać. Jednak na początku są ślepe i głuche. Dopiero w drugim tygodniu życia, koty zaczynają odbierać otoczenie wszystkimi zmysłami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o etapach rozwoju kota? Zajrzyj tutaj.

Pierwszymi rytmami odbieranymi przez kocię są drgania wywołane biciem serca matki, mruczeniem lub dźwięki, jakie wydają podczas ssania mleka matki. Te dźwięki kojarzą się z komfortem i bezpieczeństwem.

Wysokie częstotliwości

Przyjemna dla kotów muzyka składa się z dźwięków przywodzących na myśl pozytywne doświadczenia z wczesnego okresu życia. Mruczenie czy odgłos ssania to dla kotów szczyt „listy przebojów” – te odgłosy mają najwyższe notowania.

Koty lubią komunikację za pośrednictwem dość wysokich częstotliwości, ponieważ podobają im się dźwięki, które zwykle są o oktawę wyższe niż ludzki głos.

Każdy, kto komponuje muzykę dla kotów, powinien więc uwzględnić instrumenty o wysokiej tonacji.
Idealnie sprawdzą się skrzypce, wiolonczela i elektroniczny keyboard – dzięki nim nawet początkujący kompozytorzy mają szansę zagościć w pierwszej dziesiątce kocich list przebojów.

Odpowiednie tempo

Jednak o muzyce decyduje nie tylko tonacja, ale także dynamika i tempo!

Dla porównania: Mruczenie ma tempo 1000 uderzeń na minutę!

Częstotliwości i tempo oparte o strukturę odgłosów mruczenia są kluczowe przy komponowaniu muzyki przyjemnej dla kotów. „Tempo mruczenia” synchronizuje bicie serca i pozwala naszym kocim towarzyszom w pełni się rozluźnić.

Koty nie lubią hałasu

Muzyka dla kotów nie powinna być za głośna. Ponieważ koci słuch jest bardziej wrażliwy niż ludzki, lepiej ścisz dźwięk!

Agresywne dźwięki, powtarzające się akordy i rytmy staccato nie spodobają się kociemu uchu – koty zdecydowanie nie są fanami muzyki techno, trash czy heavy metalu! – Lepiej załóż słuchawki, aby nie stresować zwierzaka.

Kombinacja wielu różnych instrumentów i tonów też nie przypadnie kotom do gustu – w kociej kolekcji płyt nie znajdziesz raczej składanek multifonicznego jazzu.

Zrozumienie kociego języka – jak interpretować kocie zachowanie

Czytaj teraz

Jaka kojąca muzyka nadaje się dla kotów?

Już wiesz, za jaką muzyką nie przepadają koty. W czym zatem gustują? Jaka muzyka będzie najlepsza na chill-out?

Czy istnieje muzyka, która jest nie tylko przyjemna, ale także odstresowująca dla kotów? Na przykład relaksująca i kojąca do snu?
Bezpiecznym wyborem często pozostaje muzyka klasyczna: barokowi kompozytorzy tacy jak Jan Sebastian Bach i Georg Friedrich Haendel uspokajają i relaksują naszych kocich przyjaciół.

Delikatna muzyka klasyczna

Klasyczne kawałki koją nie tylko ludzi, ale także dla kotów. Badania wykazały, że muzyka wpływa na wegetatywny układ nerwowy, który z kolei steruje czynnością układu sercowo-naczyniowego. Zatem muzyka, której słuchamy, ma wpływ na nasze ciśnienie krwi i oddychanie.

Delikatne, harmonijne dźwięki uspokajają koty i powodują, że ich oddech jest spokojny a rytm serca zrównoważony – u niektórych kotów dochodzi nawet do zwężenia źrenic.

Zatem jaka muzyka działa w ten sposób? Nie wszystkim kotom podobają się te same dźwięki – odtwórz kotu kilka utworów i poznaj jego muzyczny gust. Oto kilka przykładów utworów, które działają relaksująco:

Johann Sebastian Bach
Wariacje Goldbergowskie (BWV 988)

Ludwig van Beethoven
Sonata księżycowa (op. 27 nr 2)
IV Koncert fortepianowy G-dur (op. 58)

Frédéric Chopin
Fantazja-Impromptu (op. 66)

Claude Debussy
La Mer

Wolfgang Amadeus Mozart
XL Symfonia G-moll (KV 550)

Maurice Ravel
Trio fortepianowe A-moll

Camille Saint-Saëns
XXX Symfonia C-moll (op. 78)

Naturalne dźwięki i częstotliwości

Jeśli szukasz kojącej muzyki dla swojego kota, spróbuj odtworzyć naturalne częstotliwości i dźwięki. Dźwięki przyrody działają relaksująco zarówno na ludzi, jak i na koty.

Doskonałym przykładem jest odgłos morskich fal.

Tę częstotliwość (dwanaście drgań na minutę) postrzega się jako kojącą, ponieważ przypomina rytm naszego oddechu w czasie snu. Nie tylko przywodzi na myśl przyjemne wakacje na plaży, ale także – podświadomie – kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem.

Nasze koty także szukają naturalnych dźwięków i drgań, które wysyłają im „przyjemne” i „uspokajające” sygnały. Niektóre rodzaje muzyki stosowanej w medytacji mogą również wywierać uspokajający wpływ na ciebie i twojego kota.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Quelle: 
Green Music (2016): Entspannender Musik für Katzen – Schlafen Katzen, [YouTube-Video.], veröffentlicht am 28.02.2016, https://www.youtube.com/watch?v=8eHUZmGrSVs&feature=youtu.be, 
zugegriffen am 26.04.2019

Porównanie żwirków dla kotów – silikonowy, o zapachu pudru dla niemowląt czy z naturalnych włókien?

Czytaj teraz

Muzyka skomponowana dla kotów

Różni naukowcy badali muzyczny gust kotów. Wyniki tych badań posłużyły do skomponowania muzyki odpowiadającej częstotliwości wykorzystywanej w komunikacji zwierząt.
Dzięki dodaniu konwencjonalnych elementów muzycznych, kompozycje te stały się bardziej „przyjazne dla ludzi”, abyśmy także czerpali radość z ich słuchania. Następnie, odtwarzano je kotom.

– Uczestnicy badania byli zachwyceni!

Jak to zrobiono:

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Quelle: 
WELT netzreporterin – Antje Lorenz (2015): So klingt Musik, die Katzen glücklich macht: Extra für Tiere komponiert – Nichts für den Menschen, [YouTube-Video.], veröffentlicht am 18.12.2015, https://www.youtube.com/watch?v=05o–LM53p4&feature=youtu.be, 
zugegriffen am 26.04.2019

Kompozytorzy: Oliver Kerschner, Charles Snowdon i David Teie na podstawie wyników badań stworzyli muzykę odpowiednią dla kotów.
Prawdę mówiąc, niektóre utwory mogą być trudne do zaakceptowania przez ludzi – ale koty je uwielbiają!

„Muzyka dla kotów” – David Teie

David Teie jest zawodowym wiolonczelistą, członkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej z Waszyngtonu i wykładowcą Uniwersytetu Maryland.
We współpracy z prof. Charlesem Snowdonem, psychologiem i behawiorystą zwierząt z Uniwersytetu Wisconsin w Madison, skomponował „Muzykę dla kotów”.

Fani kotów z całego świata okazali entuzjazm i informowali o zrelaksowanych i spokojnych futrzakach, które łasiły się do głośników!

Obydwa albumy „Muzyki dla kotów” autorstwa Davida Teie są dostępne tutaj: www.musicforcats.com