Chcesz, aby Twój kot używał klapy dla kota, aby swobodnie wędrować?

W takim razie jesteś we właściwym miejscu! Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć, tak aby Twój kotek mógł cieszyć się światem na świeżym powietrzu w najbliższej przyszłości. Montując klapę dla kota, praktycznie wkładasz mu do łapy zapasowy klucz do domu. 

Klapy dla kota są dostępne w szerokiej gamie wzorów: do ścian, okien lub drzwi frontowych lub balkonowych. Wybierając wersję, instalacja to jedno, ale ” trening używania klapy” z kotem to zupełnie inna kwestia.

Koty po prostu myślą po swojemu i mogą reagować na takie nowe rzeczy na różne sposoby: może się zdarzyć, że twój kot uzna klapę za nową zabawkę, nie załapie mechanizmu działania klapy lub nie zechce przez nią przejść – zwłaszcza gdy jest zamknięta.

Wszystko jest możliwe! Pierwsza próba treningowa może okazać się nie lada wyzwaniem…

Naturalne zapoznawanie się

Działaj! Klapa dla kota została zainstalowana, ale jak sprawić, by kot przez nią przeszedł? Twój kot prawdopodobnie już zwęszył, że pojawiło się coś nowego i że można by wyjść przez to na zewnątrz, już kiedy instalowałeś klapę. Twój sprytny kot niczego nie przegapi, możesz być tego pewien! Ale koty są dość podejrzliwe, gdy w ich otoczeniu pojawiają się nowe rzeczy – musisz postępować ostrożnie!

Jest to również normalne z ewolucyjnego punktu widzenia. Gdyby tak nie było, a koty byłyby zbyt „łatwowierne”, szybko stałyby się ofiarami wrogów lub napaści – jest to zatem jak najbardziej naturalne zachowanie.
Spokojnie pokaż kotu, jak działa ta nowa klapa dla kota i dlaczego tam jest – często kilka razy z rzędu, aby łatwiej utkwiło mu to w pamięci.

Bądź cierpliwy i daj kotu wystarczająco dużo czasu

Nie zmuszaj go do robienia rzeczy, których nie chce. Zamiast tego powoli przyzwyczajaj go do nowej klapy- najlepiej krok po kroku.
Pozwól swojemu kotu przyzwyczaić się do nowego obiektu i nie przestrasz go niepotrzebnie: jeśli kot zbliża się ostrożnie, nie wydawaj głośnych dźwięków ani nie wykonuj gwałtownych ruchów; w przeciwnym razie może pospiesznie się wycofać i będziesz miał trudności aby sprawić, żeby ponownie zbliżył się do klapy.

Ponadto koty zasadniczo różnią się od siebie. Niektóre z nich to śmiałkowie, którzy pierwszego dnia dzielnie prześlizgną się przez klapę, a inne potrzebują nieco więcej czasu. Postępuj ostrożnie i nie naciskaj na nie. Daj im czas!

Rozpocznij trening wcześnie

Ponieważ łatwiej jest uczyć młodsze kocięta, najlepiej od razu zacząć oswajać kociaka z klapą dla kota.

Kocięta są z natury bardzo ciekawe. Jednak kociak powinien zostać zaszczepiony, zanim będzie mógł wyjść na zewnątrz.

Na początku powinieneś towarzyszyć im na zewnątrz, dopóki nie nabiorą orientacji i nie znajdą drogi do domu samodzielnie. Nie należy pozwalać im wychodzić samym, dopóki nie ukończą co najmniej 6 miesięcy.

Podczas gdy niektóre koty odważnie przechodzą przez klapę dla kota od razu, inne są bardziej sceptyczne. Nie stresuj się! Nie wywieraj presji na kota, zamiast tego krok po kroku po prostu przyzwyczaj go do klapy:

 1. Zamocuj klapę dla kota w pozycji otwartej. Kot zda sobie sprawę, że „Aha! Więc tak się wydostaję!”

 2. Daj mu czas na dokładniejsze sprawdzenie tego „urządzenia”.

 3. Zwolnij klapę dla kota po kilku dniach i pozwól jej lekko się kołysać, aby kot nauczył się działania mechanizmu klapy.

 4. Pokaż mu, w jaki sposób przez klapę można przenieść zabawkę (może to być mysz-zabawka lub coś podobnego): przeciągnij zabawkę przez otwór i pozwól jej leżeć po drugiej stronie.

 5. Dla tych bardziej niechętnych kotów zamiast zabawki możesz użyć smakołyku lub jedzenia, aby zachęcić je do przejścia na drugą stronę.

 6. Być może Twój kot na początku będzie tylko zaczepiał tę część klapy, która się huśta – to początek! Bądź cierpliwy i ćwicz dalej!

Poczekaj i zobacz: w końcu twój kot powinien nauczyć się przechodzić na zewnątrz przez klapę bez zastanowienia – i odwrotnie, z zewnątrz do środka!

Przymocuj „kocie zioła” do klapy dla kota

!Wiele kotów czuje się zwabionych zapachem niektórych ziół!
Należą do nich tymianek kota, kocimiętka (catmint), szałwia muszkatołowa i waleriana.

Ale dlaczego nazywa się je „kocimi ziołami”? To naprawdę proste: koty naprawdę uwielbiają zapach tych ziół (z pewnymi wyjątkami). Zapach ziół przyciąga ich uwagę. Więc co może być lepszego niż użycie tych ziół, aby zwabić oczarowanego kota przez klapę dla kota? Zioła te są dostępne jako wyciąg lub jako krople, które można łatwo umieścić na zabawkach dla kotów lub odrobinie materiału. Możesz to wykorzystać, aby przyspieszyć trening z klapą – będzie on postępował jeszcze lepiej dzięki zapachom.

Eliminacja strachu „kwiatami Bacha”

Wiele kotów jest podejrzliwych podczas wchodzenia na niezbadany teren i generalnie unika dotykania nieznanych przedmiotów. Potrzeba od nich sporo wysiłku, aby otworzyć klapę dla kota i prześlizgnąć się przez nią: jest to dla nich krok w nieznane . Nieprzyjemny moment w tej wąskiej, dziwnej rzeczy, która może skrzypliwie huśtać się w przód i w tył, i uwięzić kota.

Nie jest to kusząca perspektywa, prawda? Koty lubią dotykać nowych przedmiotów, gdy wcześniej dobrze się im przyjrzą i obwąchają je. Ta interakcja, tj. dotykanie nowych przedmiotów, może być praktykowana. Wtedy kot pomyśli: „Aha, to coś! Znam to! To nie jest niebezpieczne”. 

Możesz pomóc nieśmiałym kotom „kwiatami Bacha”: te esencje są wykonane z dzikich roślin i wody i mogą być używane w połączeniu lub indywidualnie, aby pozytywnie wpłynąć na stan umysłu kota.

Kuszenie smakołykami lub „zdobyczą” przez klapę dla kota

Po zainstalowaniu klapy dla kota można rozpocząć szkolenie. Najpierw przytrzymaj lub zamocuj klapkę dla kota, aby kot mógł zobaczyć przez nią, co znajduje się przed i za klapą (nieznane rzeczy sprawiają, że nie tylko my, ale także nasze kotki, czujemy się niepewnie). Teraz idź na zewnątrz klapy. Zabierz ze sobą ukochaną zabawkę kota i użyj jej, aby wyciągnąć go przez klapę kina zewnątrz. 

Jeśli to nie zadziała, wykonaj następujący krok:
Spróbuj zwabić go pachnącą przekąską. Najlepiej znasz swojego kota i do jakich smakołyków ma słabość…


Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Quelle: 
The Bavarian Cat´s (2019): Wie gewöhne ich meine Katze an eine Katzenklappe? [YouTube-Video.], veröffentlicht am 27.01.2019, https://www.youtube.com/watch?v=Gu5SCly6Xs4&feature=emb_title, 
zugegriffen am 01.06.2018

IPrzyzwyczaj je do klapy wiosną lub latem

Zaleca się stosowanie cieplejszych pór roku do treningu z klapą dla kota.
Po pierwsze, jeśli spróbujesz jesienią lub zimą, dużo zimnego powietrza dostanie się do domu, gdy będziesz trzymać otwartą klapę dla kota w trakcie pierwszych sesji treningowych. Po drugie, wiosną i latem Twój kot wróci czystszy – gdy pogoda na zewnątrz nie jest idealna, Twój kot pojawi się w Twoim salonie trochę zabrudzony.

Podobnie, jeśli stoisz na zewnątrz w wichurze i próbujesz zwabić kota na zewnątrz, kot może się na ciebie rzucić. Nie jest to zaskakujące, ponieważ przodkowie twojego kota pochodzą ze stepu. Jaka jest tam pogoda? Dokładnie! Od ciepło do gorąca – i sucho! Koty lubią jak jest przytulnie i ciepło. Zimą wywabienie kota z domowego ciepła nie będzie łatwym zadaniem. Ułatw je sobie i poczekaj do wiosny!

Zapoznawanie się przez zabawę

Każdy kot ma pewien stopień silnych instynktów. Twój kot urodził się z instynktem łowieckim, który pozwala mu przetrwać na wolności. Kot niezainteresowany zdobyczą po prostu umarłby z głodu. Ale instynkt zabawy  służy nie tylko do zabawy, ale także do spełnienia istotnego celu; kociak poprzez zabawę uczy się umiejętności, których będzie potrzebował jako dorosły kot. Zdolność reakcji, wytrzymałość i zręczność są już zakodowane w genach, ale tylko praktyka sprawi, że kot będzie myśliwym odosz. 

Zajmuje to dużo czasu, a żołądek często burczy, zanim próba polowania zakończy się sukcesem. Ale w końcu się uda.
Uczy się łatwo i bez wysiłku poprzez zabawę – co jest również radością/ zabawą!
Wykorzystaj figlarne instynkty swojego kota, aby przyzwyczaić go do klapy dla kota.

Zmotywuj kota ulubioną zabawką

Koty reagują na rzeczy, które poruszają się szybko. Ruch jest kluczowym bodźcem, któremu koty rzadko mogą się oprzeć – z wyjątkiem starszych kotów lub wręcz kanapowców.

Używanie sznurka, za którym goni kot, jest idealne do treningu z klapą dla kota. Aby uczynić go bardziej atrakcyjnym, możesz przywiązać coś do końca sznurka (jednak nie powinno to być większe ani szersze niż otwór klapy dla kota). Powoli pociągnij sznurek z zewnątrz przez klapę dla kota, a twój kotek podąży za nim.

Dzięki temu początkowe zastrzeżenia kota można łatwo przezwyciężyć przez zwabienie go jego ulubioną zabawką. Jednocześnie kot uczy się, jak działa mechanizm. To, co może zrobić raz, może zrobić ponownie. Kiedy już to zrozumie, pomyśli: „Hura! Udało mi się przejść i jestem po drugiej stronie, wcale nie było tak źle!” Przełom został dokonany i kot wyszedł na zewnątrz przez klapę „dobrowolnie”. Bingo!

Wabienie przez klapkę dla kota za pomocą wskaźnika laserowego

Wskaźnik laserowy może być również pomocny w wywabianiu kota przez klapę w zabawny sposób. Omówiliśmy już wskaźniki laserowe, ich użycie, a także ryzyko, w innym artykule.

Wskaźnik laserowy może być również używany jako sznurek do wyprowadzenia kota przez klapę na polowanie.

Uwaga!
Słowo ostrzeżenia. Nigdy nie kieruj spiczastej wiązki na głowę kota (lub kogokolwiek) ani na powierzchnie odbijające światło! Używaj wskaźnika tylko z czerwonym światłem – zielone światło jest bardziej intensywne.

Uczenie kota nawyków za pomocą klikera

Sprytne kliknięcie: twój kot zaskoczy jak łatwo jest używać tej złowieszczej klapy dla kota. Koty są inteligentne i uczą się dość szybko poprzez pozytywne wzmocnienie, że istnieje nagroda utożsamiana z zapachem, gdy zachowują się dobrze.

Jeśli Twój kot jest już przyzwyczajony do klikera, możesz go skutecznie wykorzystać do treningu z klapą. Poprowadź go – tak jak w przypadku smakołyku – ostrożnie i stopniowo przez klapę dla kota: Kiedy kot słyszy klikera, wie, że wykonał zadanie i jest za to nagradzany.
Jeśli jest już zaznajomiony z treningiem z klikerem, naturalnie ułatwi to trening z klapą dla kota, a Twój kot będzie na dobrej drodze.

Pokaż swojemu kotu, jak to się robi

Ponieważ bardzo niewielu właścicieli kotów może lub chce samodzielnie przecisnąć się przez klapę dla kota, demonstracja jest nieco trudna. Możesz jednak przejść przez drzwi i pokazać swojemu kotu, co jest za nimi.

Następnie zamknij drzwi i sięgnij ręką przez klapę kota. Podnieś ją, a kot zobaczy, że jest tak samo „na zewnątrz”, jak za drzwiami.

Pozwól klapie hustać się, a następnie przytrzymaj ją palcami dłużej. Twój kot powinien być w stanie spokojnie przyjrzeć się jej bliżej. Sięgnij przez klapę kota z zewnątrz i pogłaszcz go, gdy jest wystarczająco blisko. Proszę nie ulegać pokusie, aby skorzystać z okazji, aby po prostu przeciągnąć kota przez klapę dla kota …
W takim przypadku równie dobrze możesz trwale uszczelnić klapę!

Niech inny kot pokaże twojemu kotu

Najlepiej by było, aby w gospodarstwie domowym był inny kot, który zademonstruje, jak to działa. Nie jest to jednak gwarancja sukcesu! Podczas gdy niektóre koty prześlizgują się, jakby to było nic – do środka, na zewnątrz i z powrotem, pozornie 73 razy dziennie – powściągliwy kot woli obserwować z daleka i ziewać. Nie ma dwóch takich samych kotów! Każdy ma swój niepowtarzalny charakter i niepowtarzalny temperament. Możesz „wygrać” tylko wtedy, gdy  wyczujesz swojego kota: uważnie obserwuj, co lubi, a czego nie. Czy istnieją pewne wzorce zachowań i preferencje, które są unikalne dla tego kota?

Jeśli poczujesz, co go nakręca  i zaangażujesz się w to, będziesz w połowie drogi – a raczej w połowie drogi na zewnątrz.

Przyzwyczajenie kota do kuwety może być czasem sporym obciążeniem dla naszych nerwów. Porady i wskazówki, jak to zrobić w prosty sposób, znajdziesz w naszym artykule

Czytaj teraz

Zapoznawanie wizualne 

Kot będzie wolał patrzeć z daleka na rzeczy, które są początkowo nieznane.
W każdym razie dla kota nie będzie jasne, w jaki sposób spodziewasz się, że od razu wejdzie w interakcję z takim obiektem/ przedmiotem.

Jeśli chęć wyjścia na zewnątrz jest silna, twój kot musi najpierw zrozumieć, że klapa jest bramą do wielkiego świata. Czy jest to możliwe na pierwszy rzut oka? Tak, jeśli pozwolisz swojemu kotu na wyraźny widok/ jasny pogląd , gdy po raz pierwszy przejdzie:

Użyj przezroczystej klapy dla kota

Bardzo proste, ale mimo to skuteczne: wybierz przezroczyste drzwi dla kota – klapy dla kota są dostępne z pleksi lub szkła bezpiecznego. Są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki przezroczystej klapie koty na ogół uczą się szybciej korzystać z własnych „drzwi dla kota”, ponieważ od razu widzą, co znajduje się za klapą.

To usuwa strach przed nieznanym, sprawiając, że wiele nerwowych kotków czuje się nieco odważniejszych. Twój kot widzi, co czeka go na zewnątrz – czy to nie wystarczająca pokusa?

Zamocuj klapę kota w pozycji otwartej i pozwól jej zwisać przez pewien czas.

Jeśli twój kot absolutnie odmawia czołgania się przez klapę, możesz po prostu podnieść ją i przymocować ją (na przykład za pomocą taśmy) od samego początku, a następnie stopniowo ją opuszczać, upewniając się, że jest zabezpieczona, aby przypadkowo nie opaść.

Dzięki temu Twój kot może swobodnie wchodzić i wychodzić, zmniejszając jego zahamowania i ułatwiając cały proces, ponieważ nie ma oporu/ przeszkody do pokonania. Dodatkowo siedzenie przed klapą pozwala im się poczuć na wolności – drobny wiatr przenosi  tysiąc interesujących zapachów, sprawiając, że są bardziej ciekawe!

Jednak zimą nie jest to tak wskazane, ponieważ silny wiatr może szybko sprawić, że Twoja przestrzeń życiowa stanie się lodowata.

Użyj folii spożywczej w miejscu klapy dla kota

Niektóre koty unikają dźwięku lub oporu otwierania i zamykania klapy dla kota. To irytuje ich tak bardzo, że jej unikają. Zastosowanie na początku folii spożywczej, dostępnej w grubościach od 0,3 do 0,5 mm, pozwala kotu wyjść na zewnątrz bez hałasu i / lub ciężaru klapy / drzwi.

Najpierw przymocuj kawałek folii spożywczej, która pokrywa górną trzecią część otworu, następnie połowę klapy i na koniec przykryj całą klapę dla kota. Jeśli zauważył, że może wyjść na zewnątrz bez komplikacji”, pierwsza i najtrudniejsza przeszkoda zostanie pokonana! Dzięki temu pozytywnemu doświadczeniu łatwiej będzie im zrobić drugi krok: przejść przez rzeczywistą klapę kota.

Zamień klapę kota na szmatkę

Funkcję folii można również osiągnąć za pomocą szmatki lub czegoś podobnego: najpierw zamocuj klapę dla kota otwartą i zastąp ją odpowiednim kawałkiem tkaniny lub cienkim kawałkiem dywanu. Stopniowo opuszczaj pokrywę nad otworem każdego dnia, aż całkowicie ją zakryje.

Następnie ponownie pozwól klapie dla kota swobodnie wisieć, choć najlepiej jest również pozostawić tkaninę lub dywan wiszące na chwilę. Jeśli proces działa wewnątrz, możesz użyć tego samego procesu do ponownego wejścia do domu, jeśli są również sceptycznie nastawione do tego. Jeśli nie, nie jest to konieczne. W takim przypadku nałóż tkaninę lub dywan na zewnątrz i przesuwaj go w dół, aż zrozumie, jak działa i bez trudu wejdzie i wyjdzie przez klapę.

Zapoznanie się z techniką

Klapa dla kota, którą wybierzesz, będzie zależeć przede wszystkim od jej przeznaczenia.
Najprostszy model idzie w dwie strony: do wewnątrz i na zewnątrz, to wszystko.
W wersji 4-kierunkowej możesz zdecydować, czy klapa pozostaje całkowicie otwarta czy zamknięta, czy też kot może tylko wyjść lub tylko wejść.

Jeśli chcesz oszczędzić energię, powinieneś rozważyć klapę dla kota z dwoma drzwiami, ponieważ są one zazwyczaj wyposażone w dwie szczotki boczne i zamek magnetyczny, i są lepiej zaizolowane/ wytłumione.

Rynek detaliczny oferuje klapy dla kotów z różnymi systemami blokującymi. Poniżej znajduje się krótki przegląd popularnych systemów:

1. Mechaniczny system blokowania
Pasek magnetyczny zamyka klapę dla kota po użyciu.

2. Magnetyczny system blokowania
Aby otworzyć klapę kota, kot musi nosić obrożę magnetyczną.

3. System blokowania wielomagnetyczny
Klucz magnetyczny może być kodowany za pomocą różnych opcji zamknięcia.

4. Elektromagnetyczny system blokowania – kodowany lub niekodowany
Podobnie jak magnetyczny system blokujący, ale zasilany bateryjnie (dostępny również jako model kodowany z różnymi opcjami zamknięcia).

5. System blokowania na podczerwień
Klapa dla kota działa tylko ze specjalnym nadajnikiem podczerwieni na obroży.

6.System blokowania z czipem
Klapa dla kota rozpoznaje chip Twojego kota. Dzięki temu systemowi jesteś pewny, że tylko Twój kot może korzystać z klapy dla kota. Numer chipa Twojego kota jest przechowywany w systemie i „rozpoznaje” Twojego kota. Jeśli Twój kot nie został zaczipowany, możesz użyć obroży RFID* (RFID = Identyfikacja radiowa).

Usuń magnesy z klapy kota w celu zmniejszenia oporu

Niektóre koty stają się niespokojne, jeśli klapa dla kota nie otwiera się bez oporu; Przy niewielkim nacisku pozostaje zamknięta, a kot staje sfrustrowany przed zamkniętą klapą i ostatecznie całkowicie ją ignoruje. Wiele klap dla kota jest wyposażonych w magnetyczny system blokowania (patrz „Zapoznanie techniczne”). Bez magnesów, które ponownie zamykają klapę po jej otwarciu, klapa nadal się kołysze lub otwiera się (zbyt) łatwo z podmuchem wiatru.

Aby ułatwić kotom przejście, możesz zamaskować magnesy taśmą lub całkowicie je usunąć – wtedy Twój kot będzie mógł łatwo się prześlizgnąć!
Jeśli po kilku dniach zrozumiały, jak działa klapa, możesz pozwolić magnesom ponownie wykonać swoją pracę.

Tłumienie głośności klapy dla kota pianką

Podczas otwierania i zamykania klapy dla kota wydają odgłosy, które mogą łatwo zirytować koty, które nie są z tym zaznajomione. Kliknięcie po odblokowaniu (gdy chip został odczytany) i kołysanie klapy może również je zniechęcić. Niektóre koty mają zwyczaj nie prześlizgiwać się przez klapę kota za jednym razem, częściej tylko wystawiając głowę na zwiady. Jednak klapa dla kota po prostu klika.

Ułatw życie swojego kotka, tłumiąc dźwięk!

Niestety, niewiele można zrobić, aby zatrzymać delikatne kliknięcie po odblokowaniu, jednak można zminimalizować hałas, gdy kołysze się tam i z powrotem, izolując go odrobiną pianki. To się opłaci! Zwłaszcza, jeśli Twój kot lubi wracać do domu w nocy…

Korzystanie z funkcji identyfikacji chipa

Jeśli zdecydowałeś się na klapę dla kota z identyfikacją chipa i (pomyślnie) ją zainstalowałeś, tylko twój kotek musi podjąć działania. Przechowuj informacje o mikroczipie kotka w systemie – zwykle wystarczy naciśnięcie przycisku, aby zapisać numer chipa – a następnie poprowadź go przez klapkę dla kota. Gotowe!

Jeśli mieszka z tobą kilka kotów, możesz to zrobić z każdym kotem w tym samym czasie. System blokowania rozpozna każdego kota po indywidualnym chipie.

Zaleta: „Nie wchodzisz tutaj!” Ta indywidualna identyfikacja chipowa powstrzymuje inne zwierzęta przed wejściem do Twojego domu! Raz na zawsze połóż kres nieproszonym gościom, takim jak inne koty, gryzonie lub inne małe zwierzęta, które wolałbyś aby pozostały na zewnątrz.

Który żwirek dla kota jest dobry i co go odróżnia? Przyglądamy się bliżej silikatowi, zapachowi pudru dla dzieci i produktom z włókien naturalnych.

Czytaj teraz

Co jeszcze?

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, gdy szuka się klapy dla kota?

1. Szum otoczenia
Kochasz swojego kota i na pewno jest wspaniale, gdy twój kot wchodzi i wychodzi, jak mu się podoba dzięki klapie dla kota. Jeśli twoja nocna sowa hałaśliwie otwiera klapę 73 razy w ciągu nocy, a stukot budzi cię za każdym razem, po kilku tygodniach nieuchronnie zadasz sobie pytanie, czy to była właściwa decyzja? Zapobieganie niewyspaniu jest łatwe: pamiętaj, aby doinformować się przed zakupem, jak głośne są te klapy dla kota, zapobiegając nieprzyjemnym niespodziankom. Twoje słodkie sny nie zostaną przerwane, a Twój kot domowy będzie miał dostęp do zewnątrz, kiedy tylko zechce.

2. Szczelność
Klapa dla kota, która otwiera się i zamyka, może wpuścić do środka pyłki, wiatr, zimno lub ciepło w zależności od pory roku. Często pomiędzy nimi znajduje się korytarz, i nie jest to przyjemne, gdy natura składa niechcianą wizytę wewnątrz domu. Kupując klapę dla kota, upewnij się, że jest ona odpowiednio uszczelniona – oszczędza to energię, chroni środowisko i sprawia, że nie nadwyrężą to twojego budżetu. Nie wspominając już o tym, że pozostaniesz zdrowszy. Niektóre modele działają tylko z elementem tunelu, który wspaniale chroni przed wiatrem i pogodą; Jednak nie wszystkie koty chętnie przechodzą przez taki tunel, zwłaszcza te, które potrzebują  wiele odwagi, aby od razu skorzystać z klapy.

3. design/ Wygląd

Koty są różne! Są małe, duże, grube i chude. Jeśli masz większego kota, tradycyjna klapa dla kota jest zwykle zbyt wąska. Istnieje jednak alternatywa: niektóre klapy dla kota są nawet dostępne w rozmiarach XXL do 30 cm x 50 cm (szer. x wys.)! Jeśli w twoim domu jest kilku czworonożnych przyjaciół – być może pies i kot – z pewnością mogą również skorzystać z tych drzwi. A może to „tylko koty”, aby tylko kotki mogły wchodzić i wychodzić – jak chcesz! Można to regulować za pomocą chipa lub znacznika RFID* (patrz „System blokowania z chipem” powyżej). Klapy  można montować (prawie) wszędzie: w ścianach (za pomocą elementu tunelu), oknach, drzwiach tarasowych, szybach stałych i drzwiach.

4. Bezpieczeństwo

Wybierz klapę dla kota, która jest idealnie dopasowana do wielkości Twojego kota i nie jest większa niż powinna. Zastanów się, gdzie zamontować klapkę dla kota: W zależności od tego, gdzie ją zainstalujesz i jak jest zamontowana, może istnieć zagrożenie bezpieczeństwa*, ponieważ zapraszają one włamywaczy do spróbowania szczęścia. Jeśli do klamki okna lub drzwi można dosięgnąć przez klapę dla kota, złodzieje będą mieli łatwe zadanie! Kupując klapkę dla kota, lepiej wybrać taką, która ma zabezpieczenia (na przykład elektroniczne klapy dla kota z czujnikami, które otwierają się tylko dla Twojego kota). Zamontuj klapę kota poza zasięgiem, i zabezpiecz drzwi i okna. Montaż w ścianie jest idealny, ale nie można go wykonać wszędzie bez dużej ilości pracy, szczególnie jeśli jesteś najemcą domu.

* Uwaga: Jeśli włamywacze są w stanie dosięgnąć do klamki drzwi lub okna przez klapę dla kota, wszelkie straty mogą nie zostać pokryte przez ubezpieczenie!

Wskazówka:

 1. Zawsze prawidłowo zamykaj drzwi wejściowe, gdy wychodzisz z domu lub mieszkania.

 2. Pozamykaj okna.

 3. Telewizja przemysłowa (CCTV) i aplikacje Ci, którzy chcą czuć się bezpiecznie, mogą monitorować swój dom przez cały czas za pomocą aplikacji i kamery wideo. Zaleta: przez cały czas możesz zobaczyć, co dzieje się w domu.

5. Klapy dla kotów w wynajmowanych mieszkaniach
Z prawnego punktu widzenia montaż klapy dla kota wiąże się ze zmianą strukturalną. Jeśli mieszkasz ze swoim kotkiem w wynajętym mieszkaniu, powinieneś poprosić właściciela o pozwolenie przed zainstalowaniem klapy dla kota (to samo dotyczy siatek dla kotów, patrz powiązana sekcja). Jeśli się wyprowadzasz, zwykle musisz przywrócić mieszkanie do pierwotnego stanu, co oznacza usunięcie klap dla kota i przywrócenie drzwi, ścian lub okien do pierwotnego stanu. Możesz usunąć szyby okienne, szklane i drewniane drzwi, umieścić je w chronionym miejscu i po prostu zainstalować je ponownie po wyprowadzce.

Podsumowując: najlepsze klapy dla kotów na rok 2020

A teraz? Którą z nich powinienem wybrać i która jest najlepszą klapą dla kota ze wszystkich? Które są najlepszymi kandydatami?
Ponieważ klap i ich producentów jest mnóstwo, a przebrnięcie przez wszystkie testy porównawcze i oceny konsumentów może zająć godziny (lub dni, a nawet miesiące), przedstawiamy listę niektórych z najlepszych klap dla kotów:

Klapka dla kota Best List 2020

Quelle: 
Experten Testen.de (2020): „Katzenklappe Bestenliste 2020 
– Die besten Katzenklappen im Test Vergleich“, aktualisiert am 
27.08.2020, online unter https://www.expertentesten.de/beauty/katzenklappe-test/,
zugegriffen am 01.06.2018

Świetlane perspektywy:

 • W niedalekiej przyszłości będziesz (w końcu) miał dużo czasu dla siebie, ponieważ nie będziesz musiał ciągle otwierać i zamykać drzwi. 
 • Nie usłyszysz już żadnych łamiących serce miauczeń podczas oglądania arii operowych lub piłki nożnej. 
 • Będziesz bardziej sprawny i wypoczęty, ponieważ nie będzie już nieprzespanych nocy, kiedy zawsze jesteś w gotowości, aby otworzyć drzwi dla powracającego.
 • Teraz możesz spokojnie przygotować się na nocny odpoczynek – Twój kotek może wrócić do domu bez żadnego udziału z Twojej strony.

   Ale spójrzmy prawdzie w oczy, chodzi o twojego kota domowego i jego wolność: Pokochają to! Wyruszanie na polowanie, odwiedzanie kotów sąsiadów lub po prostu leniuchowanie w słońcu na parapecie… Nie ma to jak zabawa na kocim wybiegu!

   Zakup i użytkowanie klapy dla kota będzie świetnym wyborem, z którego będziesz korzystać przez lata!

   TO DZIAŁA!