Przyzwyczaj kociaka do kuwety

Małe kocięta naśladują w zabawach zachowania swojej matki. Dotyczy to także korzystania z kociej toalety. Przyzwyczajanie do kuwety można rozpocząć już po trzecim tygodniu życia kotków.

Doskonale nadają się do tego płytkie tacki z plastiku, które można dostać w sklepach zoologicznych. Mają one odpowiednio głębokie wycięcie oraz karbowany podest w miejscu wejścia. Dzięki temu maleństwa mogą łatwo się do nich dostać i bezpiecznie wyjść. 

Szkolenie kuwety

Gdy tylko kocięta zaczną przyjmować stały pokarm (w wieku od czerech do sześciu tygodni), kocie mamy przestają dbać o ich higienę. Najpóźniej w tym momencie, niedaleko gniazda miotu, powinna pojawić się kuweta dla kociąt.

Jakie śmieci dla kociąt

Małe koty są bardzo ciekawskie z natury i już choćby z tej przyczyny będą badać kocią toaletę. To oczywiście oznacza też, że będą próbowały zjadać żwirek. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków skrętu jelit, najlepiej stosować roślinny żwirek dla kociąt. Cat’s Best składa się z naturalnych włókien roślinnych, dlatego koty bez problemu go trawią. A już niedługo mały kotek – przecież pojętne z niego stworzonko – i tak zrozumie, że żwirek nie jest do jedzenia.

Ważne jest też sumienne czyszczenie kuwety dla kociąt, w przeciwnym razie mogą one wybrać sobie na toaletę inny zakątek w domu. Absolutnie nie należy małych kotów przyuczać do kuwety podniesionym głosem lub tym bardziej przez wtykanie nosa w kuwetę. Koty są bardzo wrażliwe. Jeśli jakieś miejsce będzie się dla nich wiązało z negatywnymi wrażeniami, to trzeba będzie długo pracować, aby tę sytuację zmienić! O wiele skuteczniejszą i szybszą metodą przyuczania małego kotka do kuwety jest pochwała w formie głaskania.