Chodzi o to, aby twój kot został zaczipowany.
Czy często myślałeś o tym, aby twój kot został zaczipowany?
Nie jesteś pewien, czy ma to sens dla Ciebie i Twojego kota? O wszystkim, co musisz wiedzieć na temat mikroczipów dla kotów – jak działa chip, jak i gdzie jest wszczepiany, jak się go odczytuje i zalety czipowania kota, możesz dowiedzieć się tutaj!

Czy czip dla kota jest przydatny?

Czy twój kot zawsze nosi przy sobie dowód osobisty? Mało prawdopodobne!

Czip dla kota jest jak karta identyfikacyjna: wskazuje, kto jest właścicielem kota i jego adres. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój kot uciekł lub nie może znaleźć drogi do domu. Czy więc mikroczip dla kota jest przydatny tylko dla kotów wychodzących? To także dobry pomysł dla kotów domowych! Podczas gdy wychodzące koty zwykle same znajdują drogę do domu, koty domowe są szybko przytłoczone tym, co napotykają na zewnątrz.

Jak działa czip dla kota?

Czip dla kota – mały mikroczip wszczepiony kotu przez weterynarza – rejestruje, gdzie przynależy twój kot. Jeśli Twój kot się zgubi i zostanie znaleziony, kod na czipie (15-cyfrowy numer rejestracyjny) pokazuje zapisane dane i kot może zostać zidentyfikowany. Szybko staje się jasne, że kot należy do ciebie!

Obroża dla kota, tatuaż czy zaczipowanie?

Istnieje kilka sposobów, aby dać kotu formę dowodu osobistego, aby można go było rozpoznać, jeśli się zgubi.

Możesz założyć kotu obrożę dla kota, wytatuować go na uchu lub zaczipować. Tatuaż na uchu jest robiony kotom pod narkozą, ale z czasem może zaniknąć. Obroża z tagiem adresowym nie jest bezpieczna – kot może się nią udusić.

Zalety mikroczipa dla kota

Ponieważ mikroczip ma pewne zalety w stosunku do obroży i tatuaży, wiele kotów jest rutynowo czipowanych. Mikroczip dla kota jest praktycznie niezniszczalny, nie wymaga odnawiania ani wymiany; nie wymaga energii elektrycznej i staje się aktywny tylko wtedy, gdy w pobliżu jest czytnik czipów. Czip dla kota jest malutki, nie zakłóca jego ruchów i jest wykonany z materiału, który jest zwykle dobrze tolerowany przez ciało kota.

Ważne pytania dotyczące czipowania kotów

Czy chciałbyś mieć swojego kota zaczipowanego, ale nadal masz kilka pytań, na które chciałbyś najpierw uzyskać odpowiedzi? Oto kilka podstawowych informacji, które mogą nieco ułatwić Ci podjęcie decyzji:

  • Czy musisz zaczipować?
  • Czy to jest drogie?
  • Jakie są koszty czipowania?
  • Czy zabieg jest bolesny dla mojego kota?
  • W jakim wieku kotom można wszczepić chip?

Ile kosztuje wszczepienie kotu czipa?

Jeśli czipujesz kota u weterynarza, poniesiesz koszty w wysokości około 30 do 60 euro, w tym opłatę za implantację/ wszczepienie. Może się to nieco różnić w zależności od weterynarza i mikroczipa. Zgodnie z ich skalą opłat, weterynarze pobierają średnio 5,72 euro za wszczepienie kotu mikroczipa. Większość całkowitego kosztu to sam mikroczip, w zależności od modelu.

Czy czipowanie kota jest obowiązkowe?

Jeśli Twój kot podróżuje za granicę po Europie, musi być zaszczepiony, zaczipowany i posiadać paszport UE dla zwierząt domowych lub ważne świadectwo szczepienia. Jest to prawo obowiązujące od 2012 roku, więc jest obowiązkowe, w przeciwnym razie Twój kot nie może wjechać do danego kraju. W niektórych gminach obowiązują wymogi dotyczące sterylizacji, identyfikacji i rejestracji kotów (tierschutzbund.de).

Czy czipowanie jest bolesne dla kota?

Jedna mała szczypta dla spokoju ducha. Czipowanie jest bardzo szybką i stosunkowo bezbolesną procedurą. Twój kot prawie nic nie poczuje – to tylko małe ukłucie szpilki! Implantacja odbywa się bardzo szybko i bez znieczulenia. Czip jest po prostu umieszczany w tkance łącznej za pomocą kaniuli/ rurki.  Następnie weterynarz sprawdza, czy można go odczytać i umieszcza naklejkę z 15-cyfrowym kodem w paszporcie kota. Gotowe!

W jakim wieku kot powinien być zaczipowany?

Koty mogą być czipowane, gdy są po raz pierwszy szczepione, tj. po 8 tygodniach.  W przypadku dorosłych kotów czipowanie jest możliwe w dowolnym momencie. Dobrym pomysłem jest zaczipowanie kota, gdy i tak ma nastąpić wizyta u weterynarza (w celu szczepienia, sterylizacji itp.). Nie ma potrzeby mnożenia stresu związanego z wizytami u weterynarza. Koty często nie są zbyt entuzjastycznie nastawione do weterynarza.

Jak działa czip dla kota

Kiedy zaczipowałeś swojego kota, zwykle dostaje on czip RFID. Są to mikroczipy, które współpracują z identyfikacją radiową, systemem nadajnik-odbiornik. „Tagi” lub „transpondery” w kocie komunikują się za pomocą fal elektromagnetycznych z czytnikiem, który aktywuje czip podczas odczytu i identyfikuje dane i informacje.

Zaczipuj swojego kota u weterynarza

Powinieneś zaczipować swojego kota u weterynarza, a nie robić tego sam. Twój kot musi pozostać nieruchomy i nie wić się – bez pomocy nie jest łatwo kontrolować kota przez długi czas. Koty mogą szybko zamienić się w śliskie węgorze i wywinąć się. Weterynarz ma do pomocy swojego asystenta i zna anatomię kota, co sprawia, że łatwiej jest umieścić chip we właściwym miejscu!

Sposób wszczepiania czipa kotu

Czip wszczepia się kotu po lewej stronie szyi za pomocą specjalnej strzykawki do wstrzykiwań.  Końcówka rurki zawiera transponder. Czip ma tylko kilka milimetrów wielkości i pasuje do rurki. Gdy znajdzie się pod skórą kota, osiada w okolicy barku, gdzie szybko wrasta w tkankę łączną. 

Rejestracja czipa dla kota

Bez rejestracji czip dla kota jest bezużyteczny. Weterynarz umieszcza naklejkę z 15-cyfrowym numerem rejestracyjnym na paszporcie zwierzęcia lub świadectwie szczepienia kota. Następnie należy samodzielnie zarejestrować kota w rejestrze zwierząt domowych: bezpłatnie lub za opłatą w „TASSO e.V.”, „FINDEFIX”, rejestrze zwierząt domowych Niemieckiego Stowarzyszenia Dobrostanu Zwierząt lub za niewielką roczną opłatą w „IFTA” – Międzynarodowej Agencji Rejestracji Zwierząt Domowych.

Odczyt czipa

Po zarejestrowaniu 15-cyfrowego numeru transpondera w agencji lub stowarzyszeniu otrzymasz potwierdzenie, że rejestracja jest kompletna. Od tego momentu czip kota może być odczytywany przez specjalny czytnik umieszczony wystarczająco blisko ciała kota. Jeśli Twój kot zostanie znaleziony, zostaniesz powiadomiony przez rejestr zwierząt domowych, schronisko dla zwierząt lub weterynarza.

Śledzenie czipa

Czy możesz zlokalizować swojego kota w dowolnym miejscu i czasie za pomocą czipa dla kota? Nie, niestety nie jest to możliwe! Czip jest aktywowany tylko wtedy, gdy czytnik jest blisko i może go odczytać. Czip dla kota nie jest „tropicielem kota”, który stale monitoruje go, podając współrzędne GPS. Jeśli masz coś takiego na myśli – Koci Wielki Bracie – powinieneś zakupić GPS!

Aplikacje do czytników czipów

Istnieją aplikacje, które mogą odczytywać mikroczipy dla kotów. Aplikacja łączy tablet lub telefon z czytnikiem RFID. Działa to bezprzewodowo przez Bluetooth.  Od 2019 roku „TASSO” ma również bezpłatną aplikację „Tipp-Tapp” w sklepie z aplikacjami, która pomaga szybko znaleźć zaginione zwierzęta i zwrócić je właścicielom.

WSKAZÓWKA: Miły gest: możesz go również użyć, aby aktywnie pomóc innym właścicielom kotów i ich futrzanym przyjaciołom:

https://www.tasso.net/tipp-tapp