Jesteś zmuszony oddać swojego kota?

Jaki jest najlepszy sposób na to, aby szybko znalazł nowy dom i trafił w bezpieczne ręce?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których koty są oddawane. Czasami sytuacja w domu zmienia się diametralnie i nagle brakuje miejsca dla kota, a może sam nie jesteś już w stanie odpowiednio się nim opiekować. Decyzja o oddaniu ukochanego zwierzęcia jest bardzo trudna. Jesteś przecież przywiązany do swojego kota, zwłaszcza jeśli przez wiele lat nawiązaliście bliską relację. Oczywiście chcesz, aby trafił do troskliwego domu.

Gdzie można oddać kota i jak znaleźć mu nowego właściciela?

Gdzie można oddać kota?

Niestety, życie jest nieprzewidywalne – czasem zdarza się coś nieoczekiwanego. Musisz więc oddać kota, ale gdzie? Być może masz przyjaciół lub sąsiadów, na których zawsze mogłeś liczyć w nagłych przypadkach albo zaufaną kocią opiekunkę na czas wyjazdu na wakacje. Może któraś z ych osób byłaby zainteresowana przygarnięciem twojego kota na stałe? Byłoby idealnie, gdyby kot został przygarnięty przez osobę, którą już zna i w której towarzystwie lubi przebywać. Takie rozwiąązanie to istotne ułatwienie!

Oddaj kota do schroniska dla zwierząt

Podrzuć kota do schroniska dla zwierząt. Pewnie! Dla wielu właścicieli jest to podstawowe rozwiązanie. Jednak w rzeczywistości schroniska są przepełnione, zwłaszcza pod kątem ilości kotów. Wiele zwierząt bardzo długo czeka na nowy dom, zwłaszcza jeśli są już nieco starsze. Dla kotów schroniska są bardzo stresujące: duże grupy obcych kotów, stale powiększające się o kolejne osobniki, budzą niepokoj u naszych futrzastych przyjaciół. Niektóre koty jreagują coraz większym wycofanieme, a nawet odmawiają jedzenia i kontaktu fizycznego. Zanim udasz się do schroniska, aby oddać kota, najpierw dowiedz się, czy jest to w ogóle możliwe i z jakimi kosztami może się wiązać (np. opłata za oddanie).

WSKAZÓWKA: Nie podrzucaj spontanicznie kota do schroniska. Dowiedz się wcześniej, czy jest tam wolne miejsce!

Podrzuć kota na kocią farmę

Podrzucić kota na kocią farmę lub zostawić w gospodarstwie wiejskim? Brzmi jak bezgraniczna wolność, prawda? Istnieją schroniska, które przygarniają porzucone zwierzęta, ale nie zawsze są w stanie to zrobić, jeśli zbyt wiel zwierząt czeka tam już na nowy dom. Miej na uwadze, że podstawowym zadaniem kotów „wiejskich” jest utrzymywanie stodół i i innych obiektów gospodarstwa w stanie wolnym od myszy. Domowy kot, który nigdy nie widział niczego poza czterema ścianami mieszkania, szybko się stresuje, jest przytłoczony i często ucieka.

Oddaj kota prywatnie

Może znasz w swoim najbliższym otoczeniu kogoś, kto lubi koty? Oddanie kota osobie prywatnej jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem – zarówno dla ciebie, jak i dla kota! Tym bardziej, jeśli bardzo dobrze znasz tę osobę, twój kot jest już z nią oswojony i w dodatku mieszka w bliskiej okolicy. Dzięki temu oszczędzisz kotu stresu związanego ze zmianą właściciela i transportem. Godzinna podróż i skomplikowana procedura przekazania kota nie ułatwiają pożegnania. Łatwiej przejść przez ten trudny emocjonalnie proces, gdy odbywa się bez pośpiechu i w komfortowych warunkach.

Podaruj kota znajomemu

Czy wśród twoich przyjaciół i znajomych są miłośnicy kotów? Właściciele kotów zazwyczaj mają w swoim kręgu towarzyskim takie osoby. Zapytaj swoich krewnych, przyjaciół i znajomych, czy znają kogoś, kto chciałby przygarnąć kota. Zaangażuj ich w proces poszukiwań: im więcej osób o tym usłyszy, tym większa szansa, że zostanie polecony ktoś, kto może być dobrym kandydatem. Może znajdzie się ktoś w tym szerokim gronie? Wtedy będziesz mógł oddać kota poleconej osobie. A co jeśli przyszli właściciele kotów nie czują się jeszcze pewnie z decyzją lub nie mają zbyt dużego doświadczenia z kotami? To blog, na którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące o opieki nad kotami. Opisuje także różne rasy kotów i inne fascynujące tematy. W komentarzach możesz także napisać do ekspertów Cat’s Best, którzy chętnie Ci pomogą.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Reklama w Internecie

W Internecie możesz w łatwy sposób zareklamować swojego kota za pośrednictwem sieci społecznościowych lub poprzez ogłoszenie online. Na przykład na Facebooku możesz opublikować zdjęcia swojego kotka w określonych grupach i dotrzeć do wielu osób jednocześnie, które mogą udostępnić twoją wiadomość lub przesłać ją bezpośrednio do innych właścicieli kotów. Możesz też rozpocząć wątek na niektórych forach internetowych i dyskusyjnych dla miłośników kotów.

Tablica ogłoszeń w gabinecie weterynaryjnym

Wielu weterynarzy posiada tablicę ogłoszeń w Internecie lub w gabinecie, na której właściciele zwierząt mogą umieszczać prywatne ogłoszenia. Gabinet weterynaryjny jest odwiedzany przez wielu właścicieli kotów, z których niektórzy niestety muszą rozstać się z ukochanymi pupilami. Ktoś, kto stracił swojego kota, może być bardziej otwarty na możliwość przygarnięcia nowego. Stwórz ogłoszenie i zamieść je w widocznym miejscu. W ten sposób masz duże szanse, że twój kot szybko trafi do nowego właściciela.
Ważne, aby zamieścić aktualne zdjęcia pokazujące, jak wygląda twój kot oraz kilka podstawowych informacji:

  • Wiek, płeć, rasa, pochodzenie kota.
  • Czy jest to kot wychodzący czy niewychodzący z domu?
  • Czy jest oswojony z dziećmi, osobami starszymi, pozostałymi zwierzętami domowymi i innymi kotami?
  • Dlaczego go oddajesz? Bądź otwarty i szczery, jeśli chodzi o powody oddania kota.
  • Podaj swoje dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail).

WSKAZÓWKA: Im więcej właścicieli zwierząt dowie się o twoim ogłoszeniu u weterynarza, tym większa szansa na skuteczne znalezienie nowego domu dla kota!

Porzucenie kota nie jest rozwiązaniem

Zwierzę nie jest czymś, co się porzuca i pozostawia samemu sobie! Kot to żywa istota, za którą bierzesz odpowiedzialność. Mimo to zdarza się, że nasi koci przyjaciele są porzucani i pozostawiani na pastwę losu. Porzucenie kota nie jest rozwiązaniem! Zawsze jest inne wyjście. Wiele schronisk dla zwierząt ma coś w rodzaju „kociego okna życia”. Jeśli dane miejsce takiego nie posiada, przekaż kota w oficjalny sposób, a nie wymykaj się jak złodziej! Osoby, które niehumanitarnie porzucają kota i myślą, że w ten sposób zrzuciły z siebie ciężar odpowiedzialności, są w wielkim błędzie. Popełniają przestępstwo!

Rozdawanie kociąt

Koty, które nie zostały poddane kastracji, dają życie licznemu potomstwu! Nagle pojawia się sześć dodatkowych pyszczków do wykarmienia. To duże obciążenie, zwłaszcza jeśli dochodzi do tego często. Posiadasz niechciane kocięta, które musisz oddać z powodu braku miejsca? Nie wiesz kto mógłby przygarnąć  kociaka? Jeśli nie możesz znaleźć kupca ani chętnego, ostatnią deską ratunku jest schronisko dla zwierząt. Natomiast pamiętaj, że w okresach wiosny i jesieni schroniska przeżywają prawdziwe oblężenie! Często nie mają wtedy warunków, aby przyjąć duże ilości kociąt.

Kocięta w jakim wieku można oddać najwcześniej?

Ile lat powinny mieć kocięta, aby można było je przekazać? Nowy właściciel z niecierpliwością czeka, by zabrać małego, słodkiego ulubieńca do domu! Jednak lepiej nie oddzielać kociaka od rodziny zbyt wcześnie. Bezpieczniej jest pozostawić go pod opieką mamy i rodzeństwa tak długo, jak to tylko możliwe: Kocięta potrzebują czasu, aby osiągnąć sprawność fizyczną i dojrzałość psychiczną – dlatego najlepiej nie planować tak wielkiej zmiany, jaką jest przekazanie do nowego domu, dopóki nie skończą 12 tygodni.

Najlepszy sposób na oddanie kociaka

W epoce cyfryzacji łatwo jest oddać kociaka w stosunkowo nieskomplikowany i anonimowy sposób – co budzi niepokój u miłośników zwierząt. To nie jest rzecz, ale żywa istota z duszą. Czy naprawdę chcesz oddać swojego kociaka tak zwanym „kociarzom”, których nawet nie znasz? Najlepiej postępować odpowiedzialnie! Koty mogą znaleźć dom za pośrednictwem fundacji lub stowarzyszeń zajmujących się opieką nad zwierzętami. Za umieszczenie kota w takiej placówce pobierana jest symboliczna opłata na poczet zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa kota w ramach procesu adopcyjnego.

Twój kot ma nowego właściciela

To już (prawie) koniec – twój kot znalazł nowego właściciela! Być może jest nawet kilku zainteresowanych, a ty masz komfort wyboru. Teraz musisz wskazać odpowiedniego przyszłego właściciela swojego kociaka! Postaraj się uzyskać o nim jak najwięcej informacji. Czy posiada  doświadczenie z kotami? Jak wyglądają warunki mieszkaniowe? Czym się zajmuje zawodowo? Jak wygląda jego rozkład dnia? Czy ma wystarczająco dużo miejsca i środków, aby zapewnić twojemu kotu odpowiednie warunki życia? Zadawaj pytania i umów się na wizytę domową. Wtedy będziesz mógł w pełni ocenić, czy przyszły właściciel kota jest dla niego odpowiedni.

Wybierz nowego właściciela

Warto mieć w głowie jasny obraz osoby, której powierzyłbyś swojego kota. Zanim wybierzesz nowego właściciela, powinieneś się upewnić, że spełnia on wymagania dotyczące adopcji kota. Nie chodzi tuo policyjne przesłuchanie, niemniej ani tobie, ani kotu nie wyjdzie na dobre, jeśli nowy właściciel zwróci go po kilku dniach. Dlatego zanim oddasz kota, powinieneś wyjaśnić kilka podstawowych spraw:

  • Czy nowy właściciel finansowo jest w stanie utrzymać kota (karma, weterynarz itp.)?
  • W przypadku rodziny: czy wszyscy członkowie opowiadają się za przygarnięciem kota?
  • Kto zaopiekuje się zwierzęciem, jeśli nowy właściciel nie będzie miał czasu lub zachoruje?
  • Czy jest jakaś godna zaufania opiekunka dla kota na czas wakacyjnego wyjazdu?
  • Czy u członków rodziny występują istotne problemy zdrowotne, np. alergie?
  • Czy właściciel lokalu wyraził zgodę na posiadanie zwierząt, jeśli mieszkanie jest wynajmowane?

Oswajanie kota z nowym właścicielem

Z reguły koty nie przepadają za zmianami. Nowi właściciele są dla nich nieznani i mogą sprawić, że poczują się nieswojo. Aby pomóc kotu przyzwyczaić się do nowego właściciela i szybko poczuć, że jest w dobrych rękach, należy stworzyć mu w nowym domu specjalne miejsce, w którym będzie mógł się zrelaksować. W tej roli sprawdzą się zarówno wysoko położone kryjówki, jak i zakątki czy zakamarki, w których kot poczuje się bezpiecznie – nawet jeśli wciąż nie będzie czuł się w pełni komfortowo. Dopiero gdy kot przekona się, że nic mu nie grozi, będzie w stanie nowemu właścicielowi zaufać i pozwolić się do siebie zbliżyć.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Życzymy wielu wspaniałych chwil w ekscytującym życiu z kotem!