Koty i rośliny – plusy i minusy!

Rośliny są korzystne dla twojego kota i mają pozytywny wpływ, ale mogą być również niebezpieczne!

Jaka jest właściwa równowaga?

Jakie rośliny są przyjazne dla kotów?

Których roślin lepiej unikać w środowisku kota?

Dziś jesteśmy gotowi maczetą przebić się przez dżunglę. I zachować rośliny, które są dobre dla naszych futrzanych przyjaciół wewnątrz i na zewnątrz.

Dlaczego koty żują rośliny

Koty nie żują roślin, dlatego że nie lubią twojego kwiatowego wystroju lub że ich porcje jedzenia są tak małe, że głodują. Wiele roślin wpada w zasadzkę,  ponieważ  w życiu kota nie ma wystarczającej pikanterii:

Ona chce się dobrze bawić!

Kocia nuda

Koty są ciekawe i zawsze chcą odkrywać  coś nowego. Jeśli nie ma nic ciekawszego , wystarczy roślina …

Nasi przyjaciele o aksamitnych uszach nudzą się, więc próbują zdobyć rośliny. Koty, które spędzają dni w domu, szczególnie lubią od czasu do czasu zniszczyć liście. Możesz aktywnie chronić swoje rośliny, zapewniając nieco większą różnorodność:

Rośliny, które pomagają wymiotować kulami włosowymi

Rośliny działają jak środek wymiotny, który może nie jest tak apetycznym, ale jest naturalnym odruchem dla twojego kota. Kiedy kot się myje, język przeczesuje sierść i zatrzymuje luźne pojedyncze włosy, które następnie są połykane. A następnie wydalane przez przewód pokarmowy.
Jeśli zgromadzi się zbyt wiele włosów, kot zjada trawę, zwłaszcza gruboziarniste części rośliny, aby zwymiotować niestrawione włosy.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Które rośliny są dobre dla kotów?

Bądź czujny przy zakupie roślin!

Nawet rośliny, które nie  są trujące dla kotów, mogą być dość niebezpieczne dla naszych futrzanych przyjaciół w pewnych okolicznościach. Na przykład z powodu…

 • kanciastych liści
 • postrzępionych krawędzi
 • ostrych cierni
 • kłujących kolców

Koty mogą łatwo zadławić się długimi włóknami roślinnymi  i twardymi liśćmi. Unikaj stosowania nawozów i  upewnij się, że skrzynki  i doniczki są stabilne. Umieść rośliny na stojaku, w przeciwnym razie twój kot może się o nie potknąć.

Rośliny doniczkowe toksyczne dla kotów

Oto lista dziesięciu najbardziej trujących roślin doniczkowych.

Toksyczne rośliny zewnętrzne

Uwielbiamy oglądać  wiosenne kwiaty, ale nie są one bezpieczne dla kocich poszukiwaczy przygód na świeżym powietrzu!  Istnieją  również całoroczne odmiany kwitnące, które należy wyróżnić. Oto dziesięć najbardziej trujących roślin na zewnątrz:

Rośliny odpowiednie dla kotów

„Większość wypadków zdarza się w domu” to powiedzenie, które niestety dotyczy również  kotów domowych.  Czy Twój kot jest bezpieczny? Sprawdź to:

Oto wiele nieszkodliwych roślin domowych  dla osób, które lubią zieloną oazę i nie chcą  wybierać między roślinami a kotami. Oto pierwsza dziesiątka nietoksycznych roślin domowych:

Jak wygląda mieszkanie przyjazne kotom? Własne mieszkanie nie jest dla Twojego kota tak ekscytujące jak natura, ale z pewnością możesz sprawić, by było przyjazne kotu

Czytaj teraz

Jeśli twój kot zatruje się rośliną

Koty zazwyczaj kierują się wrodzonymi instynktami. To często zapewnia im bezpieczeństwo. Czasami jednak nasi futrzani przyjaciele chwytają coś trującego i zjadają to. Koty na zewnątrz są bardziej narażone na tego rodzaju niebezpieczeństwo, ale  koty domowe także.

Substancje toksyczne występują nie tylko w roślinach! W każdym normalnym domu istnieją również inne zagrożenia dla kotów.  I zdecydowanie musisz je znać.

Objawy zatrucia

Koty wykazują pewne objawy w zależności od rodzaju i stopnia zatrucia.  Znasz swojego kota najlepiej, więc najprawdopodobniej zauważysz, że coś jest z nim nie tak.  Jeśli twój kot się zatruł, istnieje wiele znaków wskazujących na to, na przykład:

 • Ślinienie się
 • Paraliż
 • Skurcze
 • Trzęsienie się
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Zawroty głowy

Wymioty

Koty wymiotują od czasu do czasu np. kulami włosowymi, lub niestrawionym jedzeniem. Dopóki  jest to sporadyczne, nie jest to dramat. Nawet jeśli nie jest to całkiem przyjemne, poświęć  trochę czasu, aby spojrzeć na wymiociny, zanim je posprzątasz. Mogą wiele powiedzieć o tym, co spowodowało wymioty!

Biegunka

Jeśli Twój kot ma biegunkę, bardzo szybko zauważysz ją w kuwecie. Odchody wyglądają zdecydowanie inaczej – różnią się kolorem, są znacznie bardziej miękkie w konsystencji, czasami śluzowate lub płynne jak woda. Odchody nigdy nie pachną przyjemnie, ale biegunka ma wyjątkowo nieprzyjemny smród. Nawet jeśli przewraca ci żołądek, spójrz na odchody: tekstura może dostarczyć wskazówek na temat tego, co dolega Twojemu kotu.

Zawroty głowy

Jeśli Twój kot wymiotuje lub  ma biegunkę, zwykle ma  również zawroty głowy  i jest osłabiony. Zwykle występuje wiele objawów.  Popatrz na źrenice:  czy różnią się od zwykłych, czy są większe czy mniejsze?  Czy twój kot  trochę  się  chwieje i nie porusza się tak stabilnie jak zwykle?

Czy wycofa się do kryjówki, nawet  nie wychodząc po  jedzenie, a nawet odrzucając ulubione smakołyki?

Co należy zrobić w nagłych wypadkach

Nadeszła sytuacja kryzysowa: boisz się, że twój kot się zatruł. Czy wykazuje niektóre z tych objawów?

Wtedy idź prosto do weterynarza! Nie zwlekaj.

Pospiesz się! Im dłużej  trucizna jest aktywna, tym bardziej może zagrażać życiu twojego kota.

Leczenie zatrucia

Najpierw zadzwoń do weterynarza i opisz objawy. Jest to ważne, aby leczenie można było dostosować do indywidualnych potrzeb zwierzaka.  

Opisz dokładnie co twój kot mógł zjeść.  Kiedy to spożył i ile rośliny zjadł? Przynieś próbkę do gabinetu,  jeśli wiesz, która to była roślina.

Może istnieć antidotum , które można przygotować.

W przeciwnym razie pierwszym krokiem jest detoksykacja: trucizna musi zostać usunięta z organizmu.

Jeśli jest już w krwiobiegu, jest odpowiednio rozcieńczalna.

Który żwirek dla kota jest dobry i czym się wyróżnia? Przyjrzymy się bliżej krzemianom, zapachom pudru dla niemowląt i produktom z naturalnego włókna

Czytaj teraz

Wskazówki, jak trzymać kota z dala od roślin

Najprostszym sposobem na pozbycie się niebezpieczeństwa jest niedopuszczanie kotów do roślin.

Kiedy nie mają do nich  dostępu, nie mogą się zatruć!

Ustaw rośliny tak, aby były jak najbardziej niedostępne  dla twojego futrzanego przyjaciela. Powiesić rośliny na sufitach lub ścianach?  Jest to możliwe, ale nie zapominaj: koty są jak kozy górskie, więc są bardzo dobrymi wspinaczami. Upewnij się , że nie ma absolutnie żadnej możliwości, aby kociaki alpiniści dotarły do wysoko postawionych roślin!

Obserwuj , co preferuje Twój kot 

Obserwuj język ciała swojego kota: które rośliny przyciągają? Jakie są jego ulubione? Powinieneś je usunąć, jeśli są niebezpieczne lub toksyczne.

Dlaczego szczególnie lubi te rośliny? Czy są blisko ulubionego miejsca Twojego kota?

Niebezpieczne rodzaje roślin

Żegnajcie rośliny! Rozstanie jest bolesne. Musicie iść.
I to na pewno jest smutne.

Ze względu na swojego kota musisz wyeliminować trującą zieleń.  Nie musisz jej wyrzucać: daj rodzinie lub przyjaciołom, którzy nie mają kota! Wyświadczysz dwie przysługi.

Zaproponuj swojemu kotu alternatywę

Może jest inny rodzaj rośliny, którą możesz dostać zamiast tego? 

Pokaż swojemu kotu , że to jego zielony przyjaciel! Zachęć kota do skubania go! Chwal go, kiedy to robi. Oczywiście tylko wtedy, gdy roślina jest całkowicie nieszkodliwa!

Jeśli nie jesteś pewien, zaoferuj kocią trawę do skubania:  w ten sposób nic złego nie może się wydarzyć!

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Unikaj nudy w domu

Koty domowe potrzebują kilku godzin zabawy i aktywności każdego dnia. W przeciwnym razie grozi to uszkodzeniem mebli lub roślin.

Nie jesteś nadwornym błaznem? To nie ma znaczenia!
Może masz zręczne dłonie. Możesz także ożywić rzeczy, tworząc własne meble lub zabawki dla swojego futrzanego przyjaciela.

Wtedy twoje rośliny mogą kwitnąć w spokoju.