Jaki jest najstarszy kot na świecie?

I ile ma lat?

Znane jest powiedzenie, że koty mają dziewięć żyć. To śmiała teoria, która prawdopodobnie trochęskrywa w sobie ziarnko prawdy, wynikające z wysokiej inteligencji i rozwiniętych zdolności adaptacyjnych kotów. Co do zasady, nie da się określić, ile lat będzie żył kot. Zależy to od wielu czynników. Natomiast życie kota jest zazwyczaj krótsze niż życie jego właściciela. Aby ułatwić sobie obliczenia, ludzie kierują się zasadą, że jeden koci rok odpowiada siedmiu ludzkim. Obecnie przyjmuje się, że już pierwszy rok życia kota to 15 ludzkich lat. Natomiast z uwagi na to, że wiek kota nie przebiega linearnie, jak u człowieka, określono, że 20-letni kot, to odpowiednik 96-latka.

Są oczywiście wyjątki – koty, które osiągnęły jeszcze bardziej niewiarygodny wiek: to najstarsi stulatkowie!

Jaki jest najstarszy kot na świecie?

Czy kot zestarzeje się razem z tobą? To raczej mało prawdopodobne. Każdego dnia wszyscy się trochę starzejemy – taka jest kolej rzeczy. Rodzimy się, uczymy się żyć, a potem żegnamy się z tym światem. Nasi futrzaści przyjaciele również. Tyle że u nich to wszystko przebiega nieco szybciej niż u ludzi. Niektóre wyjątkowe koty żyją jednak dłużej od innych. Zdarzają się przypadki niewiarygodnych osiągnięć – ponad 30 lat spędzonych ze swoimi bliskimi!

Kot „Creme Puff” był najstarszym kotem na świecie

Koty dożywają średnio około 15 lat. Pewna kotka z Teksasu prześcignęła wszystkie inne i została uznana najstarszym kotem na świecie. Dotrzymywała towarzystwa swojemu właścicielowi Jake’owi ponad dwa razy dłużej niż przyjęta średnia! Kotka „Creme Puff”, urodzona 3 sierpnia 1967 r. w Austin w Teksasie, zmarła 6 sierpnia 2005 r. i na długi czas ustanowiła rekord. Osiągnęła zaskakujący wiek 38 lat i trzech dni, a nawet trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Do swojej śmierci była najstarszym znanym kotem!

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

źródło: „Unfassbar! Das ist die älteste Katze der Welt!“, [YouTube-Video.], „Neuste.news“ vom 07.02.2018, Unfassbar! Das ist die älteste Katze der Welt! – YouTube , dostępna na 29.11.2021

Kot syjamski „Scooter” w Księdze Rekordów Guinnessa

Tytuł najstarszego żyjącego kota w Księdze Rekordów Guinnessa przez długi czas należał również do kota syjamskiego o imieniu „Scooter”. Ten słynny kot urodził się 26 marca 1986 roku, także pochodził z Teksasu i zawsze trwał u boku swojej właścicielki Gail. Rekord „Scootera” został , jeszcze za jego życia, pobity przez „Rubble”. Kot rasy Maine Coon urodził się w Wielkiej Brytanii w 1988 roku i przez wiele lat był towarzyszem Michele, odkąd pojawił się w życiu jako prezent na jej 20. urodziny! W 2020 r., w wieku prawie 32 lat, odszedł do kociego nieba.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

źródło: Daily Mail, “30-year-old Brit moggy might be the world´s OLDEST cat”, [YouTube-Video.],
vom 02.06.2018,  30-year-old Brit moggy might be the world’s OLDEST cat – YouTube,
dostępna na 15.12.2021

Które rasy kotów żyją najdłużej?

Czy niektóre rasy kotów żyją średnio dłużej niż inne? Tak! Niektóre rasy – na przykład balijskie, europejskie krótkowłose lub syjamskie – osiągają średnią długość życia, z łatwością przekraczającą 20 lat, lub jak pokazują nasze przykłady, mogą osiągnąć nawet 40 lat! Jednak to, jak długo żyje kot, nie jest uwarunkowane wyłącznie genetycznie. Tylko kot, który czuje się dobrze fizycznie i psychicznie, będzie twoim towarzyszem życia przez długi czas.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Średnia długość życia kotów balijskich

Kiedy widzisz kota balijskiego, wydaje ci się, że patrzysz na kota syjamskiego – ale z dłuższym futrem! Balijczyki silnie przypominają swoich krótkowłosych kuzynów pod względem koloru sierści i budowy. Podobnie jak syjamy, są inteligentne, ciekawskie i uwielbiają się bawić. I nigdy nie zabraknie im energii – nawet w wieku dojrzałym! A to może okazać się długim okresem czasu, ponieważ żyją średnio od 18 do 22 lat.

Oczekiwana długość życia kota krótkowłosego europejskiego

Europejskie koty krótkowłose nie są może tak efektowne jak inne rasy, ale słyną ze wspaniałych cech. Są lojalnymi przyjaciółmi, są bardzo wytrzymałe, wyważone i łatwo się dostosowują. Dzieci, psy lub inne koty w domu? Nie ma problemu! Są to doskonałe koty rodzinne, choć nigdy nie zapominają, że są malutkimi tygrysami. Z europejskim kotem krótkowłosym twój dom i ogród w krótkim czasie staną się „strefami wolnymi od myszy”. Europejski kot krótkowłosy żyje średnio od 15 do 22 lat.

Oczekiwana długość życia syjamów

Koty syjamskie to silne osobowości, które nie tylko domagają się uwagi, ale są również bardzo czułe, kiedy już wpuszczą cię do swojego serca. Są znane z doskonałej zdolności do adaptacji, a jednocześnie są bardzo ruchliwe i rozrywkowe. To sprawia, że są zabawnymi współlokatorami dla całej rodziny! Koty te chętnie się uczą i są bardzo inteligentne, dlatego też lubią wyzwania. Potrafią się nawet nauczyć wspaniałych sztuczek od swoich ludzkich towarzyszy zabaw! Koty syjamskie żyją średnio od 15 do 20 lat.

Jak utrzymać kota w dobrej kondycji?

Czy chcesz uchronić swojego kota przed przedwczesnym starzeniem się i osłabieniem oraz zapewnić mu dobrą kondycję w późych latach życia? Jeśli chodzi o sprawność fizyczną kotów, przebywanie na zewnątrz ma pewne zalety. Koty mogą zaspokajać swoje podstawowe instynkty – czaić się, atakować i łapać zdobycz, wspinać się i skakać. To nie tylko stymuluje i wyostrza wszystkie zmysły, ale również zwiększa sprawność fizyczną. Podczas tych czynności koty zużywają mnóstwo energii, jednocześnie trenując swoje ciało. Ale co z kotami przebywającymi wyłącznie w domu? – Jak można utrzymać kota w dobrym zdrowiu i kondycji?