Wiele osób zniechęca się już na początku. Ubezpieczenie kota to dla niewtajemniczonych nieprzenikniony las szczegółów.

Jakie są dostępne rodzaje ubezpieczenia kotów?
Czy ubezpieczenie kota jest przydatne?
Na co zwrócić uwagę porównując polisy ubezpieczeniowe kotów?
Ubezpieczenie kota: co trzeba wziąć pod uwagę

Jakie są dostępne rodzaje ubezpieczenia kotów?

Bezwzględnie warto chronić kocie życie, ale czy firmy ubezpieczeniowe oferują taką możliwość? Czy istnieje pakiet „all inclusive” dla futrzaków?

Jakie specjalne polisy ubezpieczeniowe są dostępne w przypadku kotów?

I co dokładnie obejmuje ubezpieczenie kota?

Ubezpieczenie zdrowotne kota

Jeśli zdecydujesz się wykupić ubezpieczenie zdrowotne kota, obejmie ono koszty, jakie poniesiesz podczas wizyty u weterynarza – od badania, po diagnozę i leczenie, aż po niezbędne leki. Zakres ubezpieczenia będzie różny, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, warto więc dokładnie porównać polisy.

Źródło: https://verbraucherforum-info.de/katzenkrankenversicherung/, dostęp z dn. 20.05.2020 r.

Ubezpieczenie kota na wypadek operacji

Możesz także wykupić polisę na wypadek, gdyby twój biedaczek wymagał interwencji chirurgicznej, tzn. operacji. W zależności od wybranej alternatywy, takie ubezpieczenie obejmie koszty związane z operacją – koszt badania, znieczulenia i samego zabiegu.

Źródło: https://verbraucherforum-info.de/sitemap-tierversicherung/, dostęp z dn. 25.05.2020 r.

Prywatne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla kotów

Jeśli masz prywatne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, nie musisz kupować dodatkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla swojego futrzaka, ponieważ twoje ubezpieczenie pokryje ewentualne szkody spowodowane przez koty. Z ubezpieczeniowego punktu widzenia, koty to małe zwierzęta, które raczej nie spowodują wielkich szkód. Warto jednak sprawdzić, czy jakieś szkody zostały wykluczone lub nie są objęte zwrotem kosztów. Może to dotyczyć np. szkód wyrządzonych w wynajętym mieszkaniu: podrapany parkiet może cię słono kosztować! W takim przypadku, jeśli nie masz prywatnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Porównanie żwirków dla kotów – silikonowy, o zapachu pudru dla niemowląt czy z naturalnych włókien?

Czytaj tutaj

Czy ubezpieczenie dla kota jest przydatne?

Czy ubezpieczenie kota jest tego warte czy jest to finansowy zbytek?

Szczególnie gdy – jak się mówi – każdy kot ma dziewięć żyć!

To, czy uważasz ubezpieczenie kota za dobrą inwestycję zależy przede wszystkim od twojego podejścia do ubezpieczenia.

Czy jesteś jedną z tych osób, które najchętniej ubezpieczyłyby wszystko, nawet kuchenny zlew? Czy podchodzisz luźno do zdarzeń losowych, bez względu na to, co się dzieje?

Zalety ubezpieczenia kota

Szczepienie raz w roku: zaznaczenie w okienku corocznej wizyty u weterynarza? Jeśli tak, to wspaniale! Dziewięć na dziesięć wizyt u weterynarza przebiega bezproblemowo, ale czasami zdarza się kłopot. Zwykłe rutynowe badanie może przerodzić się w szok. Lekarz twojego zwierzaka stawia przerażającą diagnozę, a ty nerwowo przełykasz ślinę, bo nie wiesz, skąd wziąć na to pieniądze. I wtedy myślisz: „Trzeba było wykupić ubezpieczenie!”

Ile kosztuje ubezpieczenie kota?

Ceny ubezpieczenia kota są bardzo różne. Wszystko zależy od usług, jakie mają dla ciebie znaczenie oraz od towarzystwa, w którym wykupujesz ubezpieczenie. Przed podpisaniem umowy, musisz się zastanowić, czy bez problemu wyasygnujesz z własnej kieszeni pieniądze na to, co chcesz ubezpieczyć. W takim przypadku możesz zaoszczędzić na dodatkowych kosztach ubezpieczenia kota!

Źródło: https://www.tierversicherung.biz/Impressum, dostęp z dn. 27.05.2020 r.

Jakie koszty podlegają refundacji

W zależności od polisy, możesz liczyć na refundację kosztów leczenia, operacji i leków. Przed podpisaniem umowy, sprawdź, czy polisa nie wyklucza lub wyłącza z refundacji pewnych chorób i rodzajów leczenia. Jakie wymagania musi spełnić twój czworonożny przyjaciel (wiek, stan zdrowia itp.)?

Przykładowe koszty operacji kota

W zależności od potrzebnej operacji, ten koszt może być naprawdę wysoki. Najtańsze są zabiegi stomatologiczne, które kosztują około 100 EUR. W przypadku problemów jelitowych, ceny operacji zaczynają się od 200 EUR; ale za zabieg usunięcia kamieni nerkowych lub przy złamaniach kości, ta kwota może wynosić 350 EUR albo więcej. Zabieg chirurgiczny więzadła krzyżowego, którego koszt to 1000 EUR decydowanie jest wart wykupienia polisy ubezpieczeniowej!

Źródło: https://www.petplan.de/, dostęp z dn. 29.05.2020 r.

• Zabieg stomatologiczny  ≈ 100 €

• Operacja jelit ≈ 200 €

Kamienie nerkowe i złamania kości ≈ 350 €.

• Zabieg chirurgiczny więzadła krzyżowego ≈ 1000 €

Może się okazać, że trzeba sięgnąć do oszczędności …

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Na co zwrócić uwagę porównując polisy ubezpieczeniowe kotów

Przed podpisaniem polisy ubezpieczeniowej kota, dokładnie zapoznaj się z ofertą różnych ubezpieczycieli:

  • Kto zapewnia ochronę ubezpieczeniową?
  • Czy polisa zapewnia dobre warunki ubezpieczenia?
  • Który ubezpieczyciel oferuje najlepsze warunki przy danej składce?

Które firmy oferują ubezpieczenia kotów?

Weśli nie chcesz na początek zwracać się bezpośrednio do ubezpieczyciela, zrób wstępne rozeznanie w Internecie. W sieci dostępne są różne porównywarki ubezpieczeń (kalkulatory opłat): wystarczy wpisać swoje dane, a system wyrzuci odpowiednie oferty. Upewnij się, że podane składki są aktualne – informacje w sieci nie zawsze są aktualizowane na bieżąco. Jeśli znajdziesz interesującą cię ofertę, możesz skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym lub niezależnym brokerem, w celu uzyskania konkretnej oferty.

Źródło: https://katzenversicherung-blog.de/katzenkrankenversicherung/, dostęp z dn. 03.06.2020 r.

Ładując wideo, użytkownik akceptuje politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Na co powinno się zwrócić uwagę

Zwróć szczególną uwagę na zapisy dotyczące:

  • Ograniczeń wiekowych
  • Zdrowia i ogólnego stanuErmäßigungen
  • Obniżek
  • Maksymalnych stawek
  • Czasu oczekiwania
  • Ograniczeń

Zwróć szczególną uwagę na to, jak poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe traktują każdy przypadek, jeśli chodzi o wiek, zdrowie i ogólny stan kota. 

Czy wymagany jest udział własny? Jeśli nie, czy trzeba dodatkowo zapłacić?

Czy można liczyć na zniżkę, jeśli ubezpiecza się kilka zwierząt?

Czy mają zastosowanie maksymalne kwoty refundacji? Kiedy wypłacane jest odszkodowanie i jak długo trzeba czekać?

Czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia krajowe lub międzynarodowe?

Quelle: https://www.tierische-tipps.de/impressum/, Stand 29.05.2020

Koci seniorzy: kiedy kot się starzeje

Czytaj teraz

Ubezpieczenie dla mojego kota: co trzeba wziąć pod uwagę

Zanim ubezpieczysz kota, dokładnie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia.

Gdy dostaniesz do ręki ofertę i wstępną umowę, przeczytaj tekst pisany drobnym drukiem, nawet jeśli będzie to nudne. Często sprawdza się zasada: im mniejszy druk, tym ważniejsza treść.

Czy określono szczególne indywidualne przypadki, które mogą mieć zastosowanie w przypadku twojego kota? Przed podpisaniem dokumentu najlepiej sporządzić listę rzeczy, które należy sprawdzić, np.

Wiek

Wielu ubezpieczycieli uzależnia stawki od wieku kota oraz rodzaju sprawowanej nad nim opieki. Ile lat ma twój kot? Jeśli istnieje granica wieku, twój czworonożny przyjaciel będzie mógł być ubezpieczony tylko do pewnego wieku.
Czy kot mieszka wyłącznie w domu, czy codziennie wychodzi na dwór? Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne stawki w zależności od rasy kota.

Skala opłat

W niektórych krajach obowiązują ustawowe stawki opłat za leczenie zwierząt. Określają one kwotę za usługi weterynaryjne. Jednak weterynarz zawsze może zażądać wyższej kwoty. Standardowo polisa pokrywa równowartość podstawowej opłaty, ale niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe refundują koszty nawet gdy weterynarz naliczy dwu- lub trzykrotnie wyższą opłatę.

Rabat w przypadku kilku zwierząt

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe twierdzą, że w przypadku więcej niż jednego zwierzęcia ryzyko wcale nie jest niższe tylko wyższe. W zależności od rodzaju zwierzęcia, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne zniżki w przypadku pewnych polis. Na przykład, jeśli w tym samej firmie ubezpieczasz kilka zwierząt.

Czas oczekiwania

Czekasz, czekasz i dalej nic.

Jeśli chcesz ubezpieczyć kota, nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe będzie skłonne od razu zawrzeć taką polisę. Czasami trzeba poczekać od jednego do trzech miesięcy. Czemu tak się dzieje? Niektóre firmy stosują okres oczekiwania, aby uniknąć spryciarzy, który wykupują polisę po otrzymaniu diagnozy.

Nadwyżka odszkodowania obciążająca ubezpieczonego

Istnieją polisy ubezpieczeniowe z nadwyżką odszkodowania obciążającą ubezpieczonego i bez niej.

Jeśli jako właściciel kota, bierzesz na siebie część kosztów, tzn. pokrywasz je z własnej kieszeni, jest to opcja z udziałem własnym. Może to być określona kwota albo procent. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie bez nadwyżki odszkodowania obciążającej ubezpieczonego.

Maksymalne kwoty refundacji

Tyle i ani grosza więcej!

Jeśli w umowie podano maksymalną kwotę refundacji, wypłacona kwota na pewno nie będzie wyższa. Jeśli zależy ci, aby ubezpieczyciel pokrył 100% kosztów, lepiej wybierz towarzystwo ubezpieczeniowe, które ma taką ofertę. Zwykle składka będzie nieco wyższa.