Twój kot ma nieświeży oddech i chcesz wiedzieć, co możesz z tym zrobić?
Czy pachnie źle czy naprawdę śmierdzi, gdy twój kot otwiera pysk? Jaki jest tego powód i co możesz zrobić z tym nieświeżym oddechem? Chcesz dotrzeć do sedna problemu i sprawić, by zniknął? Jesteś na właściwym tropie, wchodząc na tę stronę! Tutaj omawiamy przyczyny i środki zaradcze na nieświeży oddech u kotów – praktycznie bezwonny. Gwarantowany.

Przyczyny nieświeżego oddechu u kotów

Nieświeży oddech u kotów może mieć różne przyczyny. Ponieważ koty nie myją zębów codziennie (tak trudno im trzymać szczoteczkę do zębów!), nasi futrzani przyjaciele czasami roztaczają zapachy, które nie są tak miłe dla nas, ludzi. Jednak intensywność i charakterystyka zapachu mogą być wykorzystane do ustalenia sprawcy. Więc motto brzmi: używaj nosa!

Lekko nieświeży oddech u kotów jest normalny

Nie musisz się martwić, jeśli pyszczek twojego kotka trochę pachnie  – to całkiem normalne. Koty są mięsożercami. Mięso zwierząt stałocieplnych i zimnokrwistych zawiera dużo białka: idealną bazę dla bakterii! Jeśli bogate w białko ryby lub mięso wejdą w kontakt z błoną śluzową jamy ustnej kota, utkną między zębami i rozprzestrzenią się na stałe w jamie ustnej,  szybko rozwinie się nieświeży oddech.

Nieświeży oddech z karmy dla kotów

Rodzaj karmy dla kotów odgrywa decydującą rolę. Czy twój kot właśnie zjadł talerz ryby czy kurczaka? Zapach mięsa nie utrzymuje się tak długo, jak zapach ryb. Marka żywności odgrywa rolę, a także sposób jej przetwarzania.  Wysokiej jakości karma dla kotów lub świeżo przygotowana karma pachnie później lepiej niż karma niższej jakości, która zbliża się do końca daty ważności.

Nieświeży oddech spowodowany problemami stomatologicznymi

Zdrowy kot dba o swoje ciało całkiem niezależnie. Ale skóra, pazury i zęby  powinny być badane od czasu do czasu i zadbane w razie konieczności Problemy z zębami, choroby jamy ustnej, gardła czy dziąseł są nie tylko nieprzyjemne i bolesne dla kota, ale mogą być również przyczyną silnego nieświeżego oddechu.

Kamień nazębny u kotów

Kamień nazębny (płytka nazębna) to powłoka na zębach. Złogi pokarmu pozostają na zębach i twardnieją z powodu minerałów w ślinie kota. Im dłużej trwa zwapnienie, tym twardszy i bardziej zwarty staje się kamień nazębny. Szczególnie narażone są krawędzie dziąseł. Dziąsła mogą łatwo ulec zapaleniu i wydzielać nieprzyjemny zapach w wyniku infekcji.

Zapalenie dziąseł u kotów

Kamień nazębny jest tylko jedną z potencjalnych przyczyn zapalenia dziąseł u kotów. Przyczyny stanu zapalnego dziąseł mogą być złożone. Dziąsła często mogą stać się opuchnięte i bardzo czerwone. Gdy choroba jest zaawansowana, może to mieć wpływ na zęby i korzenie. W najgorszym przypadku nawet kość szczęki kota może zostać uszkodzona.

Nieświeży oddech u kociąt z powodu ząbkowania

Kiedy zęby mleczne ustępują miejsca zębom stałym, kocięta czasami mają nieświeży oddech. Zęby mleczne rozluźniają się i wypadają, a stałe zęby zajmują ich miejsce. Ta zmiana może być nieco bolesna dla kociąt, ponieważ dziąsła stają się podrażnione. Kiedy jednak pojawiają się nowe zęby, nieświeży oddech zwykle znika od razu.

Nieświeży oddech jako objaw choroby

Jeśli twój kot ma nieświeży oddech, często jest nieszkodliwy, ale może być również objawem choroby. W przypadku niektórych chorób kotów nieświeży oddech jest znakiem, którego nie należy lekceważyć. Jeśli twój kot ma nieświeży oddech, może to mieć wpływ na następujące narządy:

 • Trzustka
 • Jelito
 • Wątroba
 • Żołądek
 • Śledziona
 • Nerki

Rozpoznawanie różnych zapachów z pyszczka

Zapachy z pyszczka mogą być bardzo różne. Jeśli twój kot nie pachnie jak świeżo płukane usta, może to wynikać z wielu powodów. Mogą one być proste i nieszkodliwe, ale mogą być również pierwszymi oznakami poważnej choroby. Jaki zapach czuć z pyszczka twojego kota? Jakiego rodzaju to zapach? Każdy zapach daje wskazówki i stawia Cię na właściwej drodze do odkrycia tego, co może się za nim kryć.

Słodki zapach z pyska u kotów

Jeśli zauważysz, że oddech twojego kota pachnie słodko, twój kot może mieć cukrzycę. Jest to patologiczne zaburzenie metabolizmu cukru, które trwale podnosi poziom cukru we krwi. Powoduje to uszkodzenie nerwów, narządów i naczyń krwionośnych. Twój kot poczuje się słabo i instynktownie spróbuje nadrobić brak energii większą ilością jedzenia, ale nie będzie w stanie odpowiednio wykorzystać tej zdobytej energii.

Nieprzyjemny oddech u kotów

Choroba nerek może być przyczyną nieprzyjemnego  oddechu. Czy kałuże moczu są większe i pojawiają się częszciej niż zwykle? Nerki mogą znieść wiele i zwykle nie zdajesz sobie sprawy, że są uszkodzone,  dopóki nie pracują tylko na 20% swojej pojemności/ wydajności. Jeśli twój kot pachnie nieprzyjemnym zapachem z pyszczka, może to oznaczać, że coś jest nie tak z nerkami.

Rybi oddech u kotów

Czy twój kot pachnie rybą, kiedy ziewa lub otwiera pysk? To może oznaczać, że ma problemy z żołądkiem, jelitami lub wątrobą. Zmiany diety lub jedzenia, które się zepsuło może zakłócić działanie narządów trawiennych. Często rybi oddech jest również spowodowany przez pasożyty, takie jak robaki, które rozprzestrzeniły się w jelitach. 

Przeciwdziałanie bardzo nieświeżemu oddechowi u kotów

Możesz przeciwdziałać bardzo nieświeżemu oddechowi , docierając do źródła problemu! Aby to zrobić, musisz najpierw dowiedzieć się, co jest tego przyczyną: kto lub co? Jak można go zatrzymać? Często możesz szybko i łatwo rozwiązać problem. Czasami wystarczy poprawić pielęgnację jamy ustnej kota lub zmienić karmę na inną.

Jeśli jednak nieświeży oddech utrzymuje się i utkniesz, poszukaj profesjonalnej pomocy u weterynarza.

Wizyta u weterynarza

Powinieneś również odwiedzić weterynarza, jeśli podejrzewasz, że istnieje choroba powodująca nieświeży oddech. Regularna kontrola ciała – i zębów kota – jest ważna. Jeśli chodzi o poważne choroby jamy ustnej i zębów, leczenie u weterynarza może być dość kosztowne. Na szczęście masz ubezpieczenie kota  Odpowiednie ubezpieczenie kota, aby to pokryć.

 

Wnikliwa diagnoza i leczenie

Weterynarz dokładnie zbada twojego futrzanego przyjaciela i odpowiednio go potraktuje. W zależności od przyczyny można to zrobić od razu lub może być konieczne umówienie się na osobny termin usunięcia w znieczuleniu. Możesz również otrzymać leki do opieki pooperacyjnej. Gdy źródło choroby zostanie wyeliminowane, nieświeży oddech również zniknie.

Regularna kontrola zębów

Regularne kontrole zębów to absolutna  konieczność!  Zapobiegnie to również wielu innym problemom zdrowotnym. Kocięta mają w sumie 26 zębów mlecznych. Dorosły kot ma 30 stałych zębów: 3 siekacze, 1 kieł, 3 zęby trzonowe z przodu górnej szczęki i 1 trzon z tyłu dolnej szczęki. Powinieneś przyjrzeć się im bliżej raz w tygodniu i je czyścić.

Mycie zębów kota

Najlepiej przyzwyczaić kocięta do czyszczenia zębów. Wtedy mycie zębów to rytuał, który maluchy już znają. Niektóre koty nie są tak spokojne, gdy przychodzisz uzbrojony w szczoteczkę do zębów i pastę do zębów. Następnie musisz ich zachęcić i sprawić, by cała operacja była bardziej do przyjęcia/ zaakceptowania. Jednak szczotkowanie nie zastąpi regularnych kontroli u weterynarza. Najlepiej zanotować to w kalendarzu rocznym, aby nie zapomnieć!

WSKAZÓWKA: Przyzwyczaj kota do szczotkowania  krok po kroku!

 1. Na początku pogłaszcz zęby kota wzdłuż (czystym!) palcem.
 2. EZastąp palec miękką szczoteczką do zębów, gdy jest przyzwyczajony do zabiegu.
 3. Kiedy szczoteczka do zębów stanie się bardziej znajoma, dodaj trochę pasty do zębów dla kota.

Monitorowanie oddechu kota

Monitoruj oddech kota. Jeśli będziesz mieć oko – a raczej nos – na oddechu kota, szybko zdasz sobie sprawę, że jego pyszczek pachnie inaczej niż zwykle. Każdego dnia są ku temu okazje! Musisz tylko wykorzystać moment, w którym twoja mała puszysta kulka domaga się jej przytulania. Wtedy twój mruczący przyjaciel podchodzi wystarczająco blisko, abyś mógł szybko powąchać.

Pozbycie się nieszkodliwego nieświeżego oddechu u kotów

Czy są jakieś wskazówki i sztuczki, aby pozbyć się nieszkodliwego nieświeżego oddechu u kotów? Kiedy twój kot je, jedzenie pozostaje w jamie ustnej i między zębami – nie można temu zapobiec. W końcu nie możesz pozwolić, aby twój kot umarł z głodu! Nieświeżego oddechu, nawet jeśli początkowo nieszkodliwego, nie da się całkowicie uniknąć. Ale są pewne środki zaradcze, które nie zastępują opieki i kontroli, ale mogą pomóc utrzymać nieświeży oddech w ryzach.

Zmień karmę dla kotów

Zmień karmę dla kotów. Karmienie kotka dobrej jakości karmą dla kotów zmniejszy nieświeży oddech. Zapobiegniesz również rozwojowi innych chorób, które z czasem może powodować złej jakości jedzenie. Istnieją również specjalne karmy dla kotów zaprojektowane specjalnie do opieki stomatologicznej, które mogą również pomóc w zmniejszeniu nieświeżego oddechu.

Kocimiętka i trawa kota na nieświeży oddech

 „Na każdą dolegliwość jest zioło”, jak mówi przysłowie. Jakie zioła pomagają w nieświeżym oddechu kota? Zaoferuj kocią trawę do skubania. Kocia trawa jest dostępna w różnych odmianach w sklepach zoologicznych i może być łatwo uprawiana w pomieszczeniach. Kocimiętka, którą można kupić jako gotowy produkt lub samodzielnie ją wyhodować, może być również pomocna w walce z nieświeżym oddechem.

Zachęcaj kota do picia

Upewnij się, że Twój kot zawsze dostaje wystarczająco dużo do picia:

 • Miski na wodę: umieść kilka misek na wodę w różnych miejscach.
 • Czysta woda: proszę nie podawać mleka ani soków do picia!
 • Fontanna wewnętrzna: koty uwielbiają bieżącą wodę – fontanna dla kota może zachęcić je do picia.