Jeśli coś pójdzie nie tak

Nic nie budzi większego zaniepokojenia u właścicieli kotów, niż problemy kota z utrzymaniem czystości.

Radykalne rozwiązania, jak np. krzyczenie na kota, ściganie go po domu z pistoletem na wodę, albo wtykanie kociego nosa w odchody, mogą doprowadzić do całkowitej utraty zaufania kota do właściciela i przynieść skutek wręcz odwrotny do zamierzonego.

8 powodów, dla których Twój kot nie korzysta z toalety:

Jeśli kot zmienia swoje przyzwyczajenia, to z pewnością ma to jakąś przyczynę. Jest wiele różnych powodów,   dlaczego tak się dzieje i należy je najpierw sprawdzić. Jeśli jednak trzymamy się zasad opisanych na wstępie, to jest to mało prawdopodobne, aby z okazjonalnych przypadków sprawa przeszła w trwały zwyczaj.

 1. Może koci żwirek jest zbyt gruboziarnisty i niemiły w kontakcie z miękkimi łapkami, a może zbyt raptownie zmieniliśmy rodzaj stosowanego żwirku?

 2. Może kuweta jest zbyt mała, ustawiona w niewygodnym miejscu, nie jest dość czysta? Czy w domu jest wystarczająca ilość kuwet?

 3. Czy kot jest nowym domownikiem i jeszcze nie zna wystarczająco dobrze wszystkich zakątków? Może kot przebywał w kocim hotelu albo w klinice weterynaryjnej i nie może się odnaleźć po powrocie do domu?

 4. Może kot ma problemy zdrowotne (np. zapalenie pęcherza, biegunkę)? Może kot jest już stary i nie trzyma moczu?

 5. A może młody kocur właśnie dojrzał, nie jest wykastrowany i zaczął znakować terytorium?

 6. A może zwierzę przeżywa stres związany z konkretną sytuacją, np. przeprowadzką, nowymi meblami w domu, powiększeniem się rodziny, śmiercią w rodzinie, rozwodem, zmienionymi nagle godzinami obecności domowników w domu?

 7. Być może kot musi odreagować jakieś traumatyczne wydarzenie (np. spotkanie z psem, noc sylwestrową itp.) albo przez kocie drzwiczki na jego terytorium dostają się nieproszeni goście?

 8. Może zwierzak potrzebuje więcej opieki i czułości?

Zalecamy też bardzo dokładne sprzątanie:

 • Dane miejsce najlepiej umyć porządnie gorącą wodą z neutralnym środkiem czyszczącym.    
 • Następnie dokładnie przetrzeć ściereczką nasączoną co najmniej 40-procentowym środkiem na bazie alkoholu – do nabycia w aptekach.
 • Na koniec przemyć jeszcze raz specjalnym enzymatycznym środkiem czystości (do nabycia w sklepach zoologicznych lub przez internet). 

Dzięki temu rozpuści się tłuszcz zawarty w kocim moczu, a także kryształki uryny; całkowicie zniknie też zapach – także dla wrażliwego kociego powonienia.

Jeśli kot „upatrzył” sobie jakieś miejsce poza kuwetą, należy je jak najszybciej uczynić dla niego nieatrakcyjnym. Można na przykład konsekwentnie zamykać drzwi do danego pomieszczenia albo przestawić meble. Można też przenieść w takie miejsce miski z karmą – koty nigdy nie załatwiają się tam, gdzie jedzą. Można też pokryć takie miejsce folią plastikową albo aluminiową.

W bezpośredniej bliskości takiego miejsca można umieścić kuwetę, którą codziennie należy przesuwać coraz bliżej pożądanego miejsca. Jeśli także sumienne czyszczenie kuwety nie pomoże, należy pozbyć się problematycznej narzuty czy dywanu. Jeśli bowiem pozostaną na nich pozostałości zapachu, będzie to nadal miejsce do załatwiania kocich spraw.